Προς το περιεχόμενο

Earth and Moon Seen by Passing Juno Spacecraft


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα μοναδικο βιντεο που ανεβασε η NASA στο YouTube πριν μερικες μερες και δειχνει τη Γη με το φεγγαρι οπως τα κατεγραψε η καμερα του διαστημοπλοιου Juno στις 9 Οκτωβριου 2013 απο αποσταση 966,000 χιλιομετρων. Η μουσικη που συνοδευει το βιντεο ειναι του Βαγγελη Παπαθανασιου και ειναι ειδικα φτιαγμενη για το γεγονος αυτο.

 

Παρακατω το δελτιο τυπου της NASA με αρκετες λεπτομερειες:

www.nasa.gov/jpl/juno/juno-earth-flyby-20131210.html#.Uqdpi1tDuSo

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η μουσικη που συνοδευει το βιντεο ειναι του Βαγγελη Παπαθανασιου και ειναι ειδικα φτιαγμενη για το γεγονος αυτο.

 

 

Υπέροχος όπως πάντα  8)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπέροχος όπως πάντα  8)

Ετσ ετσ... :-*

Η σχεση του Βαγγελη με την NASA ειναι παλια, το εργο του Mythodea ειναι ενα παραδειγμα, και μη ξεχναμε οτι προς τιμην του εχει δωθει το ονομα του σε εναν αστεροειδη που ειναι σε τροχια γυρω απο τον ηλιο, τον Minor planet number 6354 (Vangelis).

Τι αλλο να ζητησει ο ανθρωπος? 8)

 

http://www.minorplanetcenter.net/iau/special/rocknroll/0006354.html

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο θα γούσταρα να γυριστεί καμιά ταινία στύλ "2001:Οδύσσεια του διαστήματος" με τα σημερινά σύγχρονα μέσα και να έγραφε μουσική ο Βαγγέλης. Θα παραμιλούσαμε για πολύ καιρό.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

avy]Minor planet number 6354 (Vangelis).[/color]

Τι αλλο να ζητησει ο ανθρωπος? 8)

 

 

Εγώ να στην πω την αμαρτία μου: Τι θα ζητούσα... Θα ήθελα διακαώς να παίξω μια φορά μαζί του...

 

Μια πρόβα, ένα τζαμάρισμα, ένα κάτι...δυο νότες που λέει ο λόγος.

 

ΥΓ:Ευσεβείς πόθοι  :)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να στην πω την αμαρτία μου: Τι θα ζητούσα... Θα ήθελα διακαώς να παίξω μια φορά μαζί του...

 

Μια πρόβα, ένα τζαμάρισμα, ένα κάτι...δυο νότες που λέει ο λόγος.

 

ΥΓ:Ευσεβείς πόθοι  :)

 

Και ποιος πληκτράς ή γενικά μουσικός δε θα 'θελε. Έστω να είσαι εκεί στο δωμάτιο την ώρα που γράφει ρε παιδί μου, έστω να κρατάς ένα τρίγωνο κάλαντο που είναι και των ημερών, να το βαράς, κι αυτός ας παίζει τους παπάδες του. 8) 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να στην πω την αμαρτία μου: Τι θα ζητούσα... Θα ήθελα διακαώς να παίξω μια φορά μαζί του...

Μου το εχεις ξαναπει. 8)

Εγω θα ηθελα να τον γνωρισω απο κοντα κι ας παιζαμε και...πρεφα. ;D Θυμαμαι τωρα τον Βασιλη Σαλεα που ειχε βγαλει παλιοτερα ενα αλμπουμ με μουσικες του Παπαθανασιου, ο Σαλεας επαιζε με το κλαρινο του το κυριως θεμα και η ενορχηστρωση ηταν απο τριτους. Απ'οτι θυμαμαι δεν επαιζε σε κανενα κομματι ο Βαγγελης. Σε μια τηλεοπτικη εκπομπη που ηταν καλεσμενος ο Σαλεας ελεγε για την εμπειρια της πρωτης γνωριμιας με τον Βαγγελη στο σπιτι του δευτερου και μιλαγε εκστασιασμενος.

 

"Βασιλη μου αρχισε να παιζεις εσυ οτι θελεις και γω θα σε ακολουθησω" του ειχε πει ο Βαγγελης, και ετσι εγινε. Ειχε σαλταρει ο Bill lol... ;D Και μια και το εφερε η κουβεντα, ακουστε και ενα κλασσικο κομματι απο το Blade Runner παιγμενο απ'τον Σαλεα.

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μου το εχεις ξαναπει. 8)

Εγω θα ηθελα να τον γνωρισω απο κοντα κι ας παιζαμε και...πρεφα. ;D Θυμαμαι τωρα τον Βασιλη Σαλεα που ειχε βγαλει παλιοτερα ενα αλμπουμ με μουσικες του Παπαθανασιου, ο Σαλεας επαιζε με το κλαρινο του το κυριως θεμα και η ενορχηστρωση ηταν απο τριτους. Απ'οτι θυμαμαι δεν επαιζε σε κανενα κομματι ο Βαγγελης. Σε μια τηλεοπτικη εκπομπη που ηταν καλεσμενος ο Σαλεας ελεγε για την εμπειρια της πρωτης γνωριμιας με τον Βαγγελη στο σπιτι του δευτερου και μιλαγε εκστασιασμενος.

 

"Βασιλη μου αρχισε να παιζεις εσυ οτι θελεις και γω θα σε ακολουθησω" του ειχε πει ο Βαγγελης, και ετσι εγινε. Ειχε σαλταρει ο Bill lol... ;D Και μια και το εφερε η κουβεντα, ακουστε και ενα κλασσικο κομματι απο το Blade Runner παιγμενο απ'τον Σαλεα.

 

 

Α, μάστορα αυτό το γνωρίζω, από τον ίδιο τον Βασίλη (τον ξέρω). Κάποτε (στα τέλη του '90) του είχα πάρει μια συνέντευξη και έλεγε τα καλύτερα για τον Βαγγέλη.

 

ΥΓ: Το άλμπουμ που λες, κάπου το έχω... 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου