Προς το περιεχόμενο

Τρίξιμο σε Jazzmaster


maruta555

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ, έχω μια classic player jazzmaster η οποία τον τελευταίο καιρό τρίζει απίστευτα.

Παραθέτω λινκ από τυχαία σελίδα:

http://www.thomann.de/gr/fender_classic_player_jazzmaster_bk.htm

Ο μόνος τρόπος να σταματήσει το τρίξιμο είναι να ανεβάσω την γέφυρα τόσο πόλυ ώστε οι χορδές να πετάνε αλλά με αυτόν τον τρόπο χάνεται το intonation.

H ερώτηση μου είναι ποιο είναι επιτέλους το κόλπο μ'αυτές τις κιθάρες? Τι πρέπει να κάνω για να την σετάρω σωστά?

Απαντήσεις τύπου "πάρε καινούρια γέφυρα" ή "πάντην σε μάστορα" είναι εκτός θέματος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα αυτη η JM δεν πρεπει να τριζει καθολου μια και εχει λυμενα ολα τα προβληματα που καποιος νιουμπης θα αντιμετωπιζε με μια κλασσικη JM.

 

Εχω και εγω μια σαν τη δικη σου και δεν τριζει καθολου.

 

Τα βασικα για σετ απ κιθαρας τα γνωριζεις?

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

 

κανε αυτα για αρχη.

 

επισης καλο ειναι να βαλεις LOCKTITE η βαζελινη σε ΟΛΕΣ τις βιδες της γεφυρας,ειδικα σε αυτες που συγκρατουν τα σελακια στη θεση τους

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ξέρω τα βασικά ταυ setup.

Θα δοκιμάσω την βαζελίνη.Είχα δοκιμάσει ήδη να ρίξω βερνίκι νυχιών αλλά το τρίξιμο ξανάρχισε όταν άρχισα να χρησιμοποιώ το whammy bar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν όντως αυτό είναι το πρόβλημα σαν αυτό του video, που ποστάριστε ο σεβαστός φίλος superfunk μπορείς, αν δε θέλεις να βάζεις κόλλες και λοιπά, να πας σε ένα φαρμακείο και να πάρεις ψιλό σωληνάκι latex. είναι αυτό που σου δένουν στο χέρι πριν δώσεις αίμα. (ίδια φάση έχουν και οι παλιές τελε και στρατ στους μαγνήτες). αν δεν βρίσκεις πάρε και βγάλε το εξωτερικό πλαστικό κάλυμα από ένα καλώδιο. εσύ θα βρεις το πάχος που θες.

767a138e-411b-4103-b594-fd21a25c871c.JPG

κόφτο σαν "κοφτό μακαρονάκι" στο μήκος της βίδας και βάλε τα κομμάτια να κάνουν κόντρα στη βίδα. ;D

 

κάτι παρόμοιο έχει κάνει και η staytrem γέφυρα. έχει βάλει ένα πλαστικό ροδελάκι για μην παίζει η βίδα που ρυθμίζει το μπρος/πίσω στο saddle.

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βαζελίνη απέτυχε - κόλλα δε θέλω να βάλω.

Αυτό με τα σωληνάκια είναι καλή ιδέα, αλλά ενώ το τρίξιμο στην μπάσα Ε είναι στάνταρ απ'τη βίδα, στις υπόλοιπες χορδές είναι απ'τα saddles και την έλλειψη αρκετού tension για να τα κρατήσει σταθερά.

Αφού έχω ασχοληθεί πολλές ωρές με το πρόβλημα και απελπίστηκα αποφάσισα με μισή καρδιά να παραγγείλω μια mastery bridge.

Πέντε πράματα για επίλογο

1- Θέλω να έχω μια κιθάρα που να μπορεί να σετάρετε και να κάνει τη δουλειά της χωρίς ειδικές πατέντες,γιατροσόφια και συνελεύσεις του συμβουλίου των σοφών της κιθάρας.

 

2- Πριν ανοίξω το θέμα είχα ήδη πάει σε μαστόρι με καλή φήμη ο οποίος μου γύρισε την κιθάρα όπως του την έδωσα και με χρέωσε κανονικά. Από δω και μπρος θα τα κάνω όλα μόνος.

 

3- Για τον superfunk που λέει πως έχει την ίδια κιθάρα αλλά δεν έχει κανένα πρόβλημα, να πω πως κι εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα για 4 χρόνια.

 

4- Όποιος σκέφτεται να αγοράσει jazzmaster και τα διαβάζει αυτά να μην αποθαρρύνεται καθώς είναι οι καλύτερες κιθάρες και σιγούρα αξίζουν τα βάσανα που τραβάμε. Απλά για να βγάλεις άκρη πρέπει να γίνεις ο Dungeon Master of Jazzmaster of Puppets.

 

5- Όποιος έχει το ίδιο πρόβλημα και διαβάζει τα φόρουμς για λύση, μπορεί πολύ απλά να πάρει ένα buzz stop με 40 ευρώ, εγώ δε το προτίμησα γιατί σκοτώνει λίγο απ'το sustain.

 

Το μόνο καλό απ'αυτήν την ιστορία είναι ότι μου έχει περισέψει ένα ολόκληρο βαζάκι βαζελίνης.....κι έχω ήδη αρχίσει να σκέφτομαι τι μπορώ να κάνω για να μη πάει χαμένο..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχω ασχοληθεί πολλές ωρές με το πρόβλημα και απελπίστηκα αποφάσισα με μισή καρδιά να παραγγείλω μια mastery bridge.

 

η οποια ΔΕΝ ειναι direct replacement για τη γεφυρα που εχεις & την κιθαρα που εχεις, θα πρεπει να πας σε μαστορα να σου τρυπησει την κιθαρα...και να δει πως θα βαλει την Mastery (πρεπει να βαλει τα αντιστοιχα bushings που δεν ξερω αν θα τα βρει στην Ελλαδα) πολλα τα λέφτα Αρη....ειδικα για μια κιθαρα που ειναι ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΗ για να ΜΗΝ εχει τα "κλασσικα" προβληματα της JM (ANGLED neckpocket,tuneomatic & πιο μπροστα "φερμενο" τρεμολο για καλυτερη γωνια)

 

κόλλα δε θέλω να βάλω

 

κακως...μπορεις ομως να βαλεις loctite  ,επισης ΒΑΡΥΤΕΡΕΣ χορδες θα βοηθησουν (βαλε 11αρες)

 

Όποιος σκέφτεται να αγοράσει jazzmaster και τα διαβάζει αυτά να μην αποθαρρύνεται καθώς είναι οι καλύτερες κιθάρες και σιγούρα αξίζουν τα βάσανα που τραβάμε. Απλά για να βγάλεις άκρη πρέπει να γίνεις ο Dungeon Master of Jazzmaster of Puppets.

 

μπα....απλα να τη σεταρεις σωστα πρεπει....εχουν περασει δεκαδες jm/jg απο τα χερια μου και ΚΑΜΜΙΑ δεν ειχε προβλημα..δεν θελει κοπο,τροπο θελει..

 

http://www.webrocker.de/jaguar/v2/index.php?page=goodies_geek&show=jag_setup_ar

 

 

 

http://www.fenderjaguar.net/setup.htm

 

3- Για τον superfunk που λέει πως έχει την ίδια κιθάρα αλλά δεν έχει κανένα πρόβλημα, να πω πως κι εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα για 4 χρόνια.

 

ΧΟΡΔΕΣ αλλαξες?Μπορει να επεσες σε κακο batch.Αλλοιως δε βλεπω το λογο η κιθαρα να αρχισει να...τριζει....μετα απο 4 χρονια...

 

 

μπορεί πολύ απλά να πάρει ένα buzz stop με 40 ευρώ, εγώ δε το προτίμησα γιατί σκοτώνει λίγο απ'το sustain.

 

 

το sustain το ΑΥΞΑΝΕΙ..τον ΗΧΟ της jazzmaster σκοτωνει μια και η κιθαρα αποκτα υπερβολικο sustain...επισης στη ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ JM το buzzstop ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ να μπει (η μαλλον χωραει αλλα η γωνια που σχηματιζεται ειναι υπερβολικη με αποτελεσμα να ακουμπανε οι χορδες στη πισω μερια της γεφυρας)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η οποια ΔΕΝ ειναι direct replacement για τη γεφυρα που εχεις & την κιθαρα που εχεις, θα πρεπει να πας σε μαστορα να σου τρυπησει την κιθαρα...και να δει πως θα βαλει την Mastery (πρεπει να βαλει τα αντιστοιχα bushings που δεν ξερω αν θα τα βρει στην Ελλαδα) πολλα τα λέφτα Αρη....ειδικα για μια κιθαρα που ειναι ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΗ για να ΜΗΝ εχει τα "κλασσικα" προβληματα της JM (ANGLED neckpocket,tuneomatic & πιο μπροστα "φερμενο" τρεμολο για καλυτερη γωνια)

Αν δεν κανω λαθος, η mastery bridge βγαζει τα

1) M1 που ταιριαζει στις αμερικανικες γεφυρες, οπως και στις squier vintage modified.

2) Μ2 που ταιριαζει στις Ιαπωνεζικες και

3) M1 KIT (Mastery Bridge and set of MT Mastery Thimbles) που ταιριαζει στις Classic Player και Blacktop.

Δεν ξερω αν με το M1 KIT θα πρεπει παλι να τρυπισει την κιθαρα. Περισσοτερο το γραφω για να προλαβω πιθανη λανθασμενη παραγγελια του op. Οπως και να'χει, κι εγω mastery εχω στην JM μου. Εγω την εβαλα γιατι με την αμερικανικη γεφυρα οι χορδες μου μετα απο ενα γερο strumming βρισκονταν οπου να'ναι. Ναι, ειναι ακριβη, αλλα καθαριζεις μια και καλη με τα προβληματα. Οντως μετα απο καιρο μιλησα με καποιο μαστορα και μου ειπε οτι με σωστο set up τα προβληματα και του τριξιματος και της μετακινησης των χορδων, δεν υπαρχουν. Μεχρι ομως να βρω μαστορα που κανει σωστο set up, εβαλα την mastery. Και δε το μετανιωσα κι ολας καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανω λαθος, η mastery bridge βγαζει τα

1) M1 που ταιριαζει στις αμερικανικες γεφυρες, οπως και στις squier vintage modified.

2) Μ2 που ταιριαζει στις Ιαπωνεζικες και

3) M1 KIT (Mastery Bridge and set of MT Mastery Thimbles) που ταιριαζει στις Classic Player και Blacktop.

 

δεν ηξερα οτι εβγαλε τα νεα αυτα μοντελλα...ειχα μεινει στο...παραδοσιακο.. ;D

 

φανταζομαι οτι το Μ1 ΚΙΤ θα εχει bushings που θα μπαινουν κατευθειαν σε αυτα της CP...αλλα δε παιρνω και ορκο...  

 

Μεχρι ομως να βρω μαστορα που κανει σωστο set up, εβαλα την mastery. Και δε το μετανιωσα κι ολας καθολου.

 

τι να μετανιωσεις?η Mastery EINAI η καλυτερη γεφυρα για τις ΚΛΑΣΣΙΚΕΣ Jazzmaster/Jg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 Χρόνια δεν είχα πρόβλημα γιατί είχα σώστο μάστορα. Ο μάστορας όμως το έκλεισε το μαγαζάκι και μ'άφησε μόνο.

Θα δοκιμάσω να αλλάξω χορδές (είχα ξαναλλάξει πρόσφατα) -

αν δε πιάσει αυτό μετά θα πάω ξανά σε καινούριο μάστορα αφού πρώτα συνεννοηθώ ότι δε θα πάρει φράγκο αν δε γίνει η δούλεια μου.

Και αν πάλι έχω τρίξιμο τότε θα παραγγείλω την mastery.

 

Superfunk μετά απ'όλα αυτά καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι πρέπει απλά να σετάρω την κιθάρα σωστά.Αν γυρίσεις στο πρώτο post που έκανα, ρωτάω ξεκάθαρα πως σετάρεται η jazzmaster αλλά και ο τίτλος του όλου topic ήταν SETUP για JAZZMASTER (πριν μου τον αλλάξουν!!).Αυτό ακριβώς ήθελα να μάθω,αυτό ήταν το θέμα, το ξέρω ότι είναι θέμα σεταρίσματος και έχω διαβάζει ήδη τα λινκς που μου στέλνεις πριν καν ρωτήσω στο νοιζ ,απ'ότι κατάλαβες όμως δε βοήθησαν και πολύ.

Αν λοιπόν δε μπόρω να πετύχω μόνος μου το setup και δε το πετυχαίνουν ούτε οι επαγγελματίες τότε βάζω μια καλύτερη γέφυρα και τελειώνω για πάντα.

Αν ο καινούριος μάστορας που θα πάω κάνει δουλειά πάντως θα σας πω ποιος είναι για να τον δοξάσουμε....και να πάρει και καναν πελάτη παραπάνω.

The Saga of Jazzmaster continues....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου