Προς το περιεχόμενο

Επιλογη καλης στρατοκαστερ με συγκεκριμενα specs


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι φοβερο εχει πια αυτη η johnson και ολοι πινουν νερο στ ονομα της?στρατοκαστερ ειναι...και μαλιστα χωρις πολλα καλουδια

 

το μυστικο ειναι στις λεπτομερειες... ;D

 

φυσικα και η λυση Musikraft & MJT ειναι μια χαρα,οι βασικες κιθαρες μου τετοιες ειναι... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+1150

Δεν θα άλλαζα λέξη!

 

Εγώ θα άλλαζα τα περί μεταπωλητικής αξίας... Προσωπικά θα πριτιμούσα την MJT απο μια American Deluxe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανω ενα μικρο συμμαζεμα στον εξοπλισμο μου και μετα απο χροονια και χασουρα προτιμω 2  οργανα και καλα παρα 10 και μετρια...ετσι ηρθε η ωρα να προσθεσω μια στρατ στην μικρη συλλογη μου..

 

επειδη καποιοι θα πουν πηγαινε παρηγγειλε μια στα specs που θες θα τους πω οτι θελω να κοιταξω πρωτα αν υπαρχει κατι απο φεντερ ετοιμο που να ειναι κοντα σ αυτο που ζητω...κατα καιρους ειχα και αμερικανες,στανταρντ,deluxe,malmsteen,hot rod 57,mexico road worn(οι μονες που μου εκαναν εντυπωση)

 

ξεκινω...αυτα που θελω...

 

rosewood η maple δεν με πολυκαιει

 

οσο πιο παχυ μπρατσο γινεται

 

οσο πιο thin βαψιμο γινεται

 

μαγνητες οσο πιο all around γινεται την θελω κυριως για μπλουζ και φυσικα χωρις πολλους μικροφωνισμους.

 

καλο θα ηταν να ειχα και επιλογη ηλεκτρικων tricks (s1 switch η κατι αναλογο)

 

να μην ξεκουρδιζεται ευκολα

 

και επισης δεν θελω να ειναι relic...θελω να γινει relic στα χερια μου...

 

τα μοντελα που εχω στο μυαλο μου

 

1.jeff beck:locking tuners,λεπτο μπρατσο ομως για τα γουστα μου,ξενερωμα μαγνητες

 

στην ουσια μια american deluxe ειναι πιο πληρης...αν και με ξενερωνουν οι πολλες χλιδες(abalon inlays και ιστοριες)

 

2.john mayer:αντε πες και της αλλαζω και βαζω locking tuners...αυτοι οι μαγνητες που εχει ειναι μυστηριο...επισης 1900 ευρω και παιρνεις gig bag

 

3.srv...πολυ μονοδιασταση,ωραιο παχυ μπρατσο αλλα αναποδο τρεμολο και ιστοριες...not for me...

 

4.eric johnson...2200?????για στρατ?

 

5.no name μπρατσο με 12αρι τουλαχιστον radius

   ash body 

   locking tuners

   n3 noiseless pickups

   και τα ρεστα παγωτο...

 

αν εχετε καποια εμπειρια ιδιαιτερα για την john mayer η καποια αλλη προταση μου λετε...να πω την αληθεια μου φαινονται υπερεκτιμημενες ....θεωρω οτι πανω απο 1000 για ενα οργανο bolt on τυπου στρατ ειναι too much...

 

Απο τα παραπάνω το 1 και το 4, για μένα, παρακαλώ - αν και παραμένω τρελλα ερωτευμένος με τη standard μου, εδώ και 10 χρονια...

 

Rosewood? Not for me. I trust EC's taste on maple necks.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη οπως σας ειπα ειχα am std,am deluxe 2012,road worn ,με διαφορα οι τελευταιες ηταν οτι καλυτερο...ισως ηταν και το feeling μιας παλιας στρατ...παντως πριν την παρω την ειχα βαλει διπλα σε deluxe θυμαμαι και τουλαχιστον στα δικα μου γουστα δεν υπηρχε συγκριση...η road worn ειχε resonance...ισως μια τρελλη ιδεα ειναι ενα σωμα απλα ρουταρισμενο ουτε laquer ουτε τιποτα και ενα μπρατσο το ιδιο και ενα σετακι 54...θα θελα να το δοκιμασω και αυτο πιστευω το οργανο θα εχει απιστευτο σκασιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προταση μου ειναι η "πινω νερο στ ονομα της " (και ας την πουλησα ο λακαμας...ακομα κλαιω..) Eric Johnson...το μοδελο με το sunbusrst κατα προτιμηση.

 

Τωρα αν παμε στο θεμα φτιαξτο μονος σου parts κλπ....οι ιδεες και οι προτασεις θα ειναι πολλες...

Προσωπικα οταν ημουν σε αντιστοιχη περιπτωση εφτιαξα την παρακατω κιθαρα με κοστος 990 ευρω...και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος....(δοκιμες δεκτες χαχαχα)

 

Τεχνικά χαρακτηριστικά:

Body: 2 pieces alder

Color: Seafoam green nitro finish

Neck: Μaple with 21 medium jumbo frets 12" radius, C-shape

Tremolo: Kluson vintage steel block, gold

Tuners: Kluson double line, gold, vintage style

Pickups: Bill Lawrence set

Nut: TUSQ

Electronics: Japan pots, CRL switch, Switchcraft jack, Orange drop capacitor

Τιμή: 990€

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δες αυτη μηπως βολευει

 

http://www.thomann.de/gr/fender_clapton_strat_blk.htm

 

alder body, maple neck with soft V shape, maple fretboard with 22 vintage frets, 3 vintage noiseless pickups (neck, middle, thomann bridge), active mid-boost circuit, blocked American vintage synchronized tremolo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εξακολουθω να επιμενω στο να περιμενεις να βρεις μια μεταχειρισμενη Eric Johnson...που εχει ΟΛΑ οσα θες (με εξαιρεση τα locking tuners τα οποια αν και δεν χρειαζονται, μια και η κιθαρα ειναι σχεδιασμενη να μη ξεκουρδιζει αφου δεν εχει string tree, μπορουν να μπουν ανετα με 40 ευρω,υπαρχουν και vintage locking tuners)

 

Με ενα χιλιαρικο πανω κατω (τοσο πουληθηκε η τελευταια εδω μεσα) θα εχεις μια κιθαρα με οτι χαρακτηριστικα ζητας,χλιδατη κυριλε σκληρη θηκη και με το ονομα Fender που εξασφαλιζει μεταπωλητικη αξια...

 

Προσωπικα αν και δεν παιζω με stratocaster γιατι δεν με βολευουν καθολου ακομα κλαιω τη δικη μου που την πουλησα για 1000 ευρω πριν 2 χρονια....

 

Την partscaster ,οσο καλη και να ειναι,αν δεν σου κατσει θα αναγκαστεις να τη σκοτωσεις....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι παλιοτερες Jeff Beck,αυτες με τους LS ειχαν ..τερατωδη μπρατσα (σχεδον 1") ,οι καινιουργιες με τους κεραμικους εχουν λεπτοτερα αλλα δεν τα λες και λεπτα.

 

Μια παλια JB παντως θα ηταν οτι επρεπε.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου