Προς το περιεχόμενο

Αγορά Millenium mps300 ή mps600...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πείτε τώρα, αξίζουν αυτά τα δίμποτα των κάτω των 200 ευρώ;

 

http://www.thomann.de/gr/pearl_p902_doppel_bass_drum_pedal.htm

http://www.thomann.de/gr/dw_2002_doppel_bass_drum_pedal.htm

Μπορείς να βρείς και πιο φθηνά σε μεταχείρισμένα. Το βασικό ανάμεσα στα 2 διπέταλα είναι ότι με το Pearl θα μπορείς πιο άνετα να κάνεις slide ενώ με το DW με τίποτα. Αν κατάλαβα καλά ΔΕΝ είσαι drummer και δεν τα θέλεις για "τρελή" χρήση μελέτης 16ων/32ων, περίεργων ρυθμών κλπ κλπ... Σε αυτήν την περίπτωση είναι πολύ καλά και τα Alesis και τα πιο φθηνά μοντέλα (απλοί ρυθμοί χωρίς πολλά πολλά)... δεν χρειάζεται να ανέβεις ψηλά δλδ... Τα td-4k τα πρότεινα για κάποιον που θέλει να μελετάει και να νιώθει το rebound και να ακούει και το πιο ψηλό και γρήγορο χτύπημα...Σε θέμα ηχογραφήσεων με λίγα κλίκ αυτά τα λαθάκια διορθώνονται.

 

ήρθε το πλήρωμα του χρόνου για μένα να δημιουργήσω.

 

Σόρρυ για το offtopic, αλλά ολόκληρο στούντιο χρειάζεσαι για να δημιουργήσεις;;; :P

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Είδα σε αρκετά βιντεάκια και το DM10 Pro και μπορώ να πω ότι το DM8 ειδικά στα μεγέθη μου αρέσει πολύ περισσότερο. Και βέβαια είναι και φθηνότερο. Μήπως γνωρίζεις συγκεκριμένες διαφορές μεταξύ των δύο εγκεφάλων; Και οι δύο συνδέονται άνετα υποθέτω σε οποιοδήποτε aux, έχουνε usb για υπολογιστή, έχουνε τη δυνατότητα να ανατεθεί σε κάθε κομμάτι οποιοδήποτε sample/sound επιθυμείς μέσα από τον υπολογιστή;

 

Όντως το μέγεθος των pads στο DM8 Pro είναι φοβερό. Εγώ μάλλον αυτά θα προτιμούσα, αλλά πέρυσι τέτοιο καιρό που το σκεφτόμουν, μόλις είχε κυκλοφορήσει τo DM10 Studio. To DM8 δεν έχει ούτε μήνα που κυκλοφορεί. Από την άλλη το DM10 Studio έχει ένα παραπάνω crash και tom από το DM8 Pro... διαλέγεις και παίρνεις!  :P

 

O εγκέφαλος DM8, έχει 715 από τους 1047 ήχους του DM10 και είναι μικρότερος σε μέγεθος αφού δεν έχει τα volume sliders αριστερά που έχει ο DM10 για την ένταση κάθε pad. Μικρό το κακό, βασικά ποτέ μου δεν το χρησιμοποίησα, μπορείς να αλλάξεις και να αποθηκεύσεις την ένταση και μέσα από το μενού.

Έχει φυσικά aux για να συνδέσεις οτιδήποτε θες (MP3 player, CD, κλπ) και να παίζεις από πάνω. Μπορείς επίσης να το συνδέσεις με usb στο PC και να παίζεις με samples μέσω VST (πχ Addictive Drums, Superior Drummer, BFD), χωρίς να χρειαστείς σύνδεση midi και αντίστοιχη κάρτα ήχου.

 

Η διαφορά πρέπει να είναι πιο πολύ στις υπόλοιπες δυνατότητες σύνδεσης και στην επεκτασιμότητα κάθε module.

 

Δες παρακάτω...

 

DM8

dm8_module_back_lg.jpg

http://www.alesis.com/stuff/contentmgr/files/23/d6fbbc9bea488f5911904145cb04dc1d/large/dm8_module_back_lg.jpg

 

 

DM10

dm10module_back_lg.jpg

http://www.alesis.com/stuff/contentmgr/files/21/7742ea89798d24835fb89b08ea291d92/large/dm10module_back_lg.jpg

 

Σίγουρα ο DM10 είναι για πιο επαγγελματική χρήση.

 

Τα realpads φαίνονται αρκετά καλά, από τα βίντεο τουλάχιστον. Ίσως να μην πρέπει να επιμένω στα mesh heads μιας και δεν ξέρω, και από ότι βλέπω υπάρχουν μέθοδοι για custoμιές στα alesis για το μέλλον αν δεν είναι ικανοποιητική η απόδοση. Δε μου λες, από φθορά πως πάνε το χρονικό διάστημα που τα έχεις; Θέλω επίσης να επιμένω λίγο στο θέμα του θορύβου που ανέφερες. Πες ότι ο εγκέφαλος είναι κλειστός. Και χτυπάς το snare με όση δύναμη θα το χτυπούσες αν έπαιζες κανονικά. Δώσε μου ένα παράδειγμα σύγκρισης για να καταλάβω για τι θόρυβο μιλάμε. Είναι σαν να χτυπάς χαρτοπετσέτα; Χαρτοκιβώτιο; Κλειστό τάπερ; Ντιβάνι; Πλαστική καρέκλα;

 

Να σου πω την αλήθεια δεν τα έχω "χτυπήσει" όσο θα ήθελα... λόγω σπουδών δεν ασχολούμαι και τόσο συχνά. Από τον Οκτώβριο που τα έχω πάντως, δεν έχουν πάθει το παραμικρό. Κάποια σημαδάκια μόνο στα pads από το παίξιμο, τίποτα παραπάνω.

Από θέμα θορύβου τώρα... είναι τελείως υποκειμενικό το θέμα. Εμένα δε με ενοχλούν και τόσο πολύ. Σκέψου πάνω κάτω σαν να χτυπάς με μπακέτα, τετράδιο με μαλακό εξώφυλλο, σε μαλακή επιφάνεια. Με mesh σίγουρα θα ακούγονται λιγότερο.

 

 

Τώρα μη με τρελαίνεις με τη Millenium, δηλαδή ούτε το 20ευρο σκαμπό δεν αξίζει να πάρω μαζί με το DM8;;; Τι έπαθε, σου χάλασε;

 

Εγώ πήρα μαζί με τα drums, ένα Σκαμπό Millenium (το MDT1 νομίζω) και ένα δίμποτο MILLENIUM PD-222 PRO. Δεν έψαξα για κάτι καλύτερο γιατί ήταν το πρώτο μου set και από κανένα 500άρικο που έλεγα να δώσω max στην αρχή, κατέληξα να δώσω ένα 1000άρικο και μετά θα έβγαινα πολύ εκτός προϋπολογισμού. Ενώ το πετάλι την κάνει αρκετά καλά τη δουλειά του, αν και μου έφυγε λίγο η πίστη για να το ρυθμίσω σωστά, το σκαμπό δεν έλεγε να πιάσει καμιά βίδα. Το έσφιγγα τέρμα και δεν κρατούσε το ύψος, μετά από λίγο έπεφτε. Τι να πω... μπορεί να έπεσα και σε ελαττωματικό μοντέλο.

 

Επίσης μια ερώτηση: όλα αυτά τα ηλεκτρονικά ντραμς και συγκεκριμένα τα pads της alesis, θέλουν ΕΙΔΙΚΕΣ μπαγκέτες; Ή μπορείς να παίξεις με κάθε είδους μπακέτες για κανονικά ντραμς; Μήπως χαλάνε με τις απλές κανονικές μπαγκέτες;

 

Δεν παθαίνουν τίποτα, με κανονικές μπακέτες παίζεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον θόρυβο δες

.

Τώρα το πόσο θα αντέξουν... εξαρτάται πόσο βαράς και πόσο παίζεις. Αντέχει, αλλά κανένας δεν μπορεί να σου πει νομίζω ούτε κατά προσέγγιση για πόσο...  :)

 

Τα δίμποτα καλά είναι και διάλεξες και καλές μάρκες.

 

Ο εγκέφαλος ενώνεται με τον υπολογιστή και βάζεις ότι VST θέλεις

 

 

Ενδιαφέρον βιντεάκι. Βέβαια δεν μπορώ να ξέρω πόσο δυνατά έχει το volume στην κάμερά του, πόση ηχώ έχει ο συγκεκριμένος χώρος, κτλπ. Μόνο για το είδος του ήχου που βγάζει με βοηθάει. Οκ δε νομίζω να είναι αυτό πρόβλημα, δεν είμαι σαν κάτι τύπους που λένε στο ίντερνετ "μπορώ να παίζω στις 3 τα μεσάνυχτα με τα ακουστικά;"

Πάντως, σε κάποιο φόρουμ ένας άλλος τύπος, έλεγε ότι έχει λίγο πρόβλημα με την μπότα διότι κάποιες φορές ακούγεται το φυσικό χτύπημα πιο πολύ από τον ηλεκτρονικό ήχο! Δεν ξέρω πόσο μπορεί αυτό να ισχύει.. και μόνο ένας τρόπος υπάρχει να το μάθω μου φαίνεται.

 

Το να βάζω προεπιλεγμένους ήχους από vst ναι, μπορώ όμως να βάλω οποιονδήποτε ήχο θέλω, άσχετο ήχο πχ, σε κάθε τύμπανο; Μάλλον όχι ε; Όχι πως είναι αυτό κύριο μέλημά μου για την ώρα, απλά έχω την απορία.

 

 

 

Μπορείς να βρείς και πιο φθηνά σε μεταχείρισμένα. Το βασικό ανάμεσα στα 2 διπέταλα είναι ότι με το Pearl θα μπορείς πιο άνετα να κάνεις slide ενώ με το DW με τίποτα. Αν κατάλαβα καλά ΔΕΝ είσαι drummer και δεν τα θέλεις για "τρελή" χρήση μελέτης 16ων/32ων, περίεργων ρυθμών κλπ κλπ... Σε αυτήν την περίπτωση είναι πολύ καλά και τα Alesis και τα πιο φθηνά μοντέλα (απλοί ρυθμοί χωρίς πολλά πολλά)... δεν χρειάζεται να ανέβεις ψηλά δλδ... Τα td-4k τα πρότεινα για κάποιον που θέλει να μελετάει και να νιώθει το rebound και να ακούει και το πιο ψηλό και γρήγορο χτύπημα...Σε θέμα ηχογραφήσεων με λίγα κλίκ αυτά τα λαθάκια διορθώνονται.

 

Σόρρυ για το offtopic, αλλά ολόκληρο στούντιο χρειάζεσαι για να δημιουργήσεις;;; :P

 

Slide; Τι είναι αυτό; Ουπς, με κατάλαβες ότι δεν είμαι ντράμερ. Είμαι απλά ένας φιλομαθής καλλιτέχνης που θέλει να μάθει ΚΑΙ ντραμς. Αλλά ακριβώς αυτό είναι που ενδιαφέρει, η διπεταλιά και μάλιστα η γρήγορη και η περίεργη, που χρησιμοποιείται συνήθως στα βαρύτερα είδη του μέταλ. Έχω πολύ διάθεση για εξάσκηση και εκμάθηση για το συγκεκριμένο.

 

 

Όσο για το στούντιο, δηλαδή για το δωμάτιό μου, όταν μιλάμε για φουλ ένας άνθρωπος-μπάντα (one man-band) τύπου δημιουργία και σώσιμο/επεξεργασία του αποτελέσματος, χρειάζονται πράγματι αυτά που ανέφερα.

 

 

Όντως το μέγεθος των pads στο DM8 Pro είναι φοβερό. Εγώ μάλλον αυτά θα προτιμούσα, αλλά πέρυσι τέτοιο καιρό που το σκεφτόμουν, μόλις είχε κυκλοφορήσει τo DM10 Studio. To DM8 δεν έχει ούτε μήνα που κυκλοφορεί. Από την άλλη το DM10 Studio έχει ένα παραπάνω crash και tom από το DM8 Pro... διαλέγεις και παίρνεις!  :P

 

Το μέγεθος είναι που με προσέλκυσε. Έχω όμως την απορία μήπως πληρώνω πολλά διότι μόλις κυκλοφόρησε. Διότι βλέπω στο  thomman ότι με λιγότερα λεφτά υπάρχουν, εκτός από τα mesh head sets της millenium, και δύο σετ με τον DM10 εγκέφαλο.

http://www.thomann.de/gr/alesis_dm10_express_kit.htm

http://www.thomann.de/gr/alesis_dm10_studio_e_drum_b_stock.htm ("Demo model with usage marks")

Τα οποία όπως είπαμε είναι περσινά μοντέλα. Αλλά ο εγκέφαλος είναι ο ίδιος, σωστά;

Και υπάρχει και το DM8 Usb, το οποίο μου φάνηκαν πολύ μικρά τα μεγέθη στα βιντεάκια.

Ψαρεύοντας λοιπόν στο ίντερνετ έγραφε κάποιος σε φόρουμ ξένο, ότι στα Alesis τα DM8, DM10 Pro Kits είναι λέει φτιαγμένα για ζωντανές εμφανίσεις, ενώ τα αντίστοιχα Usb και Studio είναι για ηχογραφήσεις στο στούντιο. Πόσο ισχύει κάτι τέτοιο;

Οπότε έχουμε για το DM8 το Usb set και το Pro set. Από αυτά το δεύτερο το προτιμώ χωρίς συζήτηση.

Κάτω από την τιμή του DM8 Pro όμως, έχουμε στο thommas τα δύο σετάκια με τον DM10 εγκέφαλο, τα οποία είπαμε περσινά, αλλά μήπως αξίζουν τον κόπο. Ακόμα δεν κατάλαβα σε τι ακριβώς διαφέρουν από το DM10 Pro εκτός από τα επιχρυσωμένα πιατίνια που είδα ότι έχει το τελευταίο.

Και έχουνε και τον εγκέφαλο τον DM10. Χίλιοι τόσοι ήχοι κλπ, αλλά αν είναι κάτι αηδίες, "άου" και "τσικιτσι" και "τσατσατσα" που βλέπω σε κάτι βιντεάκια, τι να τους κάνω;

 

 

 

O εγκέφαλος DM8, έχει 715 από τους 1047 ήχους του DM10 και είναι μικρότερος σε μέγεθος αφού δεν έχει τα volume sliders αριστερά που έχει ο DM10 για την ένταση κάθε pad. Μικρό το κακό, βασικά ποτέ μου δεν το χρησιμοποίησα, μπορείς να αλλάξεις και να αποθηκεύσεις την ένταση και μέσα από το μενού.

Έχει φυσικά aux για να συνδέσεις οτιδήποτε θες (MP3 player, CD, κλπ) και να παίζεις από πάνω. Μπορείς επίσης να το συνδέσεις με usb στο PC και να παίζεις με samples μέσω VST (πχ Addictive Drums, Superior Drummer, BFD), χωρίς να χρειαστείς σύνδεση midi και αντίστοιχη κάρτα ήχου.

 

Αχά, οπότε ΔΕΝ μπορεί να ρυθμιστεί στον DM8 η ένταση κάθε pad ξεχωριστά. Ρυθμίζεις την ένταση για το σύνολο των pads. Χμ..

 

 

Η διαφορά πρέπει να είναι πιο πολύ στις υπόλοιπες δυνατότητες σύνδεσης και στην επεκτασιμότητα κάθε module.

 

Αν θυμάμαι καλά σε πλήρη επεκτασιμότητα μπορεί να δώσει μέχρι και 22 ήχους ο DM10. Σίγουρα δε μου χρειάζεται στην παρούσα φάση. Το πολύ 1-2 κομμάτια να προσθέσω ακόμα.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι εάν στον DM10 μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε ηλεκτρονικό τύμπανο ή κύμβαλο θελήσεις, μιας και έχει ξεχωριστές υποδοχές, ενώ στοn DM8 όχι.

 

 

Να σου πω την αλήθεια δεν τα έχω "χτυπήσει" όσο θα ήθελα... λόγω σπουδών δεν ασχολούμαι και τόσο συχνά. Από τον Οκτώβριο που τα έχω πάντως, δεν έχουν πάθει το παραμικρό. Κάποια σημαδάκια μόνο στα pads από το παίξιμο, τίποτα παραπάνω.

Από θέμα θορύβου τώρα... είναι τελείως υποκειμενικό το θέμα. Εμένα δε με ενοχλούν και τόσο πολύ. Σκέψου πάνω κάτω σαν να χτυπάς με μπακέτα, τετράδιο με μαλακό εξώφυλλο, σε μαλακή επιφάνεια. Με mesh σίγουρα θα ακούγονται λιγότερο.

 

 

Ακόμα έχω κάποιες αμφιβολίες για το θέμα της ποιότητας. Σε όλο το ψάξιμό μου στο ίντερνετ μόνο καλές κριτικές για τα real pads είδα, εκτός από έναν τύπο που έλεγε πολύ αρνητικά πράγματα. Υπάρχει και το θέμα του bounce που από ότι καταλαβαίνω χάνει κάπως στα realpads σε σχέση με τα mesh heads. Πάντως στη χειρότερη περίπτωση να αλλάξω το snare με ένα Mesh head. Δεν έχω καταλάβει επίσης ακόμα το εξής: είναι διαφορετική η κατασκευή του snare από των tom στο DM8; Ή μόνο ηλεκτρονικά γίνεται ο χειρισμός; Δηλαδή αν πάρω ένα εξτρά mesh head snare θα μπορώ να χρησιμοποιήσω το αρχικό ως εξτρά tom;

 

 

 

 

Εγώ πήρα μαζί με τα drums, ένα Σκαμπό Millenium (το MDT1 νομίζω) και ένα δίμποτο MILLENIUM PD-222 PRO. Δεν έψαξα για κάτι καλύτερο γιατί ήταν το πρώτο μου set και από κανένα 500άρικο που έλεγα να δώσω max στην αρχή, κατέληξα να δώσω ένα 1000άρικο και μετά θα έβγαινα πολύ εκτός προϋπολογισμού. Ενώ το πετάλι την κάνει αρκετά καλά τη δουλειά του, αν και μου έφυγε λίγο η πίστη για να το ρυθμίσω σωστά, το σκαμπό δεν έλεγε να πιάσει καμιά βίδα. Το έσφιγγα τέρμα και δεν κρατούσε το ύψος, μετά από λίγο έπεφτε. Τι να πω... μπορεί να έπεσα και σε ελαττωματικό μοντέλο.

 

Μου βάζεις ψύλλους στα αυτιά τώρα.

 

Δεν παθαίνουν τίποτα, με κανονικές μπακέτες παίζεις.

 

Α ωραία.

 

Είμαι σχεδόν έτοιμος να στάξω το χιλιαρικάκι+. Έχω ακόμα μερικές ελάχιστες αμφιβολίες, πχ σκέφτομαι ότι με 1000e θα μπορούσα να χτυπήσω επίσης ένα αρκετά αξιόλογο synthesizer ας πούμε..  αλλά υπάρχουν πλέον τόσο virtual soft που σχεδόν βρίσκεις τα πάντα. Είναι αρκετά δυνατή η επιθυμία μου να ασχοληθώ με τα ντραμς  που νομίζω αύριο μεθαύριο θα κάνω την παραγγελία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Pegasus, αν ψαξεις θα βρεις ενα αρθρο που ειχα γραψει για τα millenium mps300. Τωρα εχουν αλλαξει αρκετα καθως εχω και συγκριτική αποψη πλεον με roland αλλά και με alesis.

Λοιπον, το πιο σημαντικο δεν το χεις πει ή δεν το χω πιασει. ΓΙΑΤΙ τα θες. ΝΑΙ μπορεις να βαζεις ότι ηχο θες σε οποιο θες μεσω sampler vst και γενικως ολα γινονται, λειτουργουν και ως midi. Εμενα πχ. ο εγκεφαλος δεν μου λεει κατι. Παιζει λοιπον τεραστιο ρολο ΓΙΑΤΙ τα θες.

Τωρα roland ειναι μακραν καλυτερα. Σε δυναμικες, αισθηση, σε ολα θεωρω προσωπικα, αλλα επειδη εγω δεν ειμαι ντραμμερ, με οποιον ντραμμερ εχω μιλησει μου λεει roland roland roland, ουτε διαφημιστες δεν θα το λεγαν τοσο αν δεν αξιζε οντως.

Το εισαγωγικο μοντελο πχ. της roland TD1 είναι μακράν καλύτερο απο τα millenium mps300, δηλαδη το recording που εκανα με το roland td1 δεν καταλαβαινεις οτι ειναι ηλεκτρονικα drums (εξαρταται και με τι vst), το αντιστοιχο στο mps300 ηταν flat με κακες δυναμικες και ηταν εντελως midi. Δηλαδη οπως λεω και στο review, τα millenium ειναι οκ αποδοση τιμη για φαση αρχαριος-demo, τα roland ειναι αλλο επιπεδο, ακομα και στο εισαγωγικό τους μοντελο (αισθηση hihat και ολα).

Τα mesh heads γενικως ειναι ενα επιπεδο πανω φυσικα απο τα pads, και για να μην τα πολυλεω, πες τι ακριβως θες για να βοηθησουμε καλυτερα. θες recordings? Θες για μελετη; Εχεις την ευχέρεια αν στο μελλον θες να κανεις recordings και δεν σε καλυπτουν τα millenium ή τα alesis να ξαναδινεις λεφτα για roland? Και παει λεγοντας.

Συνοψη. Το Roland TD4 που σου προτειναν ειναι χαλαρα αψογη λυση μακροπροθεσμη και ποιοτικη.

Καποιος ντραμμερ ας πει και πιο αναλυτικα, μπορει να μην ειμαι σωστος, ετσι εχω βιωσει, ετσι εχω συζητησει, ετσι εχω δει σε απτα αποτελεσματα (recording).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Πάντως, σε κάποιο φόρουμ ένας άλλος τύπος, έλεγε ότι έχει λίγο πρόβλημα με την μπότα διότι κάποιες φορές ακούγεται το φυσικό χτύπημα πιο πολύ από τον ηλεκτρονικό ήχο! Δεν ξέρω πόσο μπορεί αυτό να ισχύει.. και μόνο ένας τρόπος υπάρχει να το μάθω μου φαίνεται.

 

Με καλούτσικα ακουστικά κλειστού τύπου, δεν ακούς τίποτα. Γενικά πάντως, ναι... η μπότα ακούγεται περισσότερο από τα άλλα pads.

 

 

Το να βάζω προεπιλεγμένους ήχους από vst ναι, μπορώ όμως να βάλω οποιονδήποτε ήχο θέλω, άσχετο ήχο πχ, σε κάθε τύμπανο; Μάλλον όχι ε; Όχι πως είναι αυτό κύριο μέλημά μου για την ώρα, απλά έχω την απορία.

 

Εννοείς να φορτώνεις δικά σου samples στον εγκέφαλο; Όχι, αυτό δεν γίνεται. H Alesis συνεργάζεται όμως με μεγάλες εταιρίες στον χώρο και ήδη έχει βγάλει ένα πακέτο με kits που αντικαθιστούν τους ήδη υπάρχοντες ήχους στον εγκέφαλο. Το συγκεκριμένο library της Sonivox ονομάζεται Blue Jay Studios, το φορτώνεις στον εγκέφαλο μέσω USB και είναι επί πληρωμή φυσικά. 

http://www.alesis.com/bluejay

 

 

Το μέγεθος είναι που με προσέλκυσε. Έχω όμως την απορία μήπως πληρώνω πολλά διότι μόλις κυκλοφόρησε. Διότι βλέπω στο  thomman ότι με λιγότερα λεφτά υπάρχουν, εκτός από τα mesh head sets της millenium, και δύο σετ με τον DM10 εγκέφαλο.

http://www.thomann.de/gr/alesis_dm10_express_kit.htm

http://www.thomann.de/gr/alesis_dm10_studio_e_drum_b_stock.htm ("Demo model with usage marks")

Τα οποία όπως είπαμε είναι περσινά μοντέλα. Αλλά ο εγκέφαλος είναι ο ίδιος, σωστά;

Και υπάρχει και το DM8 Usb, το οποίο μου φάνηκαν πολύ μικρά τα μεγέθη στα βιντεάκια.

Ψαρεύοντας λοιπόν στο ίντερνετ έγραφε κάποιος σε φόρουμ ξένο, ότι στα Alesis τα DM8, DM10 Pro Kits είναι λέει φτιαγμένα για ζωντανές εμφανίσεις, ενώ τα αντίστοιχα Usb και Studio είναι για ηχογραφήσεις στο στούντιο. Πόσο ισχύει κάτι τέτοιο;

Οπότε έχουμε για το DM8 το Usb set και το Pro set. Από αυτά το δεύτερο το προτιμώ χωρίς συζήτηση.

Κάτω από την τιμή του DM8 Pro όμως, έχουμε στο thommas τα δύο σετάκια με τον DM10 εγκέφαλο, τα οποία είπαμε περσινά, αλλά μήπως αξίζουν τον κόπο. Ακόμα δεν κατάλαβα σε τι ακριβώς διαφέρουν από το DM10 Pro εκτός από τα επιχρυσωμένα πιατίνια που είδα ότι έχει το τελευταίο.

Και έχουνε και τον εγκέφαλο τον DM10. Χίλιοι τόσοι ήχοι κλπ, αλλά αν είναι κάτι αηδίες, "άου" και "τσικιτσι" και "τσατσατσα" που βλέπω σε κάτι βιντεάκια, τι να τους κάνω;

 

Μην το βλέπεις έτσι, μπορεί να ανεβάσουν την τιμή τους αργότερα. Όταν βγήκαν το DM10 Studio, είχε στο Thomann 777e, εγώ τα πήρα 799 και τώρα έχουν 888. Δεν σημαίνει ότι επειδή είναι καινούριο θα είναι και πιο ακριβό.

 

Η διαφορά του DM10 Studio 2010-2011 είναι ότι το καινούριο έχει άλλη βάση-rack. Μπορείς να το καταλάβεις και από τις φωτογραφίες. Όλα τα υπόλοιπα (module, pads, κλπ) είναι ακριβώς τα ίδια.

 

Για το live που λες... με όλα μπορείς να κάνεις live, απλά το DM10 Pro με τα Surge Cymbals και την διαφορετική rack, είναι και καλύτερο αισθητικά για live.

 

To DM8 USB έχει τον ίδιο εγκέφαλο-ήχους με το DM8 Pro. Η διαφορά είναι στα pads, είναι μικρότερα, rubber, περισσότερο αθόρυβα φαντάζομαι και όλα single-zone, εκτός από το snare. Δηλαδή δεν μπορεί να παίξει διαφορετικούς ήχους χτυπώντας το rim του pad (το δαχτυλίδι γύρω από το pad) όπως γίνεται στο DM8 Pro.

 

 

Αχά, οπότε ΔΕΝ μπορεί να ρυθμιστεί στον DM8 η ένταση κάθε pad ξεχωριστά. Ρυθμίζεις την ένταση για το σύνολο των pads. Χμ..

 

Όχι. Μπορεί να ρυθμιστεί η ένταση κάθε pad ξεχωριστά, μέσα από το μενού.

 

 

Αν θυμάμαι καλά σε πλήρη επεκτασιμότητα μπορεί να δώσει μέχρι και 22 ήχους ο DM10. Σίγουρα δε μου χρειάζεται στην παρούσα φάση. Το πολύ 1-2 κομμάτια να προσθέσω ακόμα.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι εάν στον DM10 μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε ηλεκτρονικό τύμπανο ή κύμβαλο θελήσεις, μιας και έχει ξεχωριστές υποδοχές, ενώ στοn DM8 όχι.

 

Ναι, μπορείς.

 

Στον DM8 βλέπω ότι υπάρχει midi in. Άρα λογικά αν το συνδέσεις μέσω midi με έναν Alesis I/O, μπορείς να το επεκτείνεις σημαντικά!  ;D

Όπως και με τον DM10...

 

index.php?action=dlattach;topic=92.0;attach=633;image

 

 

Ακόμα έχω κάποιες αμφιβολίες για το θέμα της ποιότητας. Σε όλο το ψάξιμό μου στο ίντερνετ μόνο καλές κριτικές για τα real pads είδα, εκτός από έναν τύπο που έλεγε πολύ αρνητικά πράγματα. Υπάρχει και το θέμα του bounce που από ότι καταλαβαίνω χάνει κάπως στα realpads σε σχέση με τα mesh heads. Πάντως στη χειρότερη περίπτωση να αλλάξω το snare με ένα Mesh head. Δεν έχω καταλάβει επίσης ακόμα το εξής: είναι διαφορετική η κατασκευή του snare από των tom στο DM8; Ή μόνο ηλεκτρονικά γίνεται ο χειρισμός; Δηλαδή αν πάρω ένα εξτρά mesh head snare θα μπορώ να χρησιμοποιήσω το αρχικό ως εξτρά tom;

 

Δε νομίζω να υπάρχει διαφορά στην κατασκευή. Τα ίδια pads είναι, μόνο στο μέγεθος διαφέρει από τα άλλα toms. Το 3ο Tom και το Snare 12άρια είναι.

 

Από θέμα ποιότητας... ότι δίνεις παίρνεις λένε. Σίγουρα θα είναι καλύτερο από Millenium. Μπορεί να είναι χειρότερο από Roland ποιοτικά, αλλά για να σου προσφέρει το Roland αντίστοιχα χαρακτηριστικά θα πρέπει να δώσεις πολλά παραπάνω. Κι εγώ αν είχα τα λεφτά, Roland θα έπαιρνα! Τα Alesis όμως έχουν πολύ λογικό κόστος για αυτά που προσφέρουν.

 

Ελπίζω να σου έλυσα μερικές απορίες...  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Pegasus, αν ψαξεις θα βρεις ενα αρθρο που ειχα γραψει για τα millenium mps300. Τωρα εχουν αλλαξει αρκετα καθως εχω και συγκριτική αποψη πλεον με roland αλλά και με alesis.

Λοιπον, το πιο σημαντικο δεν το χεις πει ή δεν το χω πιασει. ΓΙΑΤΙ τα θες. ΝΑΙ μπορεις να βαζεις ότι ηχο θες σε οποιο θες μεσω sampler vst και γενικως ολα γινονται, λειτουργουν και ως midi. Εμενα πχ. ο εγκεφαλος δεν μου λεει κατι. Παιζει λοιπον τεραστιο ρολο ΓΙΑΤΙ τα θες.

 

 

Κοίταξε, τα θέλω πρώτα και κύρια για προπόνηση, εκμάθηση τεχνικών και σχεδιάζω για πολλές ώρες εξάσκησης. Από εκεί και πέρα τα θέλω για όλα όσα μπορούν να μου προσφέρουν, εκτός από live εμφανίσεις, δηλαδή σίγουρα για ηχογραφήσεις σε κάποια φάση.

 

Τωρα roland ειναι μακραν καλυτερα. Σε δυναμικες, αισθηση, σε ολα θεωρω προσωπικα, αλλα επειδη εγω δεν ειμαι ντραμμερ, με οποιον ντραμμερ εχω μιλησει μου λεει roland roland roland, ουτε διαφημιστες δεν θα το λεγαν τοσο αν δεν αξιζε οντως.

Το εισαγωγικο μοντελο πχ. της roland TD1 είναι μακράν καλύτερο απο τα millenium mps300, δηλαδη το recording που εκανα με το roland td1 δεν καταλαβαινεις οτι ειναι ηλεκτρονικα drums (εξαρταται και με τι vst), το αντιστοιχο στο mps300 ηταν flat με κακες δυναμικες και ηταν εντελως midi. Δηλαδη οπως λεω και στο review, τα millenium ειναι οκ αποδοση τιμη για φαση αρχαριος-demo, τα roland ειναι αλλο επιπεδο, ακομα και στο εισαγωγικό τους μοντελο (αισθηση hihat και ολα).

Τα mesh heads γενικως ειναι ενα επιπεδο πανω φυσικα απο τα pads, και για να μην τα πολυλεω, πες τι ακριβως θες για να βοηθησουμε καλυτερα. θες recordings? Θες για μελετη; Εχεις την ευχέρεια αν στο μελλον θες να κανεις recordings και δεν σε καλυπτουν τα millenium ή τα alesis να ξαναδινεις λεφτα για roland? Και παει λεγοντας.

Συνοψη. Το Roland TD4 που σου προτειναν ειναι χαλαρα αψογη λυση μακροπροθεσμη και ποιοτικη.

Καποιος ντραμμερ ας πει και πιο αναλυτικα, μπορει να μην ειμαι σωστος, ετσι εχω βιωσει, ετσι εχω συζητησει, ετσι εχω δει σε απτα αποτελεσματα (recording).

 

 

Μάλιστα. Οπότε πες μου κάτι, μιας και έχεις εμπειρία και από τις τρεις μάρκες (και από το DM8 Pro συγκεκριμένα;), κατηγοριοποιείς λοιπόν τα Alesis σετς ποιο κοντά στα millenium ή πιο κοντά στα Roland ως ποιότητα; Δηλαδή σαν να λέμε lower-mid range ή high-mid range κατηγορία;

 

Όσο για τα mesh heads που λες ότι είναι ένα επίπεδο πάνω και από τα realpads της alesis, αναφέρεσαι σε ΟΛΑ τα mesh heads ή συγκεκριμένα τα της Roland; Διότι υπάρχουν και τα mesh heads της millenium, τα οποία ο υπάλληλος του μαγαζιού (ο οποίος με βαρέθηκε με τις πολλαπλές ερωτήσεις μου και δε μου απαντάει πλέον στα mail) μου διευκρίνισε ότι δεν είναι τόσο καλής ποιότητας όσο της Roland. Ή μήπως τα mesh heads είναι τα ίδια, απλά το σύστημα μετάδοσης της millenium θα είναι πιο φτηνιάρικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι ειναι καλυτερα απο τα realpads , δεν ξερω τι τεχνικη εχουν κανει στα realpads αλλα απο προσωπικη εμπειρια κι απο ντραμμερ που διδασκουν και οχι απλα παιζουν, roland.

Τωρα σε κατηγοριοποιηση που λες παμε millenium-alesis-roland σε ποιοτητα και γενικα απο χαμηλοτερο προς καλυτερο. Για μεγαλα αλεσις εχω ακουσει καλα λογια. Αλλα στο τελος της νυχτας ακουγονται τα roland. Σιγουρα καλο ειναι να παρεις κατι καλου επιπεδου και πανω, τα millenium ειναι πιο demo-φτηνη φαση, αλλα οπως ειπα αν καποιος θελει να μελεταει απλα μια ωρα τον μηνα και δεν θελει τιποτα αλλο μια χαρα ειναι.

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είμαι σε φάση ψαξίματος για ηλεκτρονική ντραμς τους τελευταίους μήνες.

 

Απ’ ότι έχω δει μέχρι τώρα και με δεδομένο ότι δεν θέλω να δώσω πάνω από 650 -700 ευρόπουλα, κλείνω περισσότερο στα Alesis DM7 DM8 & DM10 από Thomman.

 

Έχω όμως ψιλο-μπερδευτεί με τα realheads και τα χρυσά πιατίνια και εάν αξίζει να τα πληρώσω και επειδή θέλω πάντα να έχω προσωπική άποψη πριν αγοράσω, ψάχνω να βρω κάπου να παίξω τα αντίστοιχα σετάκια.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Υπάρχει κάποιο μαγαζί στην Αθήνα όπου μπορούμε να τεστάρουμε τα σετάκια της Alesis ?

 

(δεκτά και μέρη επί πληρωμή π.χ. κανένα studio κ.λ.π.)

 

Παρακαλώ την βοήθεια σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΡΩΤΗΣΗ: Υπάρχει κάποιο μαγαζί στην Αθήνα όπου μπορούμε να τεστάρουμε τα σετάκια της Alesis ?

 

Όχι... απόσο ξέρω.. Πάντως αν το θές για μελέτη το σέτ, και πολλές ώρες πάνω του πήγαινε ΚΑΡΦΙ σε roland και αν αντέχεις οικονομικά στο TD-9k. Αν θές κάτι να σου κρατήσει και να σε κάνει να μη χάσεις το ενδιαφέρον σου στα τύμπανα, ΜΗΝ πάρεις φθηνά ηλεκτρονικά...

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μια ακόμα άποψη είναι αν δε θες να τα σκάσεις ,να βρείς κάποια μεταχειρισμένα της πλάκας ακουστικά και (αφου είσαι και Αθήνα) σίγουρα θα βρεις κάποιον να σου τα μετατρέψει σε ηλεκτρονικά...Πιστεύω θα σου βγουν καλύτερα απο τα φθηνά της millenium...

Επίσης τα surge ίσως σου σπάσουν τα νεύρα απο το ντινγκι-ντίνγκι σε συνθήκες μελέτης στο σπίτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου