Προς το περιεχόμενο

Αγορά Millenium mps300 ή mps600...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέχασα να προσθέσω στο πρώτο review της αγοράς ότι το καρεκλάκι που πήρα το Mappex, Λίγο ακριβότερο από τα πιο φθηνά millenium για τα οποία είπες άσχημα πράγματα, μου φαίνεται αρκετά περίεργο. Καταρχάς δεν είναι περιστρεφόμενο, κατασκευή καλή, αλλά περίεργα βιδώνει το πάνω μέρος, δεν έχει τρύπα, απλά μια βίδα που "αγγίζει/σφίγγει" επάνω στο λαιμό του καθίσματος. Με αποτέλεσμα να "παίζει" λίγο το πάνω μέρος, τι διάολο όλα τα καθίσματα για ντραμς έτσι είναι;

Επίσης το Ride βρωμάει! Δεν κάνω πλάκα, έχει μία περίεργη μυρωδιά πλαστικού, από αυτές που βρωμάνε, μόνο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραία είναι!  :)

 

Κάποιες παρατηρήσεις:

  • Δοκίμασε να αλλάξεις θέση στα toms, κυρίως στο βαθύ. Καλό θα είναι να το βάλεις στο ίδιο ύψος που είναι το ταμπούρο και χωρίς κλίση.
  • Το σκαμπό ίσως θέλει να το ανεβάσεις λίγο, δεν ξέρω πόσο ψηλός είσαι αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι λίγο χαμηλά.
  • Τα στραβά λογότυπα "Alesis" δε μου κάθονται καλά στο μάτι, γιατί δεν τα έβαλες ίσια;  :P
     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία είναι!  :)

 

Κάποιες παρατηρήσεις:

  • Δοκίμασε να αλλάξεις θέση στα toms, κυρίως στο βαθύ. Καλό θα είναι να το βάλεις στο ίδιο ύψος που είναι το ταμπούρο και χωρίς κλίση.
  • Το σκαμπό ίσως θέλει να το ανεβάσεις λίγο, δεν ξέρω πόσο ψηλός είσαι αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι λίγο χαμηλά.
  • Τα στραβά λογότυπα "Alesis" δε μου κάθονται καλά στο μάτι, γιατί δεν τα έβαλες ίσια;  :P
     

 

Θα το σκεφτώ τι θα κάνω τελικά με το βαθύ. Το σκαμπό το έχω βάλει, όπως διάβασα ώστε τα γόνατα να είναι φυσικά κάτω από τη λεκάνη και με ελαφριά αμβλεία γωνία..

Τα λογότυπα, βασικά έβαλα τα toms έτσι ώστε να με βολεύουν, δεν σκέφτηκα για τα λογότυπα αν είναι στραβά ή ίσια.

 

Όσον αφορά το θέμα των αισθητήρων που λέγαμε. Και το curve υπάρχει που είπες και όλα. Τώρα που μελέτησα όλο το manual, εντάξει με την επιλογή από utility και συνολική ευαισθησία triggers medium ή high, βρήκα την άκρη για αυτό που είχα γράψει ότι πρέπει να χτυπήσεις πολύ δυνάτα για να έχεις απόκριση. Και με το note chase βέβαια για κάθε κομμάτι ξεχωριστά. Βασικά άλλαξα το κομμάτι του snare με το κομμάτι του βαθύ tom, για το λόγο που είχα γράψει ότι δεν υπάρχει ίδια απόκριση σε όλη την επιφάνεια του snare. Με το που το άλλαξα, όλα οκ στο snare. Μπερδεύτηκα λίγο με το ride και τις τρεις ζώνες του. Αν έχω καταλάβει καλά υπάρχει ο bell bow ήχος, που είναι στην άκρη, ο εντονότερος bell ήχος προς το κέντρο της επιφάνειας, ίδιος όμως με τον προηγούμενο, και ο ήχος-πιατίνι; Και εσύ 3 zone ride δεν έχεις στο DM10;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύτηκα λίγο με το ride και τις τρεις ζώνες του. Αν έχω καταλάβει καλά υπάρχει ο bell bow ήχος, που είναι στην άκρη, ο εντονότερος bell ήχος προς το κέντρο της επιφάνειας, ίδιος όμως με τον προηγούμενο, και ο ήχος-πιατίνι; Και εσύ 3 zone ride δεν έχεις στο DM10;

 

Ναι, 3-zone είναι. Είναι ο κανονικός ήχος του ride όταν το χτυπάς οπουδήποτε (bow), η καμπάνα στο κέντρο του ride (bell), και ο τρίτος ήχος είναι όταν το χτυπάς λίγο πιο δυνατά στην άκρη (edge).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα λοιπόν που μπορώ να παίζω είτε με ακουστικά είτε με χαμηλές εντάσεις από mono ενισχυτή ή stereo aux στερεοφωνικού, να ρωτήσω αν έχεις να προτείνεις κάτι για midi usb χρήση με τον υπολογιστή. Κάτι απλό ως απλοϊκό θα έλεγα, με δυνατότητες ηχογράφησης αν γίνεται για κάποιους πρώτους πειραματισμούς. Δοκίμασα με το FLStudio9 που έχει το Drumaxxx plugin ή vst δε θυμάμαι ακριβώς, αλλά δεν έβγαλα άκρη με την πρώτη.

Κάτι σε stand alone ή και vst που θα λειτουργεί σε απλό host για vsts.

To kit περιλάμβανε έναν κωδικό για το Ezdrummerlite και λέω ωραία, θα ξεκινήσω άμεσα και με usb αλλά μετά από περισσότερους κωδικούς και από πρόσβαση στην ΝΣΑ (εγγραφή, επιβεβαίωση εγγραφής, activation code, authorization code, κλπ, κλπ) βλέπω απλά ότι είναι μια άχρηστη ανοησία, ένα διαφημιστικό κόλπο για να αγοράσεις τη φουλ έκδοση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ Cubase 5 με Superior Drummer 2.0, Addictive Drums και BFD 2 ως VST. Και φυσικά ASIO4ALL Drivers για να μην έχω μεγάλη καθυστέρηση. Το FL Studio το είχα δοκιμάσει κι εγώ. Δούλευε κανονικά, αλλά έχει ένα bug όπου το hi-hat μένει μόνιμα ανοιχτό.

 

PS: Κάνε και καμια αναζήτηση στο forum.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ Cubase 5 με Superior Drummer 2.0, Addictive Drums και BFD 2 ως VST. Και φυσικά ASIO4ALL Drivers για να μην έχω μεγάλη καθυστέρηση. Το FL Studio το είχα δοκιμάσει κι εγώ. Δούλευε κανονικά, αλλά έχει ένα bug όπου το hi-hat μένει μόνιμα ανοιχτό.

 

PS: Κάνε και καμια αναζήτηση στο forum.  :)

 

 

Ασφαλώς Asio4all απαραίτητο. Τι λειτουργικό χρησιμοποιείς;

 

Καλώς ή κακώς είχα από χρόνια πολλά ξεκινήσει με το Fruity Loops. Το 5 ή το 6 σε έκδοση και είχα φτιάξει μερικά ηλεκτρονικά κομμάτια. Τώρα έχει βελτιωθεί σε κάποια πράγματα στις εκδόσεις, αλλά με την ενασχόληση που έχω κάνει ούτε το 50% των δυνατοτήτων δεν γνωρίζω ακόμα. Συνέδεσα με usb και άνοιξα το Drumaxx που είναι καινούριο Plugin. Υπήρχε απόκριση των ήχων από μερικά από τα κομμάτια του set αλλά δεν έβγαλα άκρη γενικότερα. Όταν λες ότι το δοκίμασες το Drumaxx εννοείς ή κάτι άλλο;

 

Μέχρι τώρα βάζω στο σετ ακουστικά, mono σύνδεση με παλιό ενισχυτή, και σύνδεση με aux 2χRCA θύρα στερεοφωνικού. Δεν βρήκα στο εμπόριο καλώδιο για τη main out R + L σύνδεση. Πήγα σε έναν ηλεκτρολόγο και μου έφτιαξε με 10 ευρώ καλώδιο με διπλό χοντρό καρφί από τη μία, για το module και διπλό RCA από την άλλη για το στερεοφωνικό. Λειτουργεί κανονικά.

 

Προσπαθώντας να ηχογραφήσω τώρα, σύνδεσα mono καρφί στο module και στο mic/line in του υπολογιστή με ανταπτοράκι σε μικρό καρφί. Στο audacity δέχεται τον ήχο κανονικά (beta έκδοση για win 7). ηχογραφεί κανονικά σε στέρεο.

Δοκίμασα και με το το διπλό custom καλώδιο, συνδέοντας το διπλό RCA σε αντάπτορα που βγάζει σε μονό καρφί μεγάλο και από εκεί ανταπτοράκι προς καρφί μικρό και σύνδεση στο line in. Πολύ καλός ήχος, ηχογραφεί στέρεο στο audacity, αλλά σε άσχετες στιγμές κόβεται ο ήχος. Πρέπει να επιλέξω πάλι την line in ή rec playback για να ξαναεπανέλθει ο ήχος και χάνεται πάλι κοκ. Με κλειστό το audacity, πάλι έχω ήχο κανονικά. Στις επιλογές του mic/line in υπάρχει επιλογή "listen to this device". Όταν την ενεργοποιώ ακούγεται κάθε χτύπημα διπλό, δεν ξέρω αν προκαλείται από τεράστιο latency. Όταν είναι απενεργοποιημένη η επιλογή, κανονική απόκριση. Η οποία όμως πάλι κόβεται για λόγους που δεν καταλαβαίνω. Οπότε δεν είναι από το audacity το κόψιμο. Το καλώδιο φαίνεται να λειτουργεί. Αλλιώς δε θα λειτουργούσε καθόλου, έτσι δεν είναι; Τι να είναι το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα ένα περίεργο. Με σύνδεση mono στο line in και το audacity. Η εγγραφή λειτουργεί πάντα. Αλλά το output προς τα ηχεία του υπολογιστή χάνεται και επανέρχεται σε άσχετες στιγμές. Συνήθως ξεκινάω την ηχογράφηση και όσο παίζω, στα μισά χάνεται το output. Προσπαθώ να εντοπίσω που ακριβώς προκαλείται το πρόβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ασφαλώς Asio4all απαραίτητο. Τι λειτουργικό χρησιμοποιείς;

 

 

Windows 7 x64.

 

 

Καλώς ή κακώς είχα από χρόνια πολλά ξεκινήσει με το Fruity Loops. Το 5 ή το 6 σε έκδοση και είχα φτιάξει μερικά ηλεκτρονικά κομμάτια. Τώρα έχει βελτιωθεί σε κάποια πράγματα στις εκδόσεις, αλλά με την ενασχόληση που έχω κάνει ούτε το 50% των δυνατοτήτων δεν γνωρίζω ακόμα. Συνέδεσα με usb και άνοιξα το Drumaxx που είναι καινούριο Plugin. Υπήρχε απόκριση των ήχων από μερικά από τα κομμάτια του set αλλά δεν έβγαλα άκρη γενικότερα. Όταν λες ότι το δοκίμασες το Drumaxx εννοείς ή κάτι άλλο;

 

 

Δεν το δοκίμασα στο Drumaxx, αλλά στα υπόλοιπα VSTs που έχω. Αυτό που λες είναι θέμα mapping, γι'αυτό δεν αναγνώριζε όλα τα pads. Ξέρω ότι το τελευταίο Addictive Drums έχει έτοιμο drum mapping για το DM10 που λογικά θα κάνει και για το DM8. Αλλιώς το ρυθμίζεις μέσα από το πρόγραμμα.

 

 

Μέχρι τώρα βάζω στο σετ ακουστικά, mono σύνδεση με παλιό ενισχυτή, και σύνδεση με aux 2χRCA θύρα στερεοφωνικού. Δεν βρήκα στο εμπόριο καλώδιο για τη main out R + L σύνδεση. Πήγα σε έναν ηλεκτρολόγο και μου έφτιαξε με 10 ευρώ καλώδιο με διπλό χοντρό καρφί από τη μία, για το module και διπλό RCA από την άλλη για το στερεοφωνικό. Λειτουργεί κανονικά.

 

 

Υπήρχε πιο απλή λύση, διπλό RCA σε διπλό RCA, με ανταπτοράκια σε jack τη μια μεριά του module. Έτσι το έχω στο δικό μου main out.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου