Προς το περιεχόμενο

Ωτοασπιδες για μουσικους


Dimisas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον, επειδη καθε φορα που βγαινω απο την προβα βουιζουν τα αυτια μου και δεν θελω να αρχισω να χανω ακοη αποφασισα να ψαξω για ωτοασπιδες.

Βρηκα τις alpine music safe pro και στο νακα κατι αλλες τηςd'addario...

 

Λεω να παω για τις alpine (γυρω 25 ευρω). Θα θελα ομως να ρωτησω αν καποιος εχει εμπειρια ή εχει να προτεινει κατι καλυτερο και ας ειναι και γυρω στα 60-70 ευρω..

 

Θα θελα ο ηχος να ακουγεται οσο το δυνατον πιο φυσικος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω χρησιμοποιω ωτοασπίδες οπως και καθε μουσικός που σέβεται την υγεία του....

Δυσκολο να φοράς και ν ακους natural...

Εξ ου και η τεχνολογία in ear monitoring  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω δοκιμάσει ποιοτικές ωτοασπίδες, έχω χρησιμοποιήσει τις απλές - φθηνές που βρίσκονται στα φαρμακεία και με είχανε σώσει σε ένα βαβουριάρικο live... μου πήρε κανένα μισάωρο να τις  βολευτώ αλλά στο τέλος ένοιωθα πολύ ξεκούραστος.

 

αν μπορεί κάποιος πιο έμπειρος στο θέμα να προτείνει καμία καλή ωτοασπίδα θα έχει ενδιαφέρον το θέμα. 

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο οι ωτοασπιδες για σκοποβολη που βαζεις ταπα(και δεν ακους ΤΙΠΟΤΑ)

κι αλλο οι ωτοασπιδες για μουσική που κόβουν ta db και αναγκαστικά συχνότητες για να μην κουφαθεις....

Μην τα μπερδευουμε

 

Aυτες χρησιμοποιω και ειμαι οκ!!!

http://www.thomann.de/gb/millenium_music_safe_gehoerschutz.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για του λόγου το αληθές παραθέτω την φωτογραφία από τις δικές μου. Δεν ξέρω αν είναι ακατάλληλες για μουσική, πάντως είχαν φιλτράρει τα ενοχλητικά πρίμα και τον θόρυβο αρκετά καλά  (δεν έχω πάντως και κάποιο μέτρο σύγκρισης ).

 

Πάντως και αυτές που παρέθεσες φαίνονται ωραίες και δεν έχουν ακριβά. Ίσως δοκιμάσω να πάρω κάτι ανάλογο που θα βελτιώσει την ακουστική εμπειρία.

Είναι ενοχλητικό να τελειώσει το Live και να βουίζουνε τα αυτιά σου.

1444490727856-1911922931.thumb.jpg.2cc48fefbb88be41fb7061e75c83fb2c.jpg

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Οι music safe pro της Alpine είναι εξαιρετικές ωτοασπίδες, που δείχνουν τον δέοντα σεβασμό τόσο στον ήχο όσο και στα αυτιά. Κόβουν κυρίως τις ψηλές (όπου αυτές προκαλούν τη ζημιά). Υπάρχει κατάστημα στο κέντρο της Αθήνας (δεν ξέρω αν μπορώ να το αναφέρω) που τις έχει σε τιμή ίσως και καλύτερη από το να τις παραγγείλεις απ' έξω.

 

Έχε ωστόσο υπ' όψιν το εξής: Αν ο χώρος που παίζετε είναι πολύ μικρός και έχετε τους ενισχυτές στο... 11, τότε ούτε αυτές (το χρυσό φίλτρο κόβει περισσότερα db στις ψηλές) οι ωτοασπίδες θα σε "σώσουν".

Ως -παθών (βλ. ακουστικό τραύμα+εμβοή)- θα σου έλεγα να προσέξεις πολύ το βούισμα. Ορθώς επομένως σκέφτεσαι να προστατεύσεις τα αυτιά σου.

Μαζί με τις ωτοασπίδες δείτε μήπως ρίξετε και λίγο τα επίπεδα συνολικά ;)

 

 

"ΝΑΙ, τα παιδιά είναι στους δρόμους ξανά!" μεθ.ξωτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο χώρος που παίζετε είναι πολύ μικρός και έχετε τους ενισχυτές στο... 11,

 

Παίζω και σε μικρούς και σε κάπως μεγαλύτερους και σε ανοιχτούς χώρους.στους μικρούς δεν τίθεται θέμα μεγάλων εντάσεων απλώς επειδή τα stage στα περισσότερα μαγαζιά είναι πολύ μικρά θέλοντας και μη τα πιάτα του ντράμερ σκάνε στους 20 πόντους από τα αυτιά μου.  Επίσης και οι εντάσεις δεν γίνεται να είναι κάτω από ένα φυσιολογικό επίπεδο ειδικά αν τα γκρουπ που παίζει ο καθένας είναι Rock - Hard Rock - heavy κτλ.

 

Ευχαριστώ για το feedback από την χρήση αυτής ωτοασπίδας

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λάιβ/ήχο από μόνιτορ, φίλε μου, αυτές οι ωτοασπίδες θα σε καλύψουν. (είχα καταλάβει ότι μιλάμε για πρόβα). Θα έλεγα να τις δοκιμάσεις.

Να είσαι καλά.

 

"ΝΑΙ, τα παιδιά είναι στους δρόμους ξανά!" μεθ.ξωτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι στο θέμα μετά από λίγες μέρες.

 

Συζητούσαμε με τον ντράμερ της μπάντας μου αυτό το νήμα, και μου προτείνετε και αυτός τις music safe ωτοασπίδες της alpine.

Τις χρησιμοποιεί και αυτός και είναι ευχαριστημένος.

Ωστόσο μου έδωσε να δοκιμάσω σε ένα Live που κάναμε προχθές ένα extra ζευγάρι από τις ωτοασπίδες πού χρησιμοποίούσε μέχρι πρότινος (κάποιες moldex).

Ήταν ένα σχετικό upgrade για εμένα μίας και οι προηγούμενες πού είχα ήταν από αφρώδες υλικό, ωστόσο δεν είδα και καμία τεράστια διάφορα. Κάποια στιγμή στα μισά του set τις έβγαλα για να μπορώ να μιλάω και να ακούω με άνεση τον κιθαρίστα μας που ήταν μερικά μέτρα πιο μακριά.

20151018_153137.thumb.jpg.3e85085aed5fc4e353f7043e8cc9b014.jpg

20151018_153115.thumb.jpg.01d5667f8bc795ce2284edb8604ac014.jpg

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα.

Δεν έχω δοκιμάσει τις συγκεκριμένες. Ωστόσο οι σπειρωτές ωτοασπίδες είναι συνήθως κατά πολύ διαφορετικές από τις αφρώδεις. Δεν "κόβουν" τόσο πολύ σε ντεσιμπέλ (οι αφρώδεις "κόβουν" 30-35 db οριζόντια), όμως κατανέμουν καλύτερα τις συχνότητες. Έχει τύχει να χρησιμοποιήσω φτηνές σπειροειδείς που να μη με διευκολύνουν -κάτι που δεν ίσχυσε, σε μένα πάντα, με τις Alpine. Εκτιμώ ότι πιθανώς δεν τοποθέτησες καλά (έχουν συγκεκριμένες οδηγίες και τα δυο είδη) είτε τις αφρώδεις είτε τις Moldex.

 

 

"ΝΑΙ, τα παιδιά είναι στους δρόμους ξανά!" μεθ.ξωτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου