Προς το περιεχόμενο

Gypsy cover : Ι 'll see you in my dreams by argytar


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας! Έχει κανα εξάμηνο που προσπαθώ να παίξω gypsy jazz και προχωρώ με πολύ αργά βήματα. Πρώτα μου πήρε κάποιο καιρό να συνηθίσω τον καινούριο τρόπο παιξίματος με το δεξί ''στον αέρα'' κλπ και σιγά σιγά άρχισα να μελετάω τα κομμάτια του Django.

 

Για να δοκιμάσω τον τρόπο που ακούγεται η κιθάρα μου με μια πολύ φθηνή κάψα των 14 ευρώ (belcat) και την προενίσχυση λυχνίας ART STUDIO V3 έγραψα το παρακάτω κομμάτι σε στυλ Django. Το σολο είναι one take οπότε σίγουρα έχει λάθη. Θα χαρώ να ακούσω σχόλια/ διορθώσεις. Ξέρω πως έχω ΠΟΛΥ δρόμο ακόμη μπροστά μου αλλά αγαπώ το στυλ και θα το παλέψω!

 

ΚΙΘΑΡΑ

 

Τσιγγανize it (Αδωνης Γουλιέλμος - Selmer model)

 

DSC00418_zps1fbeae24.jpg

 

Προενισχυση

 

DSC00718_zps49cba8bd.jpg

 

Μικροφωνάκι belcat (της πλάκας αλλά αξιοπρεπές θαρρώ) Tον καλύτερο ήχο τον έβγαλε σφηνωμένο κάτω από το tailpiece

 

DSC00719_zps7fbf705e.jpg

 

I_ll_see_you_in_my_dreams.mp3

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ωραίος συνέχισε ,μου άρεσε.Είχα μπει και γω στην πρίζα πιο παλιά με αυτό το στύλ και έπαιζα με την πένα όπως λες και πολλές κατωπενιές .Τώρα δεν μπορώ να το κάνω.Πάντως αυτό που έβγαλες σαν ήχος και ύφος είναι πολύ κοντά συνέχισε.Ασε που με έβαλες στην πρίζα να μελετήσω ένα βιβλίο με tab με το best of django που δεν έκανα ποτέ.Συνέχισε φίλε .Μπάβο.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ωραίος συνέχισε ,μου άρεσε.Είχα μπει και γω στην πρίζα πιο παλιά με αυτό το στύλ και έπαιζα με την πένα όπως λες και πολλές κατωπενιές .Τώρα δεν μπορώ να το κάνω.Πάντως αυτό που έβγαλες σαν ήχος και ύφος είναι πολύ κοντά συνέχισε.Ασε που με έβαλες στην πρίζα να μελετήσω ένα βιβλίο με tab με το best of django που δεν έκανα ποτέ.Συνέχισε φίλε .Μπάβο.

 

Nα 'σαι καλά παίκτη! Σ 'ευχαριστώ πολύ! Όπως τα λες , κατωπενιές μόλις αλλάξεις χορδή πένα 3.5 ή 5 χιλιοστά και αρπέτζια. Πάντως είδα ότι πρέπει να χτίσεις σιγά σιγά ρεπερτόριο με στάνταρντζ (πχ nuages , minor swing, blues en mineur, douce ambiance , dark eyes κλπ) για να μάθεις τις συχνότερες αλλαγές και να τζαμάρεις ευκολότερα... Αν βέβαια βγάζει κανείς τα σόλο του Django και μελετήσει τι έπαιξε και γιατί το έπαιξε , τότε πραγματικά προχωράς... Όταν απ' την άλλη σου παίρνει κανά μήνα ένα κομμάτι εκεί προχωράς ΠΟΛΥ αργά....

 

 

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Κανιάν του φόρουμ για τη στήριξη και τις συμβουλές του όλο αυτό τον καιρό... (Μιχάλη πάμε για Dennis Chang , τελειώνω με τον Mehling!!) και φυσικά και στον Άδωνη για την οργανάρα που κατασκεύασε και που ελπίζω το παίξιμό μου κάποτε να την κολακεύσει!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  E δεν είναι και το πιο εύκολο είδος για να το ξεπετάς μπαμ μπαμ ,ειδικά αν είσαι ηλεκτρικός και πας σε ένα χωράφι ακουστικό με τελείως διαφορετικό ατακ στο δεξί τουλάχιστον.Οπως σε άκουσα τα πας μια χαρά και καλά είναι να συνεχίσεις .Οτι τώρα αργεί να ρθει θα ξυπνήσεις ένα πρωί και θα το'χεις για πλάκα.Κάπως έτσι δεν γίνεται η πρόοδος σε αυτά.Συνεχισέ ,το έχεις.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε Αργύρη, προχώρα, ΤΟ 'ΧΕΙΣ το στυλ και χαλαρά μάλιστα.

Πολύ ωραίο παίξιμο!

 

Μεγειές το εξάχορδο!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  E δεν είναι και το πιο εύκολο είδος για να το ξεπετάς μπαμ μπαμ ,ειδικά αν είσαι ηλεκτρικός και πας σε ένα χωράφι ακουστικό με τελείως διαφορετικό ατακ στο δεξί τουλάχιστον.Οπως σε άκουσα τα πας μια χαρά και καλά είναι να συνεχίσεις .Οτι τώρα αργεί να ρθει θα ξυπνήσεις ένα πρωί και θα το'χεις για πλάκα.Κάπως έτσι δεν γίνεται η πρόοδος σε αυτά.Συνεχισέ ,το έχεις.

 

Πραγματικά σ' ευχαριστώ! Έτσι είναι, ειδικά στην αρχή προσπαθείς να καταλάβεις πώς στο καλό θα μπορέσεις να μπεις σε αυτή τη λογική να παίζεις με το δεξί λες και τινάζεις θερμόμετρο... Μετά είναι και οι υποχρεώσεις, δουλειές, οικογένεια κλπ το ηλεκτρικό παρελθόν όπως είπες... αλλά είπαμε η μουσική είναι ψυχοθεραπεία , οπότε και μόνο που μπορώ να ασχολούμαι λίγες ώρες τη βδομάδα είμαι ευγνώμων!

 

 

Μπράβο ρε Αργύρη, προχώρα, ΤΟ 'ΧΕΙΣ το στυλ και χαλαρά μάλιστα.

Πολύ ωραίο παίξιμο!

 

Μεγειές το εξάχορδο!

 

Θενξ παίχτουρα! Είπα να μάθω πρώτα καμιά πενιά πριν σας την παρουσιάσω γιατί στην αρχή μόνο την κοιτούσα και περίμενα να παίξει μόνη της!  :o :o :o :o

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks παίδες! Να σημειωθεί βέβαια ότι η ταχύτητα είναι λίγο πιο πίσω από το ορίτζιναλ για να βγαίνουν ευκολοτερα οι φράσεις , αλλά ελπίζω αυτό να βελτιωθεί με την εξάσκηση....  :o

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Κανιάν του φόρουμ για τη στήριξη και τις συμβουλές του όλο αυτό τον καιρό... (Μιχάλη πάμε για Dennis Chang , τελειώνω με τον Mehling!!) και φυσικά και στον Άδωνη για την οργανάρα που κατασκεύασε και που ελπίζω το παίξιμό μου κάποτε να την κολακεύσει!

 

Ελα ρε Αργυρ !!!!!!! δύσκολο κομμάτι Django και το πηγες ωραιο ,μπραβο. Λοιπον μαζι με τα DVD θα σου στειλω και ενα ζευγαρι καπλαμαδες ,η κιθαρα θελει σήκωμα οποσδηποτε γιατι τασταρει και ακουω οτι εχεις αρχίσει να βαρας λιγο παραπανω (οπως πρεπει δλδ) .Απο την studio v3 πηγες καρφι στην καρτα ηχου? ωραιο ηχο εχει παντως..Παιζε αργα οπως παιζεις τωρα και ολα τα υπολοιπα θα ερθουν .... τωρα να σοου πω να βρεις καποιον να τζαμαρετε 1 φορα την εβδομαδα ,ειναι δυσκολο ξερω αλλα ειναι και το καλύτερο να ξερεις.. Σου ειπα και την αλλη φορα ...σεταρεις καμερουλα και τζαμαρουμε με skype ... δουλευει μια χαρα και το κανω συχνά ...μια φορα την εβδομαδα 1-2 ωριτσες ...Παντως μπραβο παρα μα παρα πολυ ωραιο ... και κατι τελευταιο που εχω αρχισει και μελεταω τωρα τελευταια... Τονισμους !!! ειναι το Α και το Ω στην gypsy να ξερεις.... ακου django και θα καταλαβεις τι εννοω .Παιζει μεγαλο ρολο στην Gypsy τι νοτες θα τονίσεις .. ακου και παρατηρησε το ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου