Προς το περιεχόμενο

Roland Fantom X7: πρόβλημα στην οθόνη


Sotiris65

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα Fantom X7 ήρθε πακεταρισμένο (καλά) με κούριερ και ενώ ήταν σε άψογη κατάσταση, πρέπει να ταρακουνήθηκε ... όταν το έβαλα μπρος, δουλεύανε όλα εκτός από την οθόνη, μαύρο σκοτάδι πίσα. (Όχι ΔΕΝ ήταν θέμα ρύθμισης του contrast.) Χτυπώντας τα pads στη δεξιά μεριά, η εικόνα επανήλθε στην οθόνη, αλλά με μειωμένη φωτεινότητα, οριακά βλέπεις το περιεχόμενο για να δουλέψεις ... λογικά λοιπόν, κάτι κουνήθηκε; Κάτι κάηκε; Δεν έχω ξαναδεί οθόνη άλλου Fantom X7 για να συγκρίνω, κανονικά είναι πολύ φωτεινές ή όχι; Λέτε να κάηκε κάποιο λαμπάκι backlight της οθόνης, ή να κουνήθηκε κάποιο καλώδιο τροφοδοσίας του; Εδώ που είμαι (Κρήτη) είναι πολύ μεγάλη φασαρία (έξοδα, κίνδυνος χτυπημάτων) η αποστολή του για service στην Αθήνα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα Fantom X7 ήρθε πακεταρισμένο (καλά) με κούριερ και ενώ ήταν σε άψογη κατάσταση, πρέπει να ταρακουνήθηκε ... όταν το έβαλα μπρος, δουλεύανε όλα εκτός από την οθόνη, μαύρο σκοτάδι πίσα. (Όχι ΔΕΝ ήταν θέμα ρύθμισης του contrast.) Χτυπώντας τα pads στη δεξιά μεριά, η εικόνα επανήλθε στην οθόνη, αλλά με μειωμένη φωτεινότητα, οριακά βλέπεις το περιεχόμενο για να δουλέψεις ... λογικά λοιπόν, κάτι κουνήθηκε; Κάτι κάηκε; Δεν έχω ξαναδεί οθόνη άλλου Fantom X7 για να συγκρίνω, κανονικά είναι πολύ φωτεινές ή όχι; Λέτε να κάηκε κάποιο λαμπάκι backlight της οθόνης, ή να κουνήθηκε κάποιο καλώδιο τροφοδοσίας του; Εδώ που είμαι (Κρήτη) είναι πολύ μεγάλη φασαρία (έξοδα, κίνδυνος χτυπημάτων) η αποστολή του για service στην Αθήνα ...

 

Όταν επανήλθε, το ξανά πείραξες contrast?

Ο Μανόλης Χναρακης θα έχει σίγουρα την απάντηση...  Περίμενε μέχρι αύριο η μάλλον κάποιες ώρες ακόμα.. Θα σΕ βοηθήσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για να πάρεις μια εικόνα, στο περίπου βέβαια, ανάλογα την ρύθμιση του contrast.

 

Στο 0:35 και 2:20 του παρακάτω video, φαίνεται η οθόνη σε λειτουργία.

 

Επίσης στις δύο παρακάτω εικόνες.

top_L.jpg

intro_R_L.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ΣΑΦΩΣ πολύ χαμηλότερη (απ' ότι στα βίντεο) η φωτεινότητα της οθόνης. Όλα λειτουργούν άψογα, το contrast αυξομειώνεται σωστά, αλλά η συνολική φωτεινότητα είναι πολύ χαμηλή, ομοιόμορφα σε όλη την επιφάνεια της οθόνης. Στο Χ7 η οθόνη έχει ξεχωριστό, ανεξάρτητο φως backlight ή είναι ενσωματωμένο στην οθόνη; Το ότι χτυπώντας στη δεξιά μεριά τα pads έκανε την οθόνη να "ανάψει" ενώ πριν ήταν "νεκρή" δεν υποδηλώνει ότι κάποια καλώδια τροφοδοσίας της οθόνης δεν έκαναν επαφή; Στη δεξιά μεριά είναι τα κυκλώματα τροφοδοσίας ... υπάρχει πιθανότητα το λαμπάκι backlight να είναι εντάξει, αλλά απλά να μην τροφοδοτείται με ρεύμα; Έχει δικό του ξεχωριστό καλώδιο να το ελέγξω; Υπάρχει πουθενά το service manual;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πριν σου απαντήσω...

Το μηχάνημα είναι δικό σου (πρώτο χέρι) ή το πήρες μεταχειρισμένο;

Αν το πήρες μεταχειρισμένο, να μιλήσεις πρώτα με τον πωλητή ή/καί αυτούς που το μετέφεραν.

Εάν προέκυψε πρόβλημα λόγω κακής συσκευασίας η κακής μεταφοράς, ανάλογα ζήτησε ευθύνες από τον πωλητή ή την μεταφορική.

Γνώμη μου να μην το ανοίξεις. Αν το ανοίξεις, η ευθύνη είναι όλη δική σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μηχάνημα αγοράστηκε μεταχειρισμένο από κάποιον από την περιοχή Βόλου και στάλθηκε με μεταφορική, ΠΟΛΥ προσεκτικά συσκευασμένο, υποδειγματικά θα έλεγα, και όταν το παρέλαβα δεν υπήρχε κανένα ΑΠΟΛΥΤΩΣ σημάδι ή ένδειξη (στη συσκευασία του) ότι χτυπήθηκε ή ταλαιπωρήθηκε κατά τη μεταφορά, άρα η μόνη λογική εξήγηση είναι ότι ο πωλητής έλεγε ψέμματα ότι (δήθεν) ήταν σε άψογη κατάσταση και βρήκε ένα θύμα (εμένα) να το ξεφορτωθεί. Σ' αυτό συνηγορεί (εκτός από την πολύ χαμηλή τιμή) και το ότι έλεγε ότι έχει βάλει και κάποιες SRX expansion cards (πιάνα, βιολιά...) μέσα, αλλά δεν υπήρχε ούτε μία! Επίσης, σε κάποια περιστρεφόμενα ποτενσιόμετρα λείπει το καπάκι του κουμπιού, κάτι που ΔΕΝ το ανέφερε καν. Έλεγε μάλιστα (πριν την πώληση) ότι αν για οποιονδήποτε λόγο δεν μου αρέσει, το παίρνει πίσω, τώρα φυσικά δεν δέχεται ... Εύκολο λοιπόν το συμπέρασμα! Υγεία! Δε θα πεθάνουμε, κρίμα όμως που υπάρχουν τέτοιοι στο Noiz ... Άντε, υγεία και καλή χρονιά να 'χουμε!

( Θα δω τι θα κάνω για την επισκευή του backlight ... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το μηχάνημα αγοράστηκε μεταχειρισμένο από κάποιον από την περιοχή Βόλου και στάλθηκε με μεταφορική, ΠΟΛΥ προσεκτικά συσκευασμένο, υποδειγματικά θα έλεγα, και όταν το παρέλαβα δεν υπήρχε κανένα ΑΠΟΛΥΤΩΣ σημάδι ή ένδειξη (στη συσκευασία του) ότι χτυπήθηκε ή ταλαιπωρήθηκε κατά τη μεταφορά, άρα η μόνη λογική εξήγηση είναι ότι ο πωλητής έλεγε ψέμματα ότι (δήθεν) ήταν σε άψογη κατάσταση και βρήκε ένα θύμα (εμένα) να το ξεφορτωθεί.

Το ένα σενάριο.

 

Σ' αυτό συνηγορεί (εκτός από την πολύ χαμηλή τιμή)

Καλά, η τιμή μπορεί να είναι χαμηλή ή υψηλή και για άλλους λόγους, συνήθως δεν μου λέει κάτι η τιμή εκτός κι αν γνωρίζω ποιός είναι και γιατί, σπάνιο αλλά λέμε τώρα...

 

και το ότι έλεγε ότι έχει βάλει και κάποιες SRX expansion cards (πιάνα, βιολιά...) μέσα, αλλά δεν υπήρχε ούτε μία!

Αυτό ναι, είναι κακό σημείο. Αν η συμφωνία βάση της αγγελίας, ήταν να σου το στείλει με κάρτες και δεν τηρήθηκε σαφώς και είναι λάθος του.

 

Επίσης, σε κάποια περιστρεφόμενα ποτενσιόμετρα λείπει το καπάκι του κουμπιού,

Ένδειξη μη προσεγμένης χρήσης γενικότερα ή δουλεμένο σε ανοικτούς χώρους (ήλιος - υγρασία κλπ).

 

κάτι που ΔΕΝ το ανέφερε καν.

Θα έπρεπε να το αναφέρει αλλά... κι εσύ βρε παιδάκι μου δεν το είδες σε κάποια φωτό πριν την αγορά;

 

 

Έλεγε μάλιστα (πριν την πώληση) ότι αν για οποιονδήποτε λόγο δεν μου αρέσει, το παίρνει πίσω, τώρα φυσικά δεν δέχεται ...

Επίσης αυτό είναι ένα σοβαρό penalty.

 

Μήπως το όργανο δεν είναι δεύτερο χέρι αλλά τρίτο χέρι;

Τουλάχιστον κοίταξες να δεις αν έχει serial number?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης, σε κάποια περιστρεφόμενα ποτενσιόμετρα λείπει το καπάκι του κουμπιού,

Ένδειξη μη προσεγμένης χρήσης γενικότερα ή δουλεμένο σε ανοικτούς χώρους (ήλιος - υγρασία κλπ).

 

κάτι που ΔΕΝ το ανέφερε καν.

Θα έπρεπε να το αναφέρει αλλά... κι εσύ βρε παιδάκι μου δεν το είδες σε κάποια φωτό πριν την αγορά;

 

 

Φυσικά και το "είδα". Μου έστειλε φωτογραφίες του, στις οποίες τα κουμπιά ήταν ΟΛΑ εντάξει, ΟΧΙ όπως αυτό που παρέλαβα, προφανώς οι φωτογραφίες ήταν από άλλο Χ7, κάτι που συνηγορεί ΚΑΙ αυτό ότι πρόκειται για ... ας πούμε μη ειλικρινή πωλητή!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης, σε κάποια περιστρεφόμενα ποτενσιόμετρα λείπει το καπάκι του κουμπιού,

Ένδειξη μη προσεγμένης χρήσης γενικότερα ή δουλεμένο σε ανοικτούς χώρους (ήλιος - υγρασία κλπ).

 

κάτι που ΔΕΝ το ανέφερε καν.

Θα έπρεπε να το αναφέρει αλλά... κι εσύ βρε παιδάκι μου δεν το είδες σε κάποια φωτό πριν την αγορά;

 

 

Φυσικά και το "είδα". Μου έστειλε φωτογραφίες του, στις οποίες τα κουμπιά ήταν ΟΛΑ εντάξει, ΟΧΙ όπως αυτό που παρέλαβα, προφανώς οι φωτογραφίες ήταν από άλλο Χ7, κάτι που συνηγορεί ΚΑΙ αυτό ότι πρόκειται για ... ας πούμε μη ειλικρινή πωλητή!

 

 

Αν έχεις την επικοινωνία μέσω email με αυτόν και έχεις τις φωτό που σου έστειλε πρίν στείλει το όργανο πάρε τα στοιχεία σου, τράβα στην αστυνομία και κάνε μία καταγγελία. Εάν έχεις και το κινητό του δεν μπορεί να κρυφτεί. Μην του την χαρίσεις θα κάνει πουστιά και σε άλλους. Όσο το έγκλημα δεν τιμωρείται, αυξάνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης, σε κάποια περιστρεφόμενα ποτενσιόμετρα λείπει το καπάκι του κουμπιού,

Ένδειξη μη προσεγμένης χρήσης γενικότερα ή δουλεμένο σε ανοικτούς χώρους (ήλιος - υγρασία κλπ).

 

κάτι που ΔΕΝ το ανέφερε καν.

Θα έπρεπε να το αναφέρει αλλά... κι εσύ βρε παιδάκι μου δεν το είδες σε κάποια φωτό πριν την αγορά;

 

 

Φυσικά και το "είδα". Μου έστειλε φωτογραφίες του, στις οποίες τα κουμπιά ήταν ΟΛΑ εντάξει, ΟΧΙ όπως αυτό που παρέλαβα, προφανώς οι φωτογραφίες ήταν από άλλο Χ7, κάτι που συνηγορεί ΚΑΙ αυτό ότι πρόκειται για ... ας πούμε μη ειλικρινή πωλητή!

 

 

Αν έχεις την επικοινωνία μέσω email με αυτόν και έχεις τις φωτό που σου έστειλε πρίν στείλει το όργανο πάρε τα στοιχεία σου, τράβα στην αστυνομία και κάνε μία καταγγελία. Εάν έχεις και το κινητό του δεν μπορεί να κρυφτεί. Μην του την χαρίσεις θα κάνει πουστιά και σε άλλους. Όσο το έγκλημα δεν τιμωρείται, αυξάνεται...

 

Πωωω axtarmas τι είπες τώρα? Μ'άρεσε.... Πέρα από την πλάκα, έτσι πιστεύω πρέπει να κάνεις Σωτήρη.. ;-) σου το έχω πει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου