Προς το περιεχόμενο

Αγορά Millenium mps300 ή mps600...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι λέει τις μεμβράνες των αληθινών ντραμς πρέπει να σφίγγεις τις βίδες με χιαστί τρόπο; Δηλαδή μία, μετά την απέναντι σε ίσο βαθμό. Και τις υπόλοιπες έτσι.

 

Να πρέπει άραγε να σφιχτούν με τέτοιον τρόπο και τα realpads; Ίσως πρέπει να τα ξεσφίξω και να τα κάνω έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Έχω κάποια θέματα με την ηχογράφηση πάντως. Σε χρήση μίντι έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα το Addictive Drums μόνο, που βγαίνανε μερικά κομμάτια διαφορετικά. Μετά έμαθα για το midi mapping και ότι στην έκδοση 1.5 υπάρχει τρόπος να κάνεις mapping όπως θέλεις. Έχει και μερικές προεπιλογές από εγκεφάλους, dm8 δεν έχει, αλλά έχει dm10 και λειτουργεί κανονικά και με το δικό μου.

Τα θέματα είναι για ηχογράφηση με line in που δοκίμασα. Με το audacity πάντα, βλέπω ότι υπάρχει διαφορά αν ηχογραφώ mono ή stereo, αφού στη δεύτερη περίπτωση μου βγάζει δύο κανάλια, αλλά το input είναι πολύ πιο δυνατό και πρέπει να χαμηλώσω την ένταση. Πχ σε mono όταν γράφω έχω την ένταση input στο 30% ενώ σε στέρεο τη βάζω στο 20% και πάλι βγάζει συνέχεια κόκκινα. Αυτά ενώ έχω την ένταση στον εγκέφαλο στα 4/10 ώστε να μπορώ να ακούω ικανοποιητικά από τα ακουστικά τι παίζω. Αυτό είναι και ένα σημείο που βλέπω ότι θα μου χρησίμευε ο dm10 που βλέπω τώρα ότι έχει ξεχωριστή ένταση για τα ακουστικά και για το main out..

Επίσης βλέπω ότι έχω πολύ χαμηλότερο ήχο στο main out από ότι στα ακουστικά, αν πχ συνδέσω τα ακουστικά με το main out.

O μετρονόμος επίσης δεν υπάρχει τρόπος να ΜΗΝ ηχογραφείται, όταν γράφω μέσω του line in. Έτσι αν θέλω να χρησιμοποιήσω μετρονόμο ενώ ηχογραφώ, μόνο με τον ήχο του σετ από ηχεία και με εξωτερικό μετρονόμο. Aλλά τότε θα πρέπει να δίνω στον υπολογιστή line in χωρίς ήχο, που θα γράφεται στο audacity και σε μια άλλη πηγή με ηχεία το ίδιο, για να το ακούω. Και μια τρίτη πηγή για μετρονόμο.

Αυτά είναι αν έχω γράψει πρώτα τα ντραμς στο audacity. Μετά, ενώ παίζουν τα ντραμς στο audacity ή στο guitar rig, παίζω και γράφω το μπάσο και την κιθάρα. Το πρόβλημα είναι όταν θέλω να παίξω και να γράψω τα ντραμς, ενώ έχω ήδη ηχογραφήσει το μπάσο ή την κιθάρα. Πχ, μια δοκιμή που έκανα να ηχογραφήσω ντραμς πάνω σε μπάσο στο audacity, όπου έδινα από το aux in τον ήχο του υπολογιστή στον εγκέφαλο, είχα συνδεδεμένο το line in για να γραφούν τα ντραμς και φορούσα τα ακουστικά για να ακούω τάχα τι παίζω από τον εγκέφαλο, κατέληξε σε φιάσκο αφού παραλίγο να σπάσουν τα τύμπανά μου μόλις πάτησα το record στο audacity (δεν ήταν καλή ιδέα να δίνω aux in ηχογραφημένο κανάλι στο audacity και ταυτόχρονα να δίνω line in στο audacity για να γράψω τα ντραμς). Αφού νόμισα ότι έπαθα μόνιμη ζημιά στα αυτιά ή ότι θα έπαθε κάποια ζημιά ο εγκέφαλος από το πόσο δυνατά ήταν τα παράσιτα που ακούστηκαν. Μετά σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω ένα σπλίτερ που θα έδινε στα ακουστικά μου από τη μία το output του εγκεφάλου και από την άλλη το output του υπολογιστή, το μπάσο, έτσι ώστε να τα ακούω ταυτόχρονα και την ίδια στιγμή να γράφεται από το line in στο audacity αυτό που παίζω στα ντραμς. Για λίγο δούλεψε, αλλά μετά η μία από τις δύο πηγές έπεφτε ξαφνικά στο μισό της έντασης. Και μάλλον λογικό, αφού τα σπλίτερ είναι για να να μοιράζουν στα δύο μία πηγή ήχου, όχι να συνδιάζουν δύο πηγές ισόποσα, σε μία. Σωστά; Οπότε έχω λίγο πρόβλημα με την ηχογράφηση όσον αφορά χρήση line in. Ακόμα δεν έχω αρχίσει πειραματισμούς με midi ηχογράφηση. Υπάρχουν ακουστικά που να έχουν δικό τους αυτόνομο volume; Αν το δεις Tsints και έχεις χρόνο, μου απαντάς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν λίγο μπέρδεμα το κείμενο σου pegasos, αλλά με λίγα λόγια θα σου πω ότι δεν έχω κάνει ηχογράφηση με το Audacity και γενικά με τους ήχους του εγκεφάλου, παρά μόνο με midi. Οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω εδώ. Αν θες κάνε ένα καινούριο θέμα ή γράψε σε ένα ήδη υπάρχον παρόμοιο, μήπως μπορέσει να σε βοηθήσει κάποιος που ξέρει καλύτερα. (Ο τίτλος του συγκεκριμένου παραμένει ακόμα "Αγορά Millenium mps300 ή mps600...")

 

Για τον μετρονόμο που λες, κάποια λύση θα υπάρχει. Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να τον απομονώσεις μόνο στα ακουστικά, αλλά δεν έχω πρόσβαση στα drums τώρα για να δω τι ρυθμίσεις υπάρχουν. Όταν το δω θα σου πω, αλλά ψάξε κι εσύ λίγο τις ρυθμίσεις του μετρονόμου στον εγκέφαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν λίγο μπέρδεμα το κείμενο σου pegasos, αλλά με λίγα λόγια θα σου πω ότι δεν έχω κάνει ηχογράφηση με το Audacity και γενικά με τους ήχους του εγκεφάλου, παρά μόνο με midi. Οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω εδώ. Αν θες κάνε ένα καινούριο θέμα ή γράψε σε ένα ήδη υπάρχον παρόμοιο, μήπως μπορέσει να σε βοηθήσει κάποιος που ξέρει καλύτερα. (Ο τίτλος του συγκεκριμένου παραμένει ακόμα "Αγορά Millenium mps300 ή mps600...")

 

Για τον μετρονόμο που λες, κάποια λύση θα υπάρχει. Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να τον απομονώσεις μόνο στα ακουστικά, αλλά δεν έχω πρόσβαση στα drums τώρα για να δω τι ρυθμίσεις υπάρχουν. Όταν το δω θα σου πω, αλλά ψάξε κι εσύ λίγο τις ρυθμίσεις του μετρονόμου στον εγκέφαλο.

 

Σε ποιο σημείο σε μπέρδεψε το κείμενο; Μιας και δεν έχεις κάνει ηχογράφηση με line in προφανώς δεν έχεις δοκιμάσει αυτά που λέω. Το θέμα αυτό όπως είχα γράψει σε προηγούμενο μήνυμα δεν μπορώ να αλλάξω τον τίτλο, ούτε κάποιος διαχειριστής θέλησε να το κάνει..

Τις ρυθμίσεις του μετρονόμου φυσικά και τις έχω ψάξει, αλλά δε βρήκα κάτι για απομόνωση. Από ότι φαίνεται στο DM8, ότι πάει στα ακουστικά ακριβώς το ίδιο θα πάει και στο main out, με ασθενέστερο σήμα. Πάντως δεν είναι τέλειο το μάνουαλ που δίνουν, αφού δεν είχανε ούτε λέξη για τη λειτουργία choke, την οποία είχα ξεχάσει! Τώρα που τη χρησιμοποιώ, δεν έχω καταλάβει ας πούμε επακριβώς σε ποιο σημείο είναι ο αισθητήρας που τον ενεργοποιεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου