Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα ακύρωσης συχνοτήτων σε studio!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

studio.jpg

 

Καλησπέρα σας. Είμαι σε μία διαδικασία βελτίωσης του ήχου μου στο γραφείο που παράλληλα λειτουργεί και σαν στούντιο. Μετά από την τοποθέτηση των κουρτινών ο ήχος έχει βελτιωθεί σε απίστευτό βαθμό, αλλά αντιμετωπίζω ένα άλλο πολύ σημαντικό πρόβλημα, το οποίο οι γνώσεις μου δεν μου επιτρέπουν να το εντοπίσω. Κατά τον οριζόντιο άξονα και στο ύψος του αφτιού (δηλ. εκεί που βλέπετε την διακεκομμένη γραμμή στο σχήμα) υπάρχει μια απίστευτη ακύρωση των 50Hz. Δηλ. πολύ κοντά στην θέση εργασίας μου αν σηκωθώ ελάχιστα από την καρέκλα και κάνοντας λίγο πίσω, ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 50Hz!!!!!!

 

Δεν μπορώ να εντοπίσω το πρόβλημα, όπως δεν μπορώ να αλλάξω κατασκευαστικά και χωροταξικά τα πάντα. Ο χώρος εκτός από στούντιο λειτουργεί και σαν δημιουργίκο γραφείο οπότε πρέπει να βρω τη χρυσή λύση αισθητικής/εργονομίας.

 

Το συνολικό ύψος του δωματίου είναι κοντά στα 3,5m.

Υπάρχει ψευδοροφή γυψοσανίδα

Πάτωμα laminated ξύλο με ηχομονωτική επιφάνεια εσωτερικά

 

Στο ταβάνι (γυψοσανίδα) υπάρχει στα σημεία ανάμεσα από τις κολόνες εσοχή για κρυφό φωτισμό. Στο ταβάνι - που είναι μια μεγάλη επίπεδη επιφάνεια - δεν έχω βάλει τίποτα για ηχοβελτίωση. Η συμπεριφορά του είναι ανακλαστική στα σίγουρα.

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι η ακύρωση συμβαίνει ακόμα και σε πολύ χαμηλές εντάσεις, σε εντάσεις δηλαδή που θεωρώ ότι δεν μπορεί να λάβει σημαντικό αρνητικό ρόλο πχ. το ταβάνι.

Άρα υποψιάζομαι ότι ίσως να έχει να κάνει με τις διαστάσεις του χώρου, μιας και η ακύρωση συμβαίνει ΚΑΤΑ ΟΛΟ τον οριζόντιο άξονα στο συγκεκριμένο ύψος!!

 

Ξέρω ότι οι πληροφορίες ίσως να μην είναι αρκετές αλλά με τις λίγες γνώσεις μου δεν φανταστώ κάτι περισσότερο...

 

Θα εκτιμούσα κάθε συμβουλή ή υπόθεση!

 

Μ.Π.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ακούγεται σάν να έχεις διαφορά φάσης....  :-\

Μόνον έτσι ακυρώνονται εντελώς φάσματα συχνοτήτων, και δή χαμηλών.

Το πρώτο που περνάει απο το μυαλό μου είναι μήπως για κάποιο λόγο έχεις συνδέσει ένα απο τα ηχεία σου με αντίστροφη φάση. ( Το + στο -).

Κάνε έναν πρώτο έλεγχο σε αυτό. Έλεγξε καί τις δύο πλευρές του καλωδίου εννοείται, και την πλευρά που πάει στα ηχεία, και αυτή που συνδέεται στον τελικό σου ενισχυτή.

Πές μας τι παίζει και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο θέμα υπάρχει ΚΑΙ με τα άλλα δύο σετ ηχείων που έχω. Αυτό που δεν έχω κοιτάξει είναι αν υπάρχει ξεχασμένη καμιά αναστροφή φάσης σε κάποιο κανάλι του Cubase... Λογικά πάντως δεν θα υπάρχει. Δοκιμάζω και επανέρχομαι.

 

 

-----------------------

Checked:

Από ρυθμίσεις είμαι οκ. Το πρόβλημα παραμένει. Όπως είπα παραπάνω τα ηχεία συνδέονται απ' ευθείας από την κάρτα ήχου (Lynx) διαμέσω ενός ποτενσιομέτρου (Tc-electronic Level Pilot) με καλώδια Mogami. Φαινομενικά δεν υπάρχει κάτι που θα μπορούσε να αναστρέψει τη φάση στο ένα μόνο ηχείο. Εξάλλου σωστά δεν υποθέτω ότι αν υπήρχε αυτό το θέμα θα είχα πρόβλημα και με άλλες συχνότητες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενημέρωσε ο φίλος μου ο Λιακόπουλος ότι υπάρχει ένα παρασιτικό ζωάκι που λέγεται "πενηντακυκλοφάγος". Στο Σκλαβενίτη υπάρχει ειδική εντομοκτόνος καραμούζα που του σπάει τα #$@ και φεύγει προς το σπίτι του σκυλά γείτονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω από απλή περιέργεια.

Πως κατάλαβες ότι μιλάμε για 50hz;

Βάζεις γεννήτρια και μόλις φτάνεις στα 50hz ακούς κάποια dB (πόσα; ) χαμηλότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω από απλή περιέργεια.

Πως κατάλαβες ότι μιλάμε για 50hz;

Βάζεις γεννήτρια και μόλις φτάνεις στα 50hz ακούς κάποια dB (πόσα; ) χαμηλότερα;

 

Ναι, βάζω γεννήτρια και στα 50hz στο συγκεκριμένο σημείο (που είναι πολύ κοντά στη θέση εργασίας μου) δεν τους ακούω σχεδόν καθόλου. Μόλις μετακινήσω το κεφάλι μου σε ελαφρά άλλη θέση ακούγονται κανονικά.

 

50hz.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα προφανώς δεν έχεις υπολογίσει σωστά τη θέση ακρόασης.

Αυτή η "ακύρωση" δεν είναι ανεξήγητη.

Μπορείς να κάνεις το εξής πείραμα.

Βάλε όποια συχνότητα θες πχ 1000hz και κάνε βόλτες στο δωμάτιο.

Θα παρατηρήσεις ότι σε πολλά σημεία θα υπάρχει αυτή η ακύρωση και αλλού ενίσχυση.

Είναι χαρακτηριστικό του ηχητικού κύματος πόσο δε μάλλον σε κλειστό και ακουστικά μη διαμορφωμένο χώρο.

Ποιες είναι οι διαστάσεις του δωματίου σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαν τα έχω κάνει τα πειράματα, όντως όπως τα λες είναι. Βέβαια έχει βελτιωθεί εντυπωσιακά το θέμα λόγω panels και κουρτινών που έβαλα πρόσφατα. Αυτό που παραμένει και είναι έντονο είναι το θέμα των 50hz. Οι διαστάσεις του δωματίου είναι 9m x 4m, όπως φαίνεται στο jpg που έχω παράθεσει στο πρώτο ποστ του θέματος. Δυστυχώς δεν μπορούν να μετακινηθούν αλλού τα γραφεία, λόγω του ότι α) είναι πολύ μακρόστενος ο χώρος και β) υπάρχουν κολόνες.

 

 

Άρα προφανώς δεν έχεις υπολογίσει σωστά τη θέση ακρόασης.

Αυτή η "ακύρωση" δεν είναι ανεξήγητη.

Μπορείς να κάνεις το εξής πείραμα.

Βάλε όποια συχνότητα θες πχ 1000hz και κάνε βόλτες στο δωμάτιο.

Θα παρατηρήσεις ότι σε πολλά σημεία θα υπάρχει αυτή η ακύρωση και αλλού ενίσχυση.

Είναι χαρακτηριστικό του ηχητικού κύματος πόσο δε μάλλον σε κλειστό και ακουστικά μη διαμορφωμένο χώρο.

Ποιες είναι οι διαστάσεις του δωματίου σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τοίχοι είναι παράλληλοι μεταξύ τους;

 

Ναι, απολύτως και αυτό δεν μπορεί να αλλάξει (εννοώ με γυψοσανίδα) μιας και θα υπάρξει σοβαρό πρόβλημα χώρου. Δεν ξέρω αν θα βοηθούσε κάτι τέτοιο http://www.thomann.de/gr/the_takustik_wds7_diffusor_8erset.htm στο ταβάνι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου