Προς το περιεχόμενο

Αγορά Millenium mps300 ή mps600...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

 

με ενδιαφέρον για απόκτηση πρώτου σετ ντραμς για διαμέρισμα στράφηκα στα ηλεκτρονικά, μου είπανε σε άλλο φόρουμ για το μαγαζί thomman στη Γερμανία και έμαθα έτσι τα οικονομικά millenium ηλεκτρονικά (και ακουστικά) ντραμς.

 

Έχοντας μελετήσει όλα τα σετάκια της μάρκας αυτής που πουλάει το μαγαζί, έχοντας δει τουλάχιστον το 90% όλων των βίντεο στο youtube κάθε μοντέλου Millenium (και από άλλες μάρκες), έχω ανταλλάξει τις τελευταίες μέρες αρκετά μηνύματα με το ντραμ department του thomman με ερωτήσεις και έχοντας διαβάσει όλα τα θέματα και τα μηνύματα που υπάρχουν στο φόρουμ εδώ με τη λέξη 'millenium', και με δεδομένο ότι δεν έχω εμπειρία από ντραμς είμαι σε δίλημμα.

 

Σκέφτομαι να κάνω αυτό το δώρο στον εαυτό μου το καλοκαίρι αυτό μιας και έχω κάτι φράγκα στην άκρη, να το παραγγείλω και μέσα σε 10 μέρες δηλαδή από αρχές Ιουλίου να το έχω και να γουστάρω. Αρχικά λοιπόν σκέφτηκα γύρω στα 300 ευρώ, άντε 400. Μετά είδα ότι γίνεται πολύς ντόρος για τα mesh heads και αποφάσισα ότι θα ψάξω για τέτοια. Υπάρχουνε σε αυτά τα λεφτά σετάκια στο μαγαζί που έχουνε snare mesh head και τα υπόλοιπα rubber, το mps300. Έλα όμως που δεν υπάρχει από ότι κατάλαβα mps300 εγκέφαλος, θα πρέπει να διαλέξω ένα από τα εξής τρία: alesis dm5, mps100, alesis triggers. Το πρώτο υποτίθεται έχει αρκετούς ήχους και προεπιλογές, αλλά ρε παιδιά, λέει στο μαγαζί ότι το πουλάει από το 95 αν θυμάμαι καλά ή κάτι τέτοιο. Δηλαδή να πάρω τεχνολογία δεκαπενταετίας; Το δεύτερο από ότι κατάλαβα έχει τα εντελώς στοιχειώδη. Και το τρίτο είναι μόνο για χρήση μέσω υπολογιστή και vst.

 

Οπότε άρχισα να σκέφτομαι για μεγαλύτερη επένδυση, ίσως μέχρι και 800 ευρώ αν αξίζει τον κόπο. Έχω τώρα τα εξής δεδομένα για να κάνω την επιλογή μου.

Roland και Yamaha παντού διαβάζω ότι είναι άλλου επιπέδου τελείως από τα millenium, αλλά τι να το κάνω όταν το εισαγωγικό τους μοντέλο κοστίζει, όσο το "καλό" μοντέλο της millenium; Χιλιάρικο και πάνω δεν μπορώ να δώσω τώρα για ντραμς.

Στα 600-800 ευρώ υπάρχει το mps600. O τύπος στο μαγαζί μου πρότεινε το φουλ λαστιχένιο σετ με τον Mps600 εγκέφαλο. Αλλά τα λάστιχα με στεναχωρούν, παρόλο που έχει παραπάνω τύμπανα (1 τύμπανο και 2 πιατίνια). Από την άλλη με λίγα παραπάνω λεφτά, δηλαδή 700-800, βλέπω ότι έχουνε σετάκι millenium όλο Mesh heads και τον mps600 εγκέφαλο. Αυτό το τελευταίο είναι που μου γυάλισε και τείνω προς αυτό παρ' όλο που είναι το ακριβότερο, αρκεί να αξίζει τα λεφτά του. Και έρχομαι σε μερικά ερωτήματα, όποιος γνωρίζει και έχει διάθεση ας μου απαντήσει:

 

1. Υπάρχει όντως μεγάλη διαφορά μεταξύ rubber και mesh heads; Ειδικά για κάποιον που θα προπονείται πολλές ώρες; Και μήπως υπάρχει και μεγάλη διαφορά μεταξύ mesh heads millenium και mesh heads της Roland πχ; Ρωτάει κάποιος που δεν έχει δοκιμάσει ζωντανά κανένα από τα δύο.

2. Για μένα που ενδιαφέρομαι για metal και κυρίως για χρήση με απλή σύνδεση aux ή phones των ντραμς και ίσως και περιστασιακή χρήση με υπολογιστή και vst, ΠΟΙΟΣ εγκέφαλος θα με ικανοποιήσει; Ο alesis dm5 λέει τίποτα; O mps600 θα μου είναι υπεραρκετός; Από ότι μου είπε ο τύπος στο μαγαζί τα σετ παίρνουν και πολλούς άλλους εγκεφάλους; (με εξαίρεση 1-2) συγκεκριμένους που μου έγραψε);

3. Θα δω τεράστια διαφορά μεταξύ mps300 και mps600; Λογικά πρέπει, διπλάσια τιμή έχει το δεύτερο. Σωστά;

4. Θέλω οπωσδήποτε διπλή μπότα για προπόνηση. Τον ρώτησα αν περιλαμβάνεται πετάλι στα σετ mps600 γιατί δεν κατάλαβα από την περιγραφή/φωτογραφία (στην περιγραφή δεν το γράφει, στη φωτογραφία υπάρχει). Υπέθεσα ότι θα πρέπει το ντραμ της μπότας να είναι σχετικά μεγαλούτσικο για να μπορέσει να χρησιμοποιηθεί και με διπλό πετάλι. Ένας ακόμα λόγος που το mesh head σετ με mps600 εγκέφαλο μου φαίνεται ως η καλύτερη επιλογή. Βέβαια πρέπει στο κόστος να σκέφτομαι ακόμα 100 ευρώ τουλάχιστον. Και επειδή είμαι άσχετος, τα μονά πετάλια μπορούν να γίνουν διπλά αν πχ βιδώσεις το αριστερό; Ή τα διπλά πωλούνται στάνταρ ως διπλά;

5. Τέλος για την εταιρία αυτήν την millenium, και την ποιότητά της, διάβαζα στο ίντερνετ διάφορα σχόλια, ότι είναι κινέζικα, ότι είναι ταϊβανέζικά, ότι τα ίδια πουλιούνται σε άλλες χώρες με άλλες ονομασίες κτλπ. Ενώ οι άλλες εταιρείες έχουνε ιστοσελίδες, support, κτλπ, αν τα πάρω μόνο στο μαγαζί θα μπορώ να απευθυνθώ για οποιοδήποτε πρόβλημα, έτσι δεν είναι; 3 χρόνια εγγύηση λένε βέβαια. Αλλά έχω ακόμα κάποιες αμφιβολίες.

 

Άντε βοηθήστε λίγο, να τα παραγγείλω να εκτονωθώ σύντομα..  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Από Alesis είδες τίποτα; Πιστεύω ότι για την περίπτωση σου και για τα λεφτά που έχεις να διαθέσεις, αυτή θα ήταν η καλύτερη επιλογή. Σου προτείνω να κοιτάξεις τα DM10 Studio και DM8 Pro (μοντέλο 2011 και τα δύο). Το Thomann έχει exlussive και το DM10 Express Kit, αλλά παίζει να είναι από το μοντέλο του 2010 που έχει διαφορετική rack από του 2011.

Προσωπικά, μακριά από millenium...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Alesis είδες τίποτα; Πιστεύω ότι για την περίπτωση σου και για τα λεφτά που έχεις να διαθέσεις, αυτή θα ήταν η καλύτερη επιλογή. Σου προτείνω να κοιτάξεις τα DM10 Studio και DM8 Pro (μοντέλο 2011 και τα δύο). Το Thomann έχει exlussive και το DM10 Express Kit, αλλά παίζει να είναι από το μοντέλο του 2010 που έχει διαφορετική rack από του 2011.

Προσωπικά, μακριά από millenium...

 

 

Ναι τα είδα και τα Alesis....  αλλά όλα rubber είναι...  ή μήπως και από rubber σε rubber έχουμε ουσιαστικές διαφορές; Έβλεπα έναν τύπο σε βιντεάκι που προωθούσε Alesis, να λέει ότι (τα διαφήμιζε βέβαια) είναι καταπληκτικό αυτό που έχουν, είναι λέει κάτι ανάμεσα σε rubber και mesh head με καλή απόκριση κτλπ. Ποιον μπορεί να πιστέψει κανείς;

Μπορείς να μου δώσεις συγκεκριμένους λόγους που μένεις μακριά από τα Millenium; Έχεις χρησιμοποιήσει ή χρησιμοποιείς τώρα Millenium ή Alesis;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Alesis είδες τίποτα; Πιστεύω ότι για την περίπτωση σου και για τα λεφτά που έχεις να διαθέσεις, αυτή θα ήταν η καλύτερη επιλογή. Σου προτείνω να κοιτάξεις τα DM10 Studio και DM8 Pro (μοντέλο 2011 και τα δύο). Το Thomann έχει exlussive και το DM10 Express Kit, αλλά παίζει να είναι από το μοντέλο του 2010 που έχει διαφορετική rack από του 2011.

Προσωπικά, μακριά από millenium...

 

+1

 

Τα alesis αξίζουν καλύτερα από τα millenium σίγουρα

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To DM8 Pro Kit μου φαίνεται αρκετά καλό αν και θα ξεπεράσω το χιλιάρικο μαζί με το διπλό πετάλι που χρειάζομαι.

 

Αλλά είναι καλύτερο από αυτό το mesh head mps600 http://www.thomann.de/gr/millenium_mesh_headmps600_edrum_set.htm

 

???

 

Μιλάτε για τους εγκεφάλους ή για τα τύμπανα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για όλα...

 

Πάντως αν θές τη γνώμη μου, μάζεψε κάπου στα 900-1000 ευρώ και πάρε το TD-4K της Roland, Που αν και είναι το πιο φθηνό από τα άλλα μοντέλα της, είναι ΠΟΛΥ καλό και με τέλεια απόκριση τόσο των pads (mesh ή μή) όσο και του εγκεφάλου. Μην κολλήσεις στο να είναι όλα mesh... πιστεύω ότι μόνο το ταμπούρο σου χρειάζεται. Εγώ προσωπικά τα υπόλοιπα τα προτιμώ pad από mesh...

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

Αμα σε παίρνει, πήγαινε για  TD-4.

Αν όχι δεν ξέρω... πάντως η Alesis μου φαίνεται πιο αξιόπιστη και πιο καλή εταιρεία

Music is what feelings sound like...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι τα είδα και τα Alesis....  αλλά όλα rubber είναι...  ή μήπως και από rubber σε rubber έχουμε ουσιαστικές διαφορές; Έβλεπα έναν τύπο σε βιντεάκι που προωθούσε Alesis, να λέει ότι (τα διαφήμιζε βέβαια) είναι καταπληκτικό αυτό που έχουν, είναι λέει κάτι ανάμεσα σε rubber και mesh head με καλή απόκριση κτλπ. Ποιον μπορεί να πιστέψει κανείς;

Μπορείς να μου δώσεις συγκεκριμένους λόγους που μένεις μακριά από τα Millenium; Έχεις χρησιμοποιήσει ή χρησιμοποιείς τώρα Millenium ή Alesis;

 

Εγώ έχω εδώ και μερικούς μήνες το DM10 Studio (2010). Αρχικά σκεφτόμουν κι εγώ να πάρω τα MPS-300 μαζί με τον DM5, αλλά ευτυχώς έπεσα πάνω στην προσφορά για τα καινούρια Alesis, και είπα να ρισκάρω τη διαφορά στην τιμή. Δεν το μετάνιωσα.

 

Λοιπόν, προσωπικά θεωρώ ότι το σημαντικότερο κομμάτι στα ηλεκτρονικά drums, είναι ο εγκέφαλος. Αυτή την στιγμή, το DM10 module της Alesis είναι από τα καλύτερα που κυκλοφορούν (από θέμα ήχων, δυνατοτήτων, ρυθμίσεων, κλπ). Τον φοράει και το E-Pro live της Pearl, και φυσικά είναι πολύ καλύτερος και πιο επαγγελματικός από τον TD-4 της Roland. O DM8 έχει παρόμοια χαρακτηριστικά με τον DM10, απ' ότι έχω καταλάβει είναι ένα κλικ πιο κάτω.

 

Σχετικά με τα pads του DM8 Pro και DM10 Studio τώρα, αναφέρονται ως RealHead pads. Δεν είναι rubber, φέρνει κάπως σαν πλαστικό το υλικό, αλλά έχουν αρκετά καλή και ρεαλιστική αίσθηση και επαναφορά . Το κακό με αυτά είναι ότι ακούγονται περισσότερο από τα rubber και τα mesh. Το καλό είναι ότι μπορείς να τα σφίξεις και να τα "κουρδίσεις" όπως ακριβώς και στα ακουστικά τύμπανα. Επίσης μπορείς εύκολα να τους αλλάξεις τη μεμβράνη και να τους βάλεις οποιαδήποτε άλλη, ακόμα και mesh (πχ της Roland). Έτσι η επαναφορά θα γίνει πιο έντονη και θα μειωθεί ο θόρυβος, προσωπικά τα προτιμώ έτσι όπως είναι (με τα RealHead).

 

PS: Από millenium, ένα σκαμπό έχω πάρει και δεν θέλω να κάνω το λάθος και να πάρω και άλλο. Γενικά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

Αμα σε παίρνει, πήγαινε για  TD-4.

Αν όχι δεν ξέρω... πάντως η Alesis μου φαίνεται πιο αξιόπιστη και πιο καλή εταιρεία

 

 

Δε νομίζω ότι θέλω να τα δώσω. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά αντί για το mesh head σετ της millenium με τον mps 600 εγκέφαλο, το DM8 Pro Kit της Alesis. Δεν ξέρω από τα βιντεάκια που είδα με τράβηξε πολύ το μέγεθος που έχουν και δεν έχω λόγο να αμφιβάλω ότι η εταιρεία λέει αλήθεια όταν λέει ότι έχει 20χρονη εμπειρία και η τεχνολογία της είναι αξιόλογη. Το αντίθετο δηλαδή από ότι αισθάνομαι για τα millenium.

 

Μιλάμε για όλα...

 

Πάντως αν θές τη γνώμη μου, μάζεψε κάπου στα 900-1000 ευρώ και πάρε το TD-4K της Roland, Που αν και είναι το πιο φθηνό από τα άλλα μοντέλα της, είναι ΠΟΛΥ καλό και με τέλεια απόκριση τόσο των pads (mesh ή μή) όσο και του εγκεφάλου. Μην κολλήσεις στο να είναι όλα mesh... πιστεύω ότι μόνο το ταμπούρο σου χρειάζεται. Εγώ προσωπικά τα υπόλοιπα τα προτιμώ pad από mesh...

 

 

Πάντως ο τύπος από το μαγαζί που μίλησα είχε την τιμιότητα να μου διευκρινίσει επειδή με είδε να λέω συνέχεια για mesh heads ότι των millenium τα mesh heads δεν είναι καλής ποιότητας όπως τα roland, τόσο καλής ποιότητας δηλαδή. Πρέπει να δώσω άλλα 200 ευρώ για δίμποτο, οπότε δεν το σκέφτομαι το TD4K.

 

 

Εγώ έχω εδώ και μερικούς μήνες το DM10 Studio (2010). Αρχικά σκεφτόμουν κι εγώ να πάρω τα MPS-300 μαζί με τον DM5, αλλά ευτυχώς έπεσα πάνω στην προσφορά για τα καινούρια Alesis, και είπα να ρισκάρω τη διαφορά στην τιμή. Δεν το μετάνιωσα.

 

Λοιπόν, προσωπικά θεωρώ ότι το σημαντικότερο κομμάτι στα ηλεκτρονικά drums, είναι ο εγκέφαλος. Αυτή την στιγμή, το DM10 module της Alesis είναι από τα καλύτερα που κυκλοφορούν (από θέμα ήχων, δυνατοτήτων, ρυθμίσεων, κλπ). Τον φοράει και το E-Pro live της Pearl, και φυσικά είναι πολύ καλύτερος και πιο επαγγελματικός από τον TD-4 της Roland. O DM8 έχει παρόμοια χαρακτηριστικά με τον DM10, απ' ότι έχω καταλάβει είναι ένα κλικ πιο κάτω.

 

Σχετικά με τα pads του DM8 Pro και DM10 Studio τώρα, αναφέρονται ως RealHead pads. Δεν είναι rubber, φέρνει κάπως σαν πλαστικό το υλικό, αλλά έχουν αρκετά καλή και ρεαλιστική αίσθηση και επαναφορά . Το κακό με αυτά είναι ότι ακούγονται περισσότερο από τα rubber και τα mesh. Το καλό είναι ότι μπορείς να τα σφίξεις και να τα "κουρδίσεις" όπως ακριβώς και στα ακουστικά τύμπανα. Επίσης μπορείς εύκολα να τους αλλάξεις τη μεμβράνη και να τους βάλεις οποιαδήποτε άλλη, ακόμα και mesh (πχ της Roland). Έτσι η επαναφορά θα γίνει πιο έντονη και θα μειωθεί ο θόρυβος, προσωπικά τα προτιμώ έτσι όπως είναι (με τα RealHead).

 

PS: Από millenium, ένα σκαμπό έχω πάρει και δεν θέλω να κάνω το λάθος και να πάρω και άλλο. Γενικά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια...

 

 

Είδα σε αρκετά βιντεάκια και το DM10 Pro και μπορώ να πω ότι το DM8 ειδικά στα μεγέθη μου αρέσει πολύ περισσότερο. Και βέβαια είναι και φθηνότερο. Μήπως γνωρίζεις συγκεκριμένες διαφορές μεταξύ των δύο εγκεφάλων; Και οι δύο συνδέονται άνετα υποθέτω σε οποιοδήποτε aux, έχουνε usb για υπολογιστή, έχουνε τη δυνατότητα να ανατεθεί σε κάθε κομμάτι οποιοδήποτε sample/sound επιθυμείς μέσα από τον υπολογιστή;

Τα realpads φαίνονται αρκετά καλά, από τα βίντεο τουλάχιστον. Ίσως να μην πρέπει να επιμένω στα mesh heads μιας και δεν ξέρω, και από ότι βλέπω υπάρχουν μέθοδοι για custoμιές στα alesis για το μέλλον αν δεν είναι ικανοποιητική η απόδοση. Δε μου λες, από φθορά πως πάνε το χρονικό διάστημα που τα έχεις; Θέλω επίσης να επιμένω λίγο στο θέμα του θορύβου που ανέφερες. Πες ότι ο εγκέφαλος είναι κλειστός. Και χτυπάς το snare με όση δύναμη θα το χτυπούσες αν έπαιζες κανονικά. Δώσε μου ένα παράδειγμα σύγκρισης για να καταλάβω για τι θόρυβο μιλάμε. Είναι σαν να χτυπάς χαρτοπετσέτα; Χαρτοκιβώτιο; Κλειστό τάπερ; Ντιβάνι; Πλαστική καρέκλα;

Τώρα μη με τρελαίνεις με τη Millenium, δηλαδή ούτε το 20ευρο σκαμπό δεν αξίζει να πάρω μαζί με το DM8;;; Τι έπαθε, σου χάλασε;

Επίσης μια ερώτηση: όλα αυτά τα ηλεκτρονικά ντραμς και συγκεκριμένα τα pads της alesis, θέλουν ΕΙΔΙΚΕΣ μπαγκέτες; Ή μπορείς να παίξεις με κάθε είδους μπακέτες για κανονικά ντραμς; Μήπως χαλάνε με τις απλές κανονικές μπαγκέτες;

 

Να ευχαριστήσω για τις πληροφορίες, με βοηθάτε αρκετά. Χαλάλι τα 800 για το DM8 και άλλα 200 περίπου για ένα δίμποτο, και άλλα 30-40 για ένα Behringer guitar to usb interface και είμαι λίγο πάνω από χιλιάρικο. Δεν θα πάρω τίποτα άλλο για το καλοκαίρι, αλλά δεν πειράζει. Ας πάνε οι άλλοι στα νησιά (όσοι πάνε), εγώ θα έχω φτιάξει στην εξοχή το αυτοσχέδιο στουντιάκι έτοιμο, με κιθάρα, μπάσο, usb midi keyboard, υπολογιστές/software και πλέον ΚΑΙ ντραμς.... ήρθε το πλήρωμα του χρόνου για μένα να δημιουργήσω.

 

Για πείτε τώρα, αξίζουν αυτά τα δίμποτα των κάτω των 200 ευρώ;

 

http://www.thomann.de/gr/pearl_p902_doppel_bass_drum_pedal.htm

http://www.thomann.de/gr/dw_2002_doppel_bass_drum_pedal.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον θόρυβο δες

.

Τώρα το πόσο θα αντέξουν... εξαρτάται πόσο βαράς και πόσο παίζεις. Αντέχει, αλλά κανένας δεν μπορεί να σου πει νομίζω ούτε κατά προσέγγιση για πόσο...  :)

 

Τα δίμποτα καλά είναι και διάλεξες και καλές μάρκες.

 

Ο εγκέφαλος ενώνεται με τον υπολογιστή και βάζεις ότι VST θέλεις

Music is what feelings sound like...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου