Προς το περιεχόμενο

Epiphone Thunderbird τροποποιηση σε Gibson


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα!Ειμαι νεος στο site οποτε απευθυνω τους πρωτους μου χαιρετησμους στα μελη!Εχω ενα Epiphone Thunderbird bass και θα ηθελα να ρωτησω τι αλλαγες μπορω να κανω επανω του για να πλησιασει οσο πιο κοντα γινεται τον ηχο του Gibson Thunderbird.Ποιους μαγνητες συγκεκριμενα και γενικοτερα οτιδηποτε αλλαγη μερων του οργανου ειναι αναγκαια για να το φερω οσο πιο κοντα γινεται στo Gibson.Eυχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fleaman είσαι ΘΕΟΣ! Έχεις ένα από τα καλύτερα bolt-on που κυκλοφορούν!

Στον ήχο του Gibson δεν πρόκειται να το φέρεις επειδή το Gibson είναι neck-thru ή set-net, οπότε μην αγχώνεσαι.

Τι ακριβώς δεν σου αρέσει στους μαμίσιους μαγνήτες; Το δικό μου όταν το πήρα είχε τους μαγνήτες πολύ χαμηλά, μόλις τους ρύθμισα ο τόνος βελτιώθηκε απίστευτα.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχουν τοσο πολυ volume oι μαγνητες.Και ο τονος του δεν ειναι τοσο bright οσο θα ηθελα...Ειναι λιγακι μουντος για μενα..Αν εβαζα τους μαγνητες του Gibson?Πως θα ηταν?Καποια αλλη μετατροπη για τον ηχο θα μπορουσα να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ,να ανεβασεις τους μαγνητες υψηλοτερα (προς τις χορδες)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχουν τοσο πολυ volume oι μαγνητες.Και ο τονος του δεν ειναι τοσο bright οσο θα ηθελα...Ειναι λιγακι μουντος για μενα..Καποια αλλη μετατροπη για τον ηχο θα μπορουσα να κανω?

 

 

Πιάσαν και οι ζέστες τώρα και δεν ανάβω το τζάκι να σου έλεγα να το φέρεις από εδώ :lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

Αν θέλεις κάτι ποιο bright δεν θέλεις gibson :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ ψηλα οι χορδες γενικοτερα και σε σχεση με το μπρατσο.Ετσι μου ηρθε απο Γερμανια που το πηρα πριν ενα μηνα.Αυτο θα βελτιωσει την ενταση η και το brightness μαζι?Σχετικα με τους μαγνητες του Gibson γνωριζεται τιποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

fleaman, το μανίκι είναι ίσιο? Σέταρέ το λίγο κι εσύ... :wink: :wink:

Και να μην αλλάξει ο ήχος θα αλλά ξει σίγουρα ο τρόπος που παίζεις. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οff: o kwstas που λέτε είδε έναν με thunderbird και χάρηκε! Σιγά ρε κακομοίρη!:lol:

και εσύ ρε fleamail δεν χρησιμεύει μόνο ως ξαυσόξυλο αλλά έχει και άλλες χρήσεις. Φερ 'το εσύ και θα τα βρούμε....

 

 

ας βάλω καμιά φατσούλα για τυχόν παρεξηγήσεις και λοιπές μπούρδες...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ ψηλα οι χορδες γενικοτερα και σε σχεση με το μπρατσο.Ετσι μου ηρθε απο Γερμανια που το πηρα πριν ενα μηνα.

 

Εδώ η μαγική λέξη είναι setup' date=' το οποίο κάνει θαύματα σε συνδυασμό με ένα καλό shimming.

 

Αυτο θα βελτιωσει την ενταση η και το brightness μαζι?Σχετικα με τους μαγνητες του Gibson γνωριζεται τιποτα?

 

Θα βελτιώσει σίγουρα το output, το οποίο έχουν οι συγκεκριμένοι μαγνήτες σε αφθονία, αν και πολύ ισορροπημένοι ηχητικά. Τώρα για μαγνήτες Gibson... Χμμμμμμ... ποιό είναι το budget σου είπαμε; ;)

Aν θες πρίμα τότε ή λάθος όργανο διάλεξες (υπάρχουν και αυτά τα μικρά, με τις πολλές χορδές που κάνουν πλίνκι-πλίνκι, οκ οκ πλάκα κάνω! ) ή (επειδή σε έκοψα για καφρούλη! ) πας για κάτι σε active EMG. Επίσης μπορείς να κοιτάξεις και σε Seymour Duncan ή Bartolini. Πληροφοριακά ο Seymour Duncan μπορεί να σου φτιάξει μαγνήτη αντίγραφο των Gibson ηχητικά, και επίσης έχω μια πηγή για nickel covers αν θες να είναι ίδιος και οπτικά, αλλά θα σου πάει τουλάστιχον κάνα 200ρι ο ένας.

Το πιθανότερο πάντως είναι ότι μαγνήτες και να βάλεις να χρειαστεί ένα ελαφρύ routing το σώμα.

 

 

οff: o kwstas που λέτε είδε έναν με thunderbird και χάρηκε! Σιγά ρε κακομοίρη!

 

Κακομοίρηδες είναι όσοι παίζουν με μπάσα που μοιάζουν με κιθάρες που τους την έπεσε άσχημα ο Προκρούστης και τα ποντίκια στις γωνίες. Φατσούλες δεν έχει' date=' μας τελείωσαν.

 

Πιάσαν και οι ζέστες τώρα και δεν ανάβω το τζάκι να σου έλεγα να το φέρεις από εδώ

 

Τα 'χουμε πει αυτά, πάλι θα τα ξαναλέμε; ;)

 

Αν θέλεις κάτι ποιο bright δεν θέλεις gibson

+1. Το θέμα είναι να γουστάρεις το ήχο του οργανου σου. Αν δεν είσαι ευχαριστημένος, πας για κάτι άλλο.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσει η χροια του oμως!Παρα πολυ,απλα θελω τη συγκεκριμενη χροια να την κανω πιο κρυσταλλινη πιο bright.Γι αυτο σκεφτομαι να τους αλλαξω και σκεφτομουν τους gibson η κατι αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου