Προς το περιεχόμενο

Ποιο synthesizer έχει το καλύτερο Interface;


pspyros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ερώτημα έχει να κάνει με την χρήση. Πόσο βολικό είναι, πόσο γρήγορα σου επιτρέπει να κάνεις την δουλειά σου χωρίς να ψάχνεσαι, πόσο σου επιτρέπει να εξαντλείς τις δυνατότητες του.

Προσωπικά δεν έχω μεγάλη εμπειρία αλλά το Korg M3  με τα πολλά κουμπιά , τους sliders, τις συντομεύσεις και την οθόνη αφής, μου επιτρέπει μια χαρά να κάνω γρήγορα την δουλειά μου, και στο σπίτι και για live.  Αυτό όμως ισχύει μόνο για την σύνθεση ήχων, διότι το sampler και το sequencer έχει τόσες πολλές λεπτομέρειες, οθόνες και επιλογές που 1ον δεν μπορώ ακριβώς να ελέγξω λόγο του δαχτύλου μου στην οθόνη και έχω βαρεθεί να ψάχνω ανάμεσα στις επιλογές, οπότε εκεί πρέπει να το γυρνάω σε V-Synths στον υπολογιστή, όμως αυτά για κανονικό παίξιμο δεν τα ευχαριστιέμαι (ποντίκι - κουτάκι - knobs απλά δεν..)

Οπότε, συγκριτικά πάντα με αυτά που έχετε παίξει, ποιανού synthesizer το interface προτιμάτε κ γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι αυτό διαφέρει ανάλογα το χρήστη, τι θέλει από το μηχάνημα με το οποίο δουλεύει, τόσο σε στουντιακή δουλειά, όσο και για live.

Προσωπικά αυτά που με κερδίζουν σε ένα keyboard, πέραν του βασικού που είναι το πολύ καλό και ποιοτικό πληκτρολόγιο, είναι:

1. Μεγάλη και ευανάγνωστη οθόνη.

2. Πολλά controllers (knobs/sliders/switches)

3. Pads, με τα οποία τριγγάρω φράσεις, drum loops, αναθέτω MIDI CCs, SysEx data κλπ

4. Οπωσδήποτε dedicated κουμπιά για transpose/octave (όχι αυτονόητο, καθώς πολύ ακριβά μηχανήματα δεν διαθέτουν, π.χ. Kronos).

5. Οργάνωση και συγκέντρωση των αγαπημένων μου ήχων που χρησιμοποιώ σε ένα συγκεκριμένο project, τουτέστιν Favorites.

6. Η οθόνη αφής είναι ένα επιπλέον προσόν που εμένα θα μου χρησίμευε, αλλά δεν είναι και απολύτως απαραίτητο.

 

Τα 5 από τα 6 τα καλύπτει το Fantom-G μου. Αν η τεράστια οθόνη του ήταν και αφής θα ήταν το τέλειο UI.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα δεν έχει το καλύτερο Interface. Είναι ανάλογα τα θέλω του κάθε παίκτη και τις ικανότητες του και τις ανάγκες του. Για εμένα προσωπικά, από τα πλήκτρα που έχω παίξει και δεν είναι πολλά, το καλύτερο έχει το GEM SK880. Η οθόνη έχει τέλειο μέγεθος, ενώ τα κουμπιά του enter-escape και αυτά με τα βελάκια αντίστοιχα με του πληκτρολογίου υπολογιστού, οι περιηγήσεις στα μενού είναι σκέτη απόλαυση, σαν να δουλεύεις υπολογιστή αλλά με γρηγορότερο ρυθμό!

Σε περίπτωση που δεν το ξέρει κάποιος το όργανο αυτό παραθέτω μία φωτό του με την αυτοφωτιζόμενη επιφάνεια του σε περίπτωση λειτουργίας σε σκοτεινό χώρο! Ακόμα ένα ατού!

gem_sk.jpg.18598da627747c12b6f6ae0c634b61af.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε, συγκριτικά πάντα με αυτά που έχετε παίξει, ποιανού synthesizer το interface προτιμάτε κ γιατί;

 

Του Challenger γιατί σε ελαχιστότατο χρόνο έχω τα επιθυμητά αποτελέσματα (και άλλα μη επιθυμητά - πειραματικά που είναι εξίσου ενδιαφέροντα ενίοτε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του Challenger γιατί σε ελαχιστότατο χρόνο έχω τα επιθυμητά αποτελέσματα (και άλλα μη επιθυμητά - πειραματικά που είναι εξίσου ενδιαφέροντα ενίοτε).

 

Our Darkness οφείλεις να κανεις ένα thread για το challenger ,με ήχους ,σε στυλ review :)

 

Αν το εχεις κάνει ήδη, δώσε link

 

Καλύτερο interface για μένα : juno60/106

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Our Darkness οφείλεις να κανεις ένα thread για το challenger ,με ήχους ,σε στυλ review :)

 

Αν το εχεις κάνει ήδη, δώσε link

 

Καλύτερο interface για μένα : juno60/106

 

Να κάνω, γιατί όχι... μόνο να μου έρθει πίσω γιατί το έχω για κάποιες τροποποιήσεις εργονομικές/κοσμητικές.

 

Υπάρχει όμως ένα link εδώ:

 

http://www.gearslutz.com/board/electronic-music-instruments-electronic-music-production/579760-helmtronic-challenger.html

 

και ένα παλιότερο εδώ, από την στιγμή που το πήρα πρέφα στο Αμβούργο..

 

http://www.gearslutz.com/board/electronic-music-instruments-electronic-music-production/452270-new-analog-synthesizer.html

 

Αν θέλετε κάτι πιο συγκεκριμένο, απλά ζητήστέ το.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου