Προς το περιεχόμενο

Επιλογη καλης στρατοκαστερ με συγκεκριμενα specs


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατσε να τα υπολογισω ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΑ

 

1.βαμμενο σωμα απο το showcase swamp ash/light alder $390

2.βαμμενο μπρατσο απο το show case $350

3.κλειδια,hardware,pickguard,electronics $150

4.μαγνητες SD  $180

5.ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ $100

6.ΦΟΡΟΙ ΚΑΙ ΔΑΣΜΟΥ (28%) $330

 

το συνολον $1500  με σημερινη ισοτιμια αυτο εινα 1110 ευρω

 

συν

 

7.Ελαχιστη χρεωση μαστορα (μονο fret dress) 60 euros,μεγιστη χρεωση μαστορα (total assembly 150 ευρω)

 

φτανουμε τα 1200 ευρω....χωρις θηκη και μεταπωλητικη αξια

 

sorry θα σωσω ενα 500αρικο παραπανω να παρω την Fender Vint Hot Rod 60s... ;)

 

σωστος +1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κατα καιρους ειχα και αμερικανες,στανταρντ,deluxe,malmsteen,hot rod 57,mexico road worn(οι μονες που μου εκαναν εντυπωση)

 

Φίλε ΟΡ λες ότι έχεις παίξει με hot rod 57 και δεν σου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση, όμως από τα specs που θέτεις η συγκεκριμένη δεν έχει μόνο τα locking tuners όπως και η eric johnson που σου προτείνουν οι γνώστες.

Επίσης τι παραπάνω πιστεύεις ότι θα έχει η partscaster (ok εκτός από locking tuners) από την σειρά hot rod ή την ej; Κατά την γνώμη μου σχεδόν τίποτα και αν δεις και το οδηγό αγοράς του SF είμαι σίγουρος ότι το θέμα έχει κλείσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειμαι φαν του χοντρου λαιμου και εχω μπερδευτει λιγο...απ το μεγαλυτερο προς το μικροτερο παχος ποια ειναι τα profiles?

 

baseball bat,d shape,ushape,vshape,c,shape?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

basebal bat προφιλ δεν υπαρχει.

 

επισης το ΠΑΧΟΣ δεν εχει σχεση με το προφιλ ,ενα ΠΑΧΥ μπρατσο πρεπει να ξεκιναει με τουλαχιστο 0.850" στο πρωτο ταστο

 

τωρα απο τη στιγμη που ειναι παραπανω απο τοσο ειναι παχυ

 

τα profiles εχουν να κανουν με το ΣΧΗΜΑ του μπρατσου και το ποσο "shoulders" (πλαϊνα) εχει

 

αν λοιπον ενα μπρατσο εχει ας πουμε παχος 1" στο πρωτο ταστο τοτε το FEEL που θα εχει (ποσο θα γεμιζει το χερι δηλ.) παει ως εξης απο το παχυτερο στο "λεπτοτερο"

ushape>d shape>c shape> vshape

 

ενα μπρατσο ομως 1" με c shape ειναι παχυτερο απο ενα 0,850 με d shape

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

john mayer τιποτα ε?κανενας?

 

Κάτοχος John Mayer. Ξεκινάμε:

 

1) ΠΟΛΥ ωραίο παχύ μπράτσο. Άνετο στο παίξιμο ακόμα και για μένα που η 2η μου κιθάρα είναι μια Floral Jem με μπράτσο οδοντογλυφίδα.

 

2) Θέμα μαγνήτες. LOW OUTPUT. Και το τονίζω. Αν θες μια all around strat που να αγγίζει και higher gain ήχους. αυτή ΔΕΝ είναι για σένα. Αν θες μια strat για blues κατά κύριο λόγο και ροκάκια τότε προχώρα.

 

Στα της χροιάς της, αν σου αρέσει ο τόνος του Mayer με το ''quack'' της στρατ στη θέση που παίζουν μεσαίος και μπροστά τότε θα σου κάτσει τέλεια.

 

Ο πίσω μαγνήτης όπως είπα είναι ''δύσκολος''. Είπαμε vintage προσανατολισμών με λιγο περισσότερα πριμάκια απ'ότι θα ήθελα. Σκέφτομαι να τον αντικαταστήσω (μόνο αυτόν) με κάτι πιο ''ζουμερό'' για lead παιξίματα και καλύτερη συνεργασία με τα fuzz και οverdrive πετάλια μου. Έιναι λίγο περίεργος χαρακτήρας και δεν τα πάει καλά μαζί τους.  ;D

 

3) H ποιότητα κατασκευής είναι πολύ καλή. Δεν ξεκουρδίζεται για κανένα λόγο και δεν έχω σκεφτεί ποτέ να αλλάξω tuners.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλας για τα ΤΩΡΙΝΑ μοντελλα απο Telecaster η NOCASTER

 

απο strat η ΕJ & η ΗΟΤ ROD που ειχες οπως και η 50s HOT ROD & η SRV & JM,η 65 RI,58RI & η 50s Roadworn

 

To παχυτερο ever το ειχαν οι παλιες Jeff Beck

 

Υπαρχει και αυτη βεβαια μονο $4500 ;D

 

http://www.themusiczoo.com/custom/FenderNoNeckStratocaster_Info.php

 

πουλαγε ενα παλικαρι και μια Hot Rod '62 Strat (δεν βγαινει πια) και αυτη εχει γομαρι λαιμο σχεδον σαν την JB

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σας θαυμάζω εσάς που μπορείτε και βολεύεστε με τα μπαστούνια του baseball...Εγώ μια ζωή με φλούδες είμαι!! ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως,που τα δαχτυλα μου ειναι μια σταλια και οχι ιδιαιτερα στρετσαρισμενα,αν παιξω πανω απο μιση ωρα σε μανικια τυπου ιμπανεζ,με πιανει απιστευτος πονος!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου