Προς το περιεχόμενο

Επιλογη καλης στρατοκαστερ με συγκεκριμενα specs


treloagori

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κανω ενα μικρο συμμαζεμα στον εξοπλισμο μου και μετα απο χροονια και χασουρα προτιμω 2  οργανα και καλα παρα 10 και μετρια...ετσι ηρθε η ωρα να προσθεσω μια στρατ στην μικρη συλλογη μου..

 

επειδη καποιοι θα πουν πηγαινε παρηγγειλε μια στα specs που θες θα τους πω οτι θελω να κοιταξω πρωτα αν υπαρχει κατι απο φεντερ ετοιμο που να ειναι κοντα σ αυτο που ζητω...κατα καιρους ειχα και αμερικανες,στανταρντ,deluxe,malmsteen,hot rod 57,mexico road worn(οι μονες που μου εκαναν εντυπωση)

 

ξεκινω...αυτα που θελω...

 

rosewood η maple δεν με πολυκαιει

 

οσο πιο παχυ μπρατσο γινεται

 

οσο πιο thin βαψιμο γινεται

 

μαγνητες οσο πιο all around γινεται την θελω κυριως για μπλουζ και φυσικα χωρις πολλους μικροφωνισμους.

 

καλο θα ηταν να ειχα και επιλογη ηλεκτρικων tricks (s1 switch η κατι αναλογο)

 

να μην ξεκουρδιζεται ευκολα

 

και επισης δεν θελω να ειναι relic...θελω να γινει relic στα χερια μου...

 

τα μοντελα που εχω στο μυαλο μου

 

1.jeff beck:locking tuners,λεπτο μπρατσο ομως για τα γουστα μου,ξενερωμα μαγνητες

 

στην ουσια μια american deluxe ειναι πιο πληρης...αν και με ξενερωνουν οι πολλες χλιδες(abalon inlays και ιστοριες)

 

2.john mayer:αντε πες και της αλλαζω και βαζω locking tuners...αυτοι οι μαγνητες που εχει ειναι μυστηριο...επισης 1900 ευρω και παιρνεις gig bag

 

3.srv...πολυ μονοδιασταση,ωραιο παχυ μπρατσο αλλα αναποδο τρεμολο και ιστοριες...not for me...

 

4.eric johnson...2200?????για στρατ?

 

5.no name μπρατσο με 12αρι τουλαχιστον radius

  ash body 

  locking tuners

  n3 noiseless pickups

  και τα ρεστα παγωτο...

 

αν εχετε καποια εμπειρια ιδιαιτερα για την john mayer η καποια αλλη προταση μου λετε...να πω την αληθεια μου φαινονται υπερεκτιμημενες ....θεωρω οτι πανω απο 1000 για ενα οργανο bolt on τυπου στρατ ειναι too much...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

να μην ξεκουρδιζεται ευκολα

 

καμμια στρατ δεν ξεκουρδιζεται αν τη σεταρεις καλα.

 

περιμενε να σκασει μια eric johnson στις αγγελιες γυρω στα 1000 για τα  maple και 1400 για τα rw  πανε (εχω πετυχει 6 maple & 2 rw τα τελευταια 2 χρονια)  καλυτερη στρατ δε θα βρεις

 

.θεωρω οτι πανω απο 1000 για ενα οργανο bolt on τυπου στρατ ειναι too much...

 

ελα ομως που αν το θες καινουργιο με τα σπεκς που λες  και Φεντερ δεν υπαρχει σε αυτη την τιμη ;)

 

υπαρχει και αυτη που εχει ΟΛΑ οσα θες πλην του nitro finish και compound radius

 

http://www.thomann.de/gb/fender_american_dlx_strat_v_neck_sfg.htm

 

http://www.fender.com/en-GR/series/american-deluxe/american-deluxe-stratocaster-v-neck-maple-fingerboard-fiesta-red/

 

ειχα την προηγουμενη απο αυτη με τους  nsc και ηταν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ μοντερνα στρατ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περνεις το hardware που θες και το σωμα που γουσταρεις απο e-bay ισως.και τα πας σε ενα μαστορα να σου κανει ενα μανικι οοοοοοοοοπππως θες εσυ και εισαι ενταξει.τωρα αν θες να γραφει fender και εχει μεταπωλητικη αξια αλλο αυτο.εγω παντος αν ειχα τοσα $ και ηξερα τι ηθελα οπως εσυ αυτο θα εκανα

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα,καλη αρχη στο μαζεμα των parts

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=172499

 

;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι φοβερο εχει πια αυτη η johnson και ολοι πινουν νερο στ ονομα της?στρατοκαστερ ειναι...και μαλιστα χωρις πολλα καλουδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν φίλε μου,δε θα σου κάνω απλά μια πρόταση.θα σου πω τα βήματα που ακολουθώ εγώ εδώ και λίγες μέρες..Ελα σε επαφή με τον mjtele,κοινώς mark jenny..κάνε παραγγελία ένα σώμα της επιλογής σου.sss ή hss με alder ή swamp πάλι της επιλογής σου..διάλεξε το χρώμα της επιλογής σου απο την τερράστια γκάμα του και απλά πες του να στο βάψει χωρίς relic..εμπορεύεται πανάλαφρα σώματα...η δε βαφή του είναι νίτρο και είναι απ τους καλύτερους παγκοσμίως...επίσης μπες στη σελίδα της musikraft και φτιάξε το μανίκι ξανά ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΣΟΥ..και πες τους να το στείλουν στον  mark jenny..ως τώρα το κόστος είναι 375$ για το σώμα και σου βάζω ένα max 400$ για το μανίκι..τα μεταφορικά θα βγουν 75$..σύνολο 850$ δηλαδή 627.39 EΥΡΟ..Συνεχίζω..6βιδο τρεμολο απο rοckinger 57ευρο,ενα σετ κλειδια της επιλογης σου max 80ευρο...ποτενσιομετρα pickguard κορυφης βαζω max 60ευρο..ως τώρα 824.39...βάλε ένα σετ μαγνήτες της επιλογής σου με max 180ευρο και έισαι AΚΡΙΒΩΣ ΣΤΟ ΧΙΛΙΑΡΙΚΟ..Μπορείς να κάνεις και καποιες υπερβάσεις πχ να πάρεις πανάκριβους μαγνήτες ή πανάκριβο τρέμολο αλλά και πάλι δε νομίζω να ξεπεράσεις τα 1150..Επόμενο βήμα μόλις κάνεις την κιθάρα να πάρεις κάποιο φίλο σου που να έχει τουλάχιστον american deluxe και πάνε  να τις βάλετε δίπλα δίπλα να τραγουδήσουνε..τα συμπεράσματα θα ναι δικά σου..υποψην δε  θα χει αξία μεταπώλησης όσο θα χε μια fender αλλα κατά τη γνώμη μου δε  σε νοιάζει...θα την κρατήσεις για πάντααααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν φίλε μου,δε θα σου κάνω απλά μια πρόταση.θα σου πω τα βήματα που ακολουθώ εγώ εδώ και λίγες μέρες..Ελα σε επαφή με τον mjtele,κοινώς mark jenny..κάνε παραγγελία ένα σώμα της επιλογής σου.sss ή hss με alder ή swamp πάλι της επιλογής σου..διάλεξε το χρώμα της επιλογής σου απο την τερράστια γκάμα του και απλά πες του να στο βάψει χωρίς relic..εμπορεύεται πανάλαφρα σώματα...η δε βαφή του είναι νίτρο και είναι απ τους καλύτερους παγκοσμίως...επίσης μπες στη σελίδα της musikraft και φτιάξε το μανίκι ξανά ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΣΟΥ..και πες τους να το στείλουν στον  mark jenny..ως τώρα το κόστος είναι 375$ για το σώμα και σου βάζω ένα max 400$ για το μανίκι..τα μεταφορικά θα βγουν 75$..σύνολο 850$ δηλαδή 627.39 EΥΡΟ..Συνεχίζω..6βιδο τρεμολο απο rοckinger 57ευρο,ενα σετ κλειδια της επιλογης σου max 80ευρο...ποτενσιομετρα pickguard κορυφης βαζω max 60ευρο..ως τώρα 824.39...βάλε ένα σετ μαγνήτες της επιλογής σου με max 180ευρο και έισαι AΚΡΙΒΩΣ ΣΤΟ ΧΙΛΙΑΡΙΚΟ..Μπορείς να κάνεις και καποιες υπερβάσεις πχ να πάρεις πανάκριβους μαγνήτες ή πανάκριβο τρέμολο αλλά και πάλι δε νομίζω να ξεπεράσεις τα 1150..Επόμενο βήμα μόλις κάνεις την κιθάρα να πάρεις κάποιο φίλο σου που να έχει τουλάχιστον american deluxe και πάνε  να τις βάλετε δίπλα δίπλα να τραγουδήσουνε..τα συμπεράσματα θα ναι δικά σου..υποψην δε  θα χει αξία μεταπώλησης όσο θα χε μια fender αλλα κατά τη γνώμη μου δε  σε νοιάζει...θα την κρατήσεις για πάντααααα

 

+1150

Δεν θα άλλαζα λέξη!

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

+1150

Δεν θα άλλαζα λέξη!

 

Κάνοντας κάτι αντίστοιχο με τη δική μου Strat,την οποία λατρεύω,συμφωνώ απόλυτα! :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

john mayer τιποτα ε?κανενας?

τι παραπανω να εχει ασε που εχει και:Unique Feature Thick C-Shape Neck,

+1150

Δεν θα άλλαζα λέξη!

ε ναι

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου