Προς το περιεχόμενο

Epiphone Thunderbird τροποποιηση σε Gibson


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιάσαν και οι ζέστες τώρα και δεν ανάβω το τζάκι να σου έλεγα να το φέρεις από εδώ

 

Τα 'χουμε πει αυτά' date=' πάλι θα τα ξαναλέμε; ;)

[/quote']

 

Εμένα μου αρέσει να κάθομαι και να παίζω μπάσο δίπλα στο τζάκι ναουμε έχεις πρόβλημα?? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Πλάκα κάνω ρε συ, απλά gibson και brightness δεν πολυ πάνε μαζί, γιατί να προσπαθήσεις να καταστρέψεις το ύφος ενός οργάνου και να αναδείξεις κάτι που δεν είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι έτσι τότε οκ! ;)

 

Μήπως δεν έχεις ρυθμίσει σωστά τον ενισχυτή σου;

Εγώ πάντως κόβω τα υπερβολικά χαμηλά, ενώ όταν βάζω το έρμο το P μου, τα τσιτώνω!

 

Πάντως το μπάσο έχει πολύ versatile ήχο, μπορείς να βρεις ήχους από P (ο neck μόνος του) μέχρι J με λίγο παραπάνω balls (ο bridge μόνος του).

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει οτι ειναι versatile!Απ οτι καταλαβαινω δεν πολυ προτεινετε να μπω στη διαδικασια να αλλαξω τιποτα στο οργανο ετσι?Απλα σκεφτομουν οτι επειδη ειναι απλα ενα epiphone ,αν του εβαζα κατι καλυτερο, να ανεβαζα λιγο την ποιοτητα του.Επειδη ξερω κιολας τι ηχο θελω και δεν παω στα τυφλα.Δηλαδη οι Gibson μαγνητες δεν θα μου δωσουν τον ηχο που θελω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας ντε τι ήχο ψάχνεις!!! Πες μας για παράδειγμα κάποιον μπασίστα ή κάποιο συγκρότημα που έχει αυτόν τον ήχο για να καταλάβουμε.

Όταν λες οι μαγνήτες της Gibson ποιούς εννοείς; Τους vintage (60s ή 70s, νικελ καπάκια) ή τους σύγχρονους ceramic plus (μαύρα πλασικά καπάκια);

Για τους vintage θα δώσεις πολλά λέφτά, όταν και αν τους βρεις στο ebay! Για τους μοντέρνους δεν ξέρω αν τους πουλάει ακόμα η Gibson, αλλά ούτε αυτοί είναι φτηνοί.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηχος που θελω να βγαλω απο το συγκεκριμενο οργανο οπως ανεφερα αρκετες φορες πιο πανω ειναι να κρατησω τη συγκεκριμενη χροια του Thunderbird με οχι τοσο μουντο χαρακτηρα!Δεν πιστευω οτι διαλλεξα λαθος οργανο μιας και επιζητουσα αυτην τη χροια,απλα θελω να την φερω καπως στα μετρα μου και αυτο σημαινει λιγο πιο bright αν αυτο ειναι δυνατον.Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω τι επιλογες εχω οσον αφορα τους Gibson μαγνητες γιαυτο και ρωταω.Δεν ηξερα καν οτι υπαρχουν vintage και μοντερνοι.Γι αυτο ρωταω μαλιστα και αν ο ηχος τους ειναι πιο bright σε σχεση με αυτους του Epiphone.Μπορω αυτους τους μαγνητες να τους βρω Ελλαδα?Γενικοτερα μου αρεσει ο πριμος ηχος της σχολης των Stingray και Precision

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου αρέσει το look του μπάσου σου αλλά θες ήχο πρίμο τότε πας για active κυκλώματα. ¶λλωστε κανένα passive μπάσο δεν έχει υπερβολικά πρίμα. Μπορείς να προσθέσεις ένα προενισχυτή στους ήδη υπάρχοντες μαγνήτες και να προσθέτεις όσα πρίμα γουστάρεις, και αν δεν σου αρέσει το αποτέλεσμα να αλλάξεις και τους μαγνήτες.

Προτείνω seymour duncan με τον προενυσχυτή τους, είναι πολύ ισορροπημένοι μαγνήτες, εκτός και αν πας για EMG, απλά εμένα δεν μου αρέσουν οι EMG λόγω των harsh πρίμων τους! Εσύ μπορεί και να γουστάρεις αυτόν τον ήχο όμως...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου