Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για Jam Dynassor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγωντας το dynassor, που απέκτησα πρόσφατα, γιά αλλαγή μπαταρίας, παρατήρησα στο εσωτερικό του ένα τριμεράκι. Τί ρόλο παίζει ?, ρυθμίζει κάτι που να έχει σχέσει με τον ήχο του ίσως ?

jam__dynassor.thumb.JPG.f09914e1043ba05b3e454b799dfd1f92.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπ'όσο ξερω ρυθμιζει το compression ,πιθανοτατα ποσο εντονος θα ακουγεται ο κομπρεσορας!

Γιατι δεν στελνεις ενα μαιλ στον κατασκευαστη?Πιστευω πως θα σου πει.

Εαν το στροφαρεις με ενα λεπτο κατσαβιδακι θα καταλαβεις ισως καποια διαφορα στον ηχο,

Προσοχη γυρνα το λιγο καθε φορα, και βρες την θεση που σου ακουγεται πιο καλα.

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειμαι της γνωμης να μην το πειραξεις, γιατι ειναι πιθανο να μην μπορεσεις να το επαναφερεις ακριβως εκει που το ρυθμισε καποιος που ξερει πολλα περισσοτερα...

 

Αν σου πει ο κατασκευαστης τι κανει το τριμερακι και αν ειναι οκ να το πειραξεις, τοτε καν'το.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν υπάρχει περίπτωση να το πειράξω, εφ'όσον δεν γνωρίζω τί είναι, γιατί μπορεί να είναι σκέφτομαι όχι για τόν ήχο, αλλά για το ηλεκτρικό κύκλωμα.

Ο προβληματισμός μου προέκειψε επειδή έχω δεί κάποια άλλα πετάλια που έχουν εσωτερικά ρυθμιστικά.

Να κάνω μιά άλλη ερώτηση.

Το πετάλι το αγόρασα πρόσφατα από συμφορουμίτη. το ρυθμιστικό του sustain (compression), λίγο πρίν τερματίσει, περίπου στο "8", κάνει χρατς, χρατς.

Τί μπορώ να κάνω για να διορθωθεί ?

Ευχαριστώ γιά τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν υπάρχει περίπτωση να το πειράξω, εφ'όσον δεν γνωρίζω τί είναι, γιατί μπορεί να είναι σκέφτομαι όχι για τόν ήχο, αλλά για το ηλεκτρικό κύκλωμα.

Ο προβληματισμός μου προέκειψε επειδή έχω δεί κάποια άλλα πετάλια που έχουν εσωτερικά ρυθμιστικά.

Να κάνω μιά άλλη ερώτηση.

Το πετάλι το αγόρασα πρόσφατα από συμφορουμίτη. το ρυθμιστικό του sustain (compression), λίγο πρίν τερματίσει, περίπου στο "8", κάνει χρατς, χρατς.

Τί μπορώ να κάνω για να διορθωθεί ?

Ευχαριστώ γιά τις απαντήσεις.

Σπρευ επαφων για αρχη!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιο νά'ναι ?,  έχω ένα philips 390ccs contact cleaner, αλλά έχω χάσει το σωλινάκι του.

Να το εφαρμόσω από πάνω βγάζοντας τα ποντεσιόμετρα ?, ή απο κάτω απ'το καπάκι της μπαταρίας, άν και δέν υπάρχει οπτική επαφή αφού είναι η πλακέτα απο πάνω τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επανέρχομαι για το πιό πάνω θέμα, μετά την αποστολή e mail στην jam pedals με τις παρακάτω ερωτήσεις και απαντήσεις :

 

Εχω στην κατοχή μου το jam Dyna-ssor compressor, το οποίο ωφείλω να διευκρινήσω  αγόρασα απο ιδιώτη,

οπότε δέν έχω αποδείξεις αγοράς.

Θα ήθελα να σας θέσω δύο ερωτήσεις:

1) Το ρυθμιστικό Sustain (compression) γυρίζωντάς το, λίγο πρίν τερματίσει και σε ένδειξη ρολογιού περίπου στο 8 , κάνει χρίτς χράτς ( συγγνώμη αλλά δεν ξέρω να το περιγράψω αλλιώς) . Τί μου προτείνετε γι'αυτό το πρόβλημα. Και εάν ισχύει η εγγύηση που παρέχει η εταιρεία σας για την περίπτωσή μου.

2) Ανοίγωντας για να τοποθετίσω μπαταρία παρατήρησα  εσωτερικά ένα ρυθμιστικό trimer.

Αυτό είναι είναι κάτι δια μέσω του οποίου μπορώ να ρυθμίσω κάτι στον ήχο, π.χ compression ή attack του πεταλιού ?

 

Απάντηση :

  ένα νορμαλ χρατς, είναι φυσιολογικό όταν ρυθμίζεις το sustain. είναι ο σχεδιασμός του εφφέ έτσι. Θεωρώ πως δεν ειναι πρόβλημα, καθώς συνήθως δεν ρυθμίζεται κατά τη διάρκεια του παιξίματος.

το trimmer μέσα, δεν είναι προς τον χρήστη,

είναι το bias του πεταλιού και υπάρχει μόνο μία ρυθμιση στην οποία παίζει σωστά.

 

ευχαριστώ,

Γιάννης

_______________________________________

Jannis Anastasakis | www.jampedals.com

 

Θά ήθελα παρακαλώ να μου  απαντήσουν, επιβεβαιώσουν ιδιοκτήτες, χρήστες του dynassor εάν και το δικό τους πετάλι, παρουσιάζει αυτό το "φυσιολογικό" χράτς.

  Και εάν θέλετε μου εξηγήτε τι είναι το bias ?

  Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εάν θέλετε μου εξηγήτε τι είναι το bias ?

 

Χοντρικα, bias σημαινει πόλωση και εδω έχει να κανει με την ισορροπία των ρευματων που "μπαινουν" στις εισόδους του τελεστικου...

 

Εν προκειμενω ειναι κατι που δεν σε αφορα, ως απλα χρηστη του πεταλιου.

 

Στην πραξη, αν φυγει απο τη "σωστη" θεση το σβησιμο της νοτας σου (decay) θα ακουγεται σαν να εχεις noise gate. (θα σβηνει αποτομα μετα απο καποιο επιπεδο).

 

anyway, ασ΄το εκει που ειναι  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν προκειμενω ειναι κατι που δεν σε αφορα, ως απλα χρηστη του πεταλιου.

 

anyway, ασ΄το εκει που ειναι  ;)

o.k Κατάλαβα

Ευχαριστώ

 

   Κανείς που να έχει το Dynassor, να μου πεί γι αυτό το "φυσιολογικό" χρατς ?

edit: Να συμπληρώσω ότι με αυτό το χρατς, αυξάνεται κάπως απότομα ο θόρυβος του πεταλιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου