Προς το περιεχόμενο

Προβληματάκι με το bending...


Zero

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλτατοι. Όπως λέει και ο τίτλος θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σε ένα θέμα που αφορά το bending. Υπάρχουν κάποιες στιγμές που πρέπει να κάνεις το bending αλλά δεν πρεπει να ακουστεί η επαναφορά στην αρχική θέση της χορδής. Το κατέβασμα δηλαδή. Δυστυχώς όμως δεν το πετυχαίνω όλες τις φορές και εκτός αυτού, δεν ξέρω ποιος είναι ο σωστός τρόπος για να "μιουτάρω" τη χορδή ώστε να μην ακουστεί το κατέβασμα. Ελπίζω να με βοηθήσετε εσείς ;D...

Never trust me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε το ακριβως επομενο χτυπημα σου πριν την κατεβασεις...νομιζω με ελαχιστη εξασκηση μεχρι "να το βρεις" δεν θα χρειαζεσε τιποτα αλλο ^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα σηκωσε ελαφρα το δαχτυλο σου (στην ουσια δεν σηκωνεις το δαχτυλο απο τη χορδη, συνεχιζεις να την κρατας απλα αφαιρεις την πιεση που την κανει να παταει στο ταστο) κ μετα κατεβασε την...

Δοκιμασε αρχικα να κανεις μπεντ κ απλα να την κανεις να σταματησει την νοτα χωρις να την επαναφερεις... δλδ θα κοιταξεις μονο να αφαιρεσεις την πιεση για να σταματησει ο ηχος χωρις ομως ν αφησεις τη χορδη... Κ μετα απλα την επαναφερεις... Βασικα ειναι πολυ, παρα πολυ πιο απλο κ ευκολο απ οτι ακουγεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σηκώνεις κανονικά και στο σημείο που θες απλά κάνεις mute με το δεξί χέρι και επαναφέρεις τη χορδή αθόρυβα στη ''θέση'' της. Θέλει λίγο συγχρονισμό αλλά θα το βρείς με τον καιρό για να μην ακούγεται απότομο αλλά smoothie!!

 

Αυτή την τεχνική ακολουθώ εδώ και χρόνια :)

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλτατοι. Όπως λέει και ο τίτλος θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σε ένα θέμα που αφορά το bending. Υπάρχουν κάποιες στιγμές που πρέπει να κάνεις το bending αλλά δεν πρεπει να ακουστεί η επαναφορά στην αρχική θέση της χορδής. Το κατέβασμα δηλαδή. Δυστυχώς όμως δεν το πετυχαίνω όλες τις φορές και εκτός αυτού, δεν ξέρω ποιος είναι ο σωστός τρόπος για να "μιουτάρω" τη χορδή ώστε να μην ακουστεί το κατέβασμα. Ελπίζω να με βοηθήσετε εσείς ;D...

 

 

Τσεκαρε το βιντεο για εναν ακομα απλο τροπο να το πετυχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου