Προς το περιεχόμενο

Διαφορές ανάμεσα σε Boss και Ernie Ball vol. pedals


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια. θα ηθελα να με πληροφορησετε συμφωνα με τις γνωσεις σας για το ποιο απο τα 2 παρακατω volume pedals ειναι καλυτερο για το pedalboard μου.

 

1)boss fv-300L

2)ernie ball vp jr

 

ακουω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να πεις ποιο ειναι το pedalboard σου ντε. ;D

 

και δες και αυτο το θεμα :

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=161759.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να πεις ποιο ειναι το pedalboard σου ντε. ;D

 

και δες και αυτο το θεμα :

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=161759.0

εχω πολλα πεταλια. καμια 15αρια. αλλα εχει σχεση το τι πεταλια εχω με το ποιο volume χρειαζομαι?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρακαλω, αλλα δεν σου συνεστησα καποιο 3ο, απλα ηθελα να σου δειξω ενα λινκ που απανταει στο τι περιπου ζηταει καποιος απο ενα volume pedal αναλογα με τον εξοπλισμο που ηδη διαθετει.

 

Εσυ εχεις καταληξει λοιπον οτι θελεις καποιο με χαμηλή εμπέδηση και ρωτας ποιο απο τα 2 μας φαινεται καλυτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρακαλω, αλλα δεν σου συνεστησα καποιο 3ο, απλα ηθελα να σου δειξω ενα λινκ που απανταει στο τι περιπου ζηταει καποιος απο ενα volume pedal αναλογα με τον εξοπλισμο που ηδη διαθετει.

 

Εσυ εχεις καταληξει λοιπον οτι θελεις καποιο με χαμηλή εμπέδηση και ρωτας ποιο απο τα 2 μας φαινεται καλυτερο?

εγω απλα εχω το boss που αναφερω και απλα ακουσα απο οτι το ernie ball θεωρειται απο τα καλυτερα volume pedals και ειπα να ρωτησω και εδω. τωρα δεν ξερω και την διαφορα αναμεσα σε χαμηλης και υψηλης εμπεδησης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

προσφατα συγκρινα το Boss FV500L με ενα Ernie Ball VP Jr .

 

Η αισθηση του Ernie Ball είναι πολύ καλύτερη απο αυτη του Boss σε ολους τους τομεις :

 

το Boss εχει μεγαλη διαδρομη και μαλιστα στα πρωτα στάδιά της , δεν κανει τιποτα ! Η απόκριση του ξεκινάει από ενα σημείο και μετά. Αυτο το αναφερω με επιφυλαξη, καθως μπορει το δικο μου να ειναι ελαττωματικό, οπότε αν καποιος εχει το ιδιο, θα με ενδιεφερε να ακουσω αν συμβαινει και στο δικο του.

 

Κατα τα αλλα, φαινονται και τα 2 στιβαρα σαν κατασκευες ενω το Boss υπερτερει μαλλον στο οτι περιλαμβανει και ποτενσιομετρο για ρυθμιση  του μεγιστου συνολικου volume που θα δωσει στις εξοδους του. Eπιπλεον το Boss διαθετει περισσοτερες εισοδους (2) και εξοδους (2 + 1 tuner out).

 

Συνολικα, αν δεν υπηρχε το θεμα της αποκρισης (που επαναλαμβανω ισως να συμβαινει μονο στο πιθανως ελαττωματικο δικο μου) και συνυπολογιζοντας τη διαφορα στην τιμη τους και τα περισσοτερα features του Boss , μαλλον παλι το Boss θα επαιρνα.

 

ΥΓ. Το θεμα της μεγαλης διαδρομης σε συνδυασμο με την απουσια αποκρισης στα πρωτα σταδια της κινησης του πεταλιου, με οδηγουν στην ιδεα της τοποθετησης μια βιδας στη βαση του, που θα μου επιτρεπει να ελεγχω μηχανικα την ελαχιστη θεση του, οπως γινοταν στα παλια expression/wah.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου