Προς το περιεχόμενο

Επισκευή Pigtronix Polysaturator


akisgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με συγχωρείς, αν φάνηκε αγενής κάποια από τις τοποθετήσεις μου.Δεν ήταν στις προθέσεις μου, ειλικρινά.  :)

 

Δε θεωρώ, με την καμία, ότι πας να κοροϊδέψεις κάποιον (και δεν άφησα να εννοηθεί κάτι τέτοιο).

Ωστόσο, "άριστη" δεν τη λες την κατάσταση, όπως και να το κάνουμε (από τη στιγμή, δηλαδή, που δεν είναι άμεσα λειτουργικό και θέλει μάστορα, έστω και για μικροπρόβλημα).

 

on topic: έτσι όπως το περιγράφεις το πρόβλημα φαινεται, όντως, να είναι θέμα γείωσης.

Ωστόσο, για να έχει "πιστοποίηση" η επισκευή σου, ψάξου με τους εγχώριους κατασκευαστές, που σου προανέφερα και - αν κανείς τους δεν αναλαμβάνει - τότε κοίτα το για Αμερική ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με συγχωρείς, αν φάνηκε αγενής κάποια από τις τοποθετήσεις μου.Δεν ήταν στις προθέσεις μου, ειλικρινά.  :)

 

Δε θεωρώ, με την καμία, ότι πας να κοροϊδέψεις κάποιον (και δεν άφησα να εννοηθεί κάτι τέτοιο).

Ωστόσο, "άριστη" δεν τη λες την κατάσταση, όπως και να το κάνουμε (από τη στιγμή, δηλαδή, που δεν είναι άμεσα λειτουργικό και θέλει μάστορα, έστω και για μικροπρόβλημα).

 

on topic: έτσι όπως το περιγράφεις το πρόβλημα φαινεται, όντως, να είναι θέμα γείωσης.

Ωστόσο, για να έχει "πιστοποίηση" η επισκευή σου, ψάξου με τους εγχώριους κατασκευαστές, που σου προανέφερα και - αν κανείς τους δεν αναλαμβάνει - τότε κοίτα το για Αμερική ή όχι.

 

Καμιά φορά αυτό μπορεί να διαπιστωθεί εύκολα - αλλαζει / μειώνεται ο θόρυβος όταν ακουμπάς με το δάχτυλο τον διακόπτη όταν το πετάλι είναι ανοιχτό;

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκη, κάνε αν θες ένα βίντεο να δούμε το πρόβλημα και δώσε μας πιο πολλά στοιχεία (πχ ήταν πάντα έτσι? πότε ξεκίνησε? είχες αλλαξει κάτι όταν ξεκίνησε το πρόβλημα? το πρόβλημα βγαίνει και όταν το πετάλι είναι μόνο του? Πώς και πού το συνδέεις; Με μπαταρία αντί για πρίζα δοκίμασες?)

 

Θα συμφωνήσω και γω με τον mustafank ότι μέχρι να διευκρινιστεί το πρόβλημα (που όντως μπορει να ειναι εξωτερικός παράγοντας) να βγάλεις το άριστη κατάσταση, κάποιος που θα πάρει το πετάλι και θα απογοητευτεί είναι άδικο να το πήρε επειδή δεν κατάλαβε καλά ή υποτίμησε το πρόβλημα :) Μην αρπάζεσαι :)

 

+1

 

Με τι τροφοδοτικό το χρησιμοποιείς?

 

Υπάρχει ένα πρόσφατο θεματάκι σχετικά με θόρυβο πεταλιών και με μιά εξήγηση γιατί ο θόρυβος μειώνεται ή αυξάνεται με το gain.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=201714.0

 

Το οποίο ήταν από τροφοδοσία,δεν σε προτρέπω να κάνεις κάποια κατασκευή,απλά σιγά σιγά πρέπει να αποκλείουμε κάποιες περιπτώσεις που δεν χρειάζονται μάστορα  ;)

 

Υπάρχουν ακόμα περιπτώσεις που είναι από το ρεύμα του σπιτιού το πρόβλημα απλά εκεί ο θόρυβος βρίσκεται παντού ενισχυτή κτλ.

Δεν νομίζω να ισχύει για σένα κάτι τέτοιο απλά το λέω σαν κουβέντα.

 

Χρόνια πολλά σε όλους  :D

 

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκη, κάνε αν θες ένα βίντεο να δούμε το πρόβλημα και δώσε μας πιο πολλά στοιχεία (πχ ήταν πάντα έτσι? πότε ξεκίνησε? είχες αλλαξει κάτι όταν ξεκίνησε το πρόβλημα? το πρόβλημα βγαίνει και όταν το πετάλι είναι μόνο του? Πώς και πού το συνδέεις; Με μπαταρία αντί για πρίζα δοκίμασες?)

 

 

-Το πετάλι το είχε ένας πολύ καλός μου φίλος που το δούλευε και σε live κανονικά. Από τότε που έπεσε στα χέρια μου το άρχισε αυτό  (πριν 15 μέρες)

 

-Δεν έχω αλλάξει απολύτως τίποτα στο setup

 

-Το πρόβλημα υπάρχει και όταν συνδέω το πετάλι μόνο του.

 

-Μπαταρία δεν παίρνει καθόλου το polysaturator

 

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείς, αν φάνηκε αγενής κάποια από τις τοποθετήσεις μου.Δεν ήταν στις προθέσεις μου, ειλικρινά.  :)

 

Δε θεωρώ, με την καμία, ότι πας να κοροϊδέψεις κάποιον (και δεν άφησα να εννοηθεί κάτι τέτοιο).

Ωστόσο, "άριστη" δεν τη λες την κατάσταση, όπως και να το κάνουμε (από τη στιγμή, δηλαδή, που δεν είναι άμεσα λειτουργικό και θέλει μάστορα, έστω και για μικροπρόβλημα).

 

on topic: έτσι όπως το περιγράφεις το πρόβλημα φαινεται, όντως, να είναι θέμα γείωσης.

Ωστόσο, για να έχει "πιστοποίηση" η επισκευή σου, ψάξου με τους εγχώριους κατασκευαστές, που σου προανέφερα και - αν κανείς τους δεν αναλαμβάνει - τότε κοίτα το για Αμερική ή όχι.

 

Συγνώμη τότε, απλά ίσως έτσι φάνηκε από το μήνυμα :)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quote author=AuditoryDriving link=topic=201751.msg779136#msg779136

 

Με τι τροφοδοτικό το χρησιμοποιείς?

 

Υπάρχει ένα πρόσφατο θεματάκι σχετικά με θόρυβο πεταλιών και με μιά εξήγηση γιατί ο θόρυβος μειώνεται ή αυξάνεται με το gain.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=201714.0

 

Το οποίο ήταν από τροφοδοσία,δεν σε προτρέπω να κάνεις κάποια κατασκευή,απλά σιγά σιγά πρέπει να αποκλείουμε κάποιες περιπτώσεις που δεν χρειάζονται μάστορα  ;)

 

Υπάρχουν ακόμα περιπτώσεις που είναι από το ρεύμα του σπιτιού το πρόβλημα απλά εκεί ο θόρυβος βρίσκεται παντού ενισχυτή κτλ.

Δεν νομίζω να ισχύει για σένα κάτι τέτοιο απλά το λέω σαν κουβέντα.

 

Χρόνια πολλά σε όλους  :D

 

 

 

 

To δοκίμασα με ένα 15V Pigtronix και με 9V One spot αλλά και με τα δύο έχει το ίδιο θέμα, αν θυμάμαι καλά με το 15 V λίγο πιο έντονο.

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

To δοκίμασα με ένα 15V Pigtronix και με 9V One spot αλλά και με τα δύο έχει το ίδιο θέμα, αν θυμάμαι καλά με το 15 V λίγο πιο έντονο.

 

Δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο,ο φίλος σου με τι το δούλευε?

 

Μήπως να το πήγαινες στο σπίτι του φίλου σου και να το δοκίμαζες?

 

Βάλε το τροφοδοτικό του φίλου σου και δοκίμασε,αν όλα είναι ΟΚ τότε δοκίμασε και με τα δικά σου,στο σπίτι του όλα αυτά.

 

Τέλος αν όι και αν κάνεις βγάζει θόρυβο τότε το πετάλι έχει θεματάκι

 

Αν έχει θόρυβο μόνο με τα δικά σου τότε είναι θέμα τροφοδοτικού,αν και με τα δικά σου τροφοδοτικά παίζει ΟΚ και πας σπίτι σου και σου ξανακάνει το ίδιο τότε πιθανόν να φταίει κάτι από το σπίτι σου(γείωση ή ότι άλλο)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

To δοκίμασα με ένα 15V Pigtronix και με 9V One spot αλλά και με τα δύο έχει το ίδιο θέμα, αν θυμάμαι καλά με το 15 V λίγο πιο έντονο.

 

Δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο,ο φίλος σου με τι το δούλευε?

 

Μήπως να το πήγαινες στο σπίτι του φίλου σου και να το δοκίμαζες?

 

Βάλε το τροφοδοτικό του φίλου σου και δοκίμασε,αν όλα είναι ΟΚ τότε δοκίμασε και με τα δικά σου,στο σπίτι του όλα αυτά.

 

Τέλος αν όι και αν κάνεις βγάζει θόρυβο τότε το πετάλι έχει θεματάκι

 

Αν έχει θόρυβο μόνο με τα δικά σου τότε είναι θέμα τροφοδοτικού,αν και με τα δικά σου τροφοδοτικά παίζει ΟΚ και πας σπίτι σου και σου ξανακάνει το ίδιο τότε πιθανόν να φταίει κάτι από το σπίτι σου(γείωση ή ότι άλλο)

 

Νομίζω ότι το δούλευε με One Spot. Δεν ξέρω θα ψαχτώ να κάνω κάποιες τέτοιες δοκιμές να δω τι παίζει.  :)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το δούλευε με One Spot. Δεν ξέρω θα ψαχτώ να κάνω κάποιες τέτοιες δοκιμές να δω τι παίζει.  :)

 

Ναι άμα μπορείς δοκιμασέτα για να αρχίσεις σιγά σιγά να αποκλίεις κάποις εκδοχες και να είναι πιό εύκολο να φτάσεις στην αιτία το προβλήματος.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι άμα μπορείς δοκιμασέτα για να αρχίσεις σιγά σιγά να αποκλίεις κάποις εκδοχες και να είναι πιό εύκολο να φτάσεις στην αιτία το προβλήματος.

 

Να κάνω μια "τρελή" υπόθεση:  :P

 

Δοκίμασες με άλλα καλώδια και κιθάρα, για να είσαι σίγουρος ότι το πρόβλημα εστιάζεται, αποκλειστικά, στο πεταλάκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου