Προς το περιεχόμενο

Ξύλα στην κιθάρα και ήχος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα μια κουβέντα σήμερα με έναν φίλο μου που έχει μαγαζί με μουσικά όργανα και διαφωνούσαμε στο θέμα με τα ξύλα στις κιθάρες.Εγώ έλεγα οτι μεγαλύτερο ρόλο παίζουν οι μαγνήτες στον ήχο,αυτός ήταν κάθετος οτι οι μαγνήτες παίζουν ένα 20% στον ήχο της κιθάρας και οτι τα ξύλα έχουν μεγαλύτερη σημασία.Φυσικά δεν βγάλαμε άκρη.Εγώ παρόλο που παίζω γύρω στα 10 χρόνια δεν έχω μεγάλη εμπειρία απο πολλές κιθάρες,μαγνήτες,ξύλα κλπ.Οτι μαθαίνω από φόρουμς όπως αυτό εδώ.Τελικά επειδή δεν άκουσα κανένα πολύ πειστικό επιχείρημα για τις δύο απόψεις έχει κανείς(superfunk) να πεί κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

H ηλεκτρική κιθάρα είναι ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ όργανο.Αυτό τα λέει όλα.Από τη στιγμή που μια κιθάρα είναι σωστά κατασκευασμένη και με καλό set up το βασικότερο λόγο έχουν οι μαγνήτες.

Αλλο πράγμα τα ακουστικά όργανα και άλλο τα ηλεκτρικά.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συμφωνώ κι εμένα μου φαίνεται πιο λογική αυτή η άποψη αλλά απ'την άλλη γιατί οι εταιρίες όπως η warmoth,η seymour duncan κ.α. ξεχωρίζουν τα ξύλα με βάση το ηχόχρωμα τους;Η seymour duncan έχει έναν wizard επιλογής μαγνητών και εκεί σου λέει τι μουσική παίζεις,τι ξύλο έχει η κιθάρα σου,τι ταστιέρα κλπ.Αυτό γιατί το κάνουν,έτσι για να έχουμε να πουλάμε μαγνήτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό γιατί το κάνουν,έτσι για να έχουμε να πουλάμε μαγνήτες;

 

συ είπας..... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πιστεύεις οτι ένα ROCKINGER TELE STYLE KIT των 475 ευρώ θα βγεί καλύτερο απο μια FENDER TELE MexStandard των 500 ευρώ?(Η τιμές είναι υπερβολικά κοντά).Τα μεταφορικά πόσο σου πάνε?Απο warmoth το ίδιο πράγμα έρχεται φτηνότερα ή ακριβότερα?(ελπίζω φτηνότερα αφου τα ξύλα δεν είναι βαμένα).Να τολμήσω λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κιτ της ROCKINGER θα είναι καλύτερο και απο την Fender American Vintage 62 strat (κάνει εδω 1700 ευρω) μια και έχει καλύτερους μαγνήτες και hardware καθώς και jumbo ταστα και flat radius.

Δεν συζητάω για την mexican standard!

απο Warmoth θα σου έρθει πολύ ακριβότερα λόγω μεταφορικών & φόρων αλλα και ακριβότερων τιμών .

το κιτ της Warmoth είναι ουσιαστικα έτοιμη κιθάρα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ROCKINGER πόσο πάνε τα μεταφορικά και με τι σου έρχεται,με ταχυδρομείο ή μεταφορική;Φαντάζομαι θήκη δεν περιλαμβάνεται.Κρίμα που δεν έχει μεγάλη ποικιλία,να έβρισκα κάτι ποιο μοντέρνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα μεταφορικά είναι μόνο 12 ευρώ,δεν εχει gig bag αν και πουλάνε και βαλίτσες και gig bags πολύ φθηνα στο site τους,ψάξτο :wink:

αν δεν έχεις εργαλεία να κόψεις χαμηλότερα το nut πες τους να το κάνουν αυτοί θα κοστίσει 20 ευρω αλλα το συνιστω.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H συσκευασία στην οποία έρχεται αν δεν πάρεις σκληρή θήκη είναι αρκετή για προστασία της κιθάρας απο την μεταφορά;Τελικά με ταχυδρομείο ή με courier;Αν η τιμή που είπες είναι ταχυδρομείο με courier ποσο πάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου