Προς το περιεχόμενο

Jason Lollars Blackface ...κατι δε μου καθεται...


greg76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

 

Στο αρχείο που επισυνάπτω απο κάτω, παίζω στη θέση neck με μία ash-maple strat που φοράει van zandt true vintage μαγνήτες (πιο vintage δεν γίνεται  ;D).

Πιστεύεις ότι ο ήχος στο συγκεκριμένο στερείται αυτού που περιγράφεις στο πρώτο πόστ ως "τσαμπουκά";

 

 

Πολλυ ωραιοι και ζουμεροι!!!..τα χουν τα πριμακια τους κι αυτοι απ οτι φαινεται..εχεις κανα κλιπακι με καθαρα?γιατι τσαμπουκα ακουω απ το χερι σου κυριως αλλα δε μπορω ακριβως να καταλαβω στη χροια..τι eq specs εχουν οι van zandt?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε προειδοποιώ δλδ ότι υπάρχει και η περίπτωση μετά απο 3-4 εβδομάδες με τους lollars, η επιστροφή στους μανίσιους να ακουστεί στ'αυτιά σου ως πισωγύρισμα.

 

Just saying... :)

 

Αυτό είναι πολύ πιθανόν. Επίσης ορισμένοι μαγνήτες θέλουν περισσότερη δουλειά από το χέρι σου για να βγάλουν "ήχο".

 

Κι εγώ το ίδιο με σένα έπαθα όταν έβαλα στη δεύτερη στρατ μου τους CS 69. Ερχόμουν από τους 57/62 και ξαφνικά έπεσα σε μια "πριμίλα" και μια "αδειανίλα". Έλα όμως που αφού τους συνήθισε το χέρι μου και το αυτί μου δεν γυρίζω εύκολα στη στρατ με τους 57/62, οι οποίοι πλέον μου φαίνονται μουντοί και ψόφιοι.

 

Το αυτί είναι όπως ο ουρανίσκος. Πρέπει να το συνηθίσεις σε ορισμένα πράγματα για να μπορεί να τα εκτιμήσει. (Τι είπα πάλι το άτομο...) 8)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλυ ωραιοι και ζουμεροι!!!..τα χουν τα πριμακια τους κι αυτοι απ οτι φαινεται..εχεις κανα κλιπακι με καθαρα?γιατι τσαμπουκα ακουω απ το χερι σου κυριως αλλα δε μπορω ακριβως να καταλαβω στη χροια..τι eq specs εχουν οι van zandt?

 

Δεν βρίσκω κάποιο εύκαιρο αρχείο με clean ήχο της κιθάρας και η συγκεκριμένη είναι παροπλισμένη απο το καλοκαίρι. (Ναι! είμαι 6 μήνες τώρα χωρίς strat!  ;D :-\)

 

Οι μαγνήτες αυτοί είναι λίγο πιο low output απο τους blackface που έχεις κι απο πρίμα ίσως έχουν και παραπάνω.

 

Δεν πρόκειται ποτέ να επιλέξω μαγνήτη χωρίς πρίμα, το ίδιο κάνω και με τους humbuckers.

Επιλέγοντας μαγνήτες που δεν έχουν ευκρίνεια, είναι σαν να κουκουλώνω το ηχείο του ενισχυτή με μία κουβέρτα.

 

Αν θέλω να φτιάξω έναν πιο warm ήχο μπορώ να το κάνω ρυθμίζοντας αναλόγως τον ενισχυτή, γκαζώνωντας περισσότερο τα πετάλια κλπ.

 

But that's just me...

 

 

 

 

 

Επίσης ορισμένοι μαγνήτες θέλουν περισσότερη δουλειά από το χέρι σου για να βγάλουν "ήχο".

 

Αυτό σημαίνει μάλλον ότι ο μαγνήτης έχει μεγάλη δυναμική περιοχή και δεν κομπρεσάρει εύκολα.

Όσο του δίνεις με το δεξί, τόσο σου δίνει κι αυτός.

Είναι η ενδεδειγμένη επιλογή για όσους έχουν (ή τουλάχιστον πιστεύουν πως έχουν  ;D) "εκφραστικό" παίξιμο με δυναμικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλυ ωραιοι και ζουμεροι!!!..τα χουν τα πριμακια τους κι αυτοι απ οτι φαινεται..εχεις κανα κλιπακι με καθαρα?γιατι τσαμπουκα ακουω απ το χερι σου κυριως αλλα δε μπορω ακριβως να καταλαβω στη χροια..τι eq specs εχουν οι van zandt?

 

Δεν βρίσκω κάποιο εύκαιρο αρχείο με clean ήχο της κιθάρας και η συγκεκριμένη είναι παροπλισμένη απο το καλοκαίρι. (Ναι! είμαι 6 μήνες τώρα χωρίς strat!  ;D :-\)

 

Φίλος δεν είναι καλά νέα αυτά. Να το κοιτάξεις.

Με τι διπλούς παίζεις τώρα δλδ;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπω και εγω στο χορο και θα πω οτι και εγω εεμαι τυπος που αμα δεν μου κατσει απο την αρχη δε θα μου κατσει ποτε οπως πχ απογοητευτηκα απο τους 57ριδες της gibson πανω σε sg και λατρεψα τους alnico4 της tonerider.και θα ριξω στη συζητηση τους pure vintge της tonerider που εχω απο το 2009 και ειναι σουπερ και τσαμπα

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλυ ωραιοι και ζουμεροι!!!..τα χουν τα πριμακια τους κι αυτοι απ οτι φαινεται..εχεις κανα κλιπακι με καθαρα?γιατι τσαμπουκα ακουω απ το χερι σου κυριως αλλα δε μπορω ακριβως να καταλαβω στη χροια..τι eq specs εχουν οι van zandt?

 

Δεν βρίσκω κάποιο εύκαιρο αρχείο με clean ήχο της κιθάρας και η συγκεκριμένη είναι παροπλισμένη απο το καλοκαίρι. (Ναι! είμαι 6 μήνες τώρα χωρίς strat!  ;D :-\)

 

Φίλος δεν είναι καλά νέα αυτά. Να το κοιτάξεις.

Με τι διπλούς παίζεις τώρα δλδ;

 

Εντάξει, έχω και μία fender nocaster, δεν παίζω όλη την ώρα με διπλούς!  ;D

 

(Απο διπλούς πάντως αυτή τη στιγμή παίζω με Seymour Duncan Seth Lover) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Απο διπλούς πάντως αυτή τη στιγμή παίζω με Seymour Duncan Seth Lover) :)

 

Πάντα ήθελα να τους παίξω τους SL ρε γμτ. Δώσε κανα κλιπ που παίζεις με αυτούς.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ριξω στη συζητηση τους pure vintge της tonerider που εχω απο το 2009 και ειναι σουπερ και τσαμπα

 

Είναι πιο πρίμοι απο αυτούς που πήρε.... ;D  (Εμένα μου αρέσουν αρκετά πάντως)

 

 

 

(Απο διπλούς πάντως αυτή τη στιγμή παίζω με Seymour Duncan Seth Lover) :)

 

Πάντα ήθελα να τους παίξω τους SL ρε γμτ. Δώσε κανα κλιπ που παίζεις με αυτούς.

 

Απο την σελίδα μου στο soundcloud, στο κομμάτι "A Gloomy State of Mind",  2:29-2:58.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ριξω στη συζητηση τους pure vintge της tonerider που εχω απο το 2009 και ειναι σουπερ και τσαμπα

 

Είναι πιο πρίμοι απο αυτούς που πήρε.... ;D  (Εμένα μου αρέσουν αρκετά πάντως)

 

ειχα την εντηποση οτι οι Surfari ηταν οι πιο πριμαριστοι

 

 

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Απο την σελίδα μου στο soundcloud, στο κομμάτι "A Gloomy State of Mind",  2:29-2:58.  ;D

 

 

 

Πολλυ ωραια θεματα ,εκφραστικο δεξι και μετρημενο επιμελες παιξιμο!!

..σ ωραιος!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου