Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μαγνητών


BadRobot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Έχω μια Ltd με τρεις μαγνήτες EMG Hz (HSH) και τους έχω σιχαθεί. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα σετ HSH με όσο πιο καθαρό, απαλό και γλυκό ήχο γίνεται? Έχω καταντήσει να παίζω με μια Harley Benton γιατί έχει πολύ πιο καθαρό ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ειναι ο "καθαρος" ηχος?

 

Οι EMG έχουν πολύ περισσότερο gain από αυτούς της Harley Benton. Όταν παίζω στο καθαρό κανάλι του ενισχυτή μου ο ήχος της Ltd παραμορφώνει για παράδειγμα στο strumming ενώ της Benton όχι, όσο δυνατά κι αν χτυπήσω τις χορδές. Δυστυχώς ο ενισχυτής μου δεν έχει gain στο καθαρό κανάλι. Επίσης όταν κατεβάζω το gain από την Ltd ο ήχος χάνει και σε άλλα χαρακτηριστικά όπως μπάσα, διαύγεια και γίνεται γενικά αδύναμος, χωρίς χαρακτήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα...

Για ποιον ενισχυτη μιλαμε?

Γενικα ημουν μπουτικας στους μαγνητες για πολλα χρονια μεχρι που εβαλα τον EMG 81 και επεστρεψα στα μεινστριμ...

Οι EMG ΓΕΝΙΚΑ(εχω ακουσει και τους ΗΖ) ειναι τελειως FLAT στο EQ...ειδικα στα μπασσομεσσαια,με αποτελεσμα να ακουγεται περισσοτερο αδειος σε συγκριση με αλλους αν δεν αλλαξεις ρυθμισεις...

Η χρηση του gain,ειτε ειναι λιγο ειτε πολυ επηρεαζει τον ηχο σου γενικοτερα...

Οταν λοιπον θα ριχνεις το gain θα χανεις σφιξιμο οποτε δωσε απο το EQ λιγα μεσσαια και μπασσα ακομα...παιξε λιγο με το EQ...

οι μαγνητες αυτοι δε κανουν για strumming...

Αν η HARLEY BENTON εχει μονους τοτε ειναι πιο ταιριαστοι σε τετοιο στυλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα...

Για ποιον ενισχυτη μιλαμε?

Γενικα ημουν μπουτικας στους μαγνητες για πολλα χρονια μεχρι που εβαλα τον EMG 81 και επεστρεψα στα μεινστριμ...

Οι EMG ΓΕΝΙΚΑ(εχω ακουσει και τους ΗΖ) ειναι τελειως FLAT στο EQ...ειδικα στα μπασσομεσσαια,με αποτελεσμα να ακουγεται περισσοτερο αδειος σε συγκριση με αλλους αν δεν αλλαξεις ρυθμισεις...

Η χρηση του gain,ειτε ειναι λιγο ειτε πολυ επηρεαζει τον ηχο σου γενικοτερα...

Οταν λοιπον θα ριχνεις το gain θα χανεις σφιξιμο οποτε δωσε απο το EQ λιγα μεσσαια και μπασσα ακομα...παιξε λιγο με το EQ...

οι μαγνητες αυτοι δε κανουν για strumming...

Αν η HARLEY BENTON εχει μονους τοτε ειναι πιο ταιριαστοι σε τετοιο στυλ...

 

Ο ενισχυτής είναι ο Fender Stage DSP 100. Η Harley Benton είναι Les Paul με διπλούς. Καιρό ασχολούμαι με το συγκεκριμένο θέμα αλλά όσο και να προσπαθώ δεν μπορώ να φτιάξω  clean ήχο που να με ικανοποιεί με το συγκεκριμένο συνδυασμό κιθάρας - ενισχυτή. Έχω πειραματιστεί και με EQ πετάλι.

Αυτό που θα ήθελα είναι ένα σετ μαγνητών που να έχει παρόμοιο ήχο με αυτό των Harley Benton αλλά χωρίς τα προβλήματα τους (κακή κατασκευή, θόρυβος, ελάχιστο sustain).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολα θα βρεις μαγνήτες να μιμούνται τόσο ξερό και κακό ήχο.

 

Ποιούς δύο διπλούς και ένα μονό θα μου πρότεινες εσύ με όσο λιγότερο gain γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι ποιους θα σου πρότεινα εγώ. Το θέμα είναι τι ήχο θέλεις ακριβώς. Πες μας τι προτιμήσεις έχεις στη μουσική και που θέλει να κινηθείς κιθαριστικά. Και μετά θα ακούσεις πολλές προτάσεις.

Επίσης ποια ESP είναι η κιθάρα σου;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι ποιους θα σου πρότεινα εγώ. Το θέμα είναι τι ήχο θέλεις ακριβώς. Πες μας τι προτιμήσεις έχεις στη μουσική και που θέλει να κινηθείς κιθαριστικά. Και μετά θα ακούσεις πολλές προτάσεις.

Επίσης ποια ESP είναι η κιθάρα σου;

 

Το που θέλω να κινηθώ καθαριστικά δεν μπορώ να το προσδιορίσω καθόλου. Αυτό που θέλω προς το παρών είναι να πλησιάσω όσο γίνεται τον ήχο ακουστικής κιθάρας χωρίς να πάρω ακουστική. Έχω δοκιμάσει και πετάλι acoustic simulator αλλά το παραπανίσιο gain των EMG παρέμενε.

Η κιθάρα είναι LTD M-251

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δοκίμασες με το volume και με το ύψος και δεν σε καλύπτει τότε πρέπει να βάλεις μαγνήτες με πολύ μικρότερο output.Αν είναι HSH κοίτα να σπλιτάρουν οποσδήποτε οι διπλοί στις θέσεις 2 και 4.Σαν ακουστική βέβαια δε πρόκειται να την ακούσεις ποτέ, αλλά σίγουρα θα ''γλυκάνει'' και θα ''μαλακώσει'' πολύ ο ήχος της.Τώρα το ποιούς θα διαλέξεις δε νομίζω οτι μπορεί να σου πει κάποιος απο εδώ.Υπάρχουν πάρα πολλοί και είναι καθαρά θέμα γούστου.Κοίτα στα site των εταιριών να δεις μια πρόχειρη περιγραφή απο eq κτλ και προσπάθησε να ακούσεις όσους περισσότερους μπορείς να βρείς (και να έχεις και υπόψιν σου την διαφορά που υπάρχει στο μαγνήτη απο κιθάρα σε κιθάρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου