Προς το περιεχόμενο

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕΓΑΦΩΝΑ για HIGH GAIN καταστάσεις?


soulseller

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Με ενδιαφέρον παρακολουθώ τις τοποθετήσεις των παροικούντων του forum σε θέματα σχετικά με το τεράστιο και άλυτο θέμα του ΗΧΟΥ.

Έρχομαι λοιπόν κι εγώ να ρωτήσω με τη σειρά μου:

Ποιά θεωρείτε τα καλύτερα (ανάλογα με τις απαιτήσεις του είδους μουσικής που παίζει ο καθένας) μεγάφωνα για να δέσουν αρμονικά με High Gain ενισχυτές (π.χ. Blackstar, HT20, Orange TH30, Dark Terror) αλλά και "βαριά" πετάλια με αρκετά μπουκωμένο ήχο;

Έχουν αποτέλεσμα οι αναμίξεις σε καμπίνες 2Χ12 και 4Χ12 διαφορετικών μεγαφώνων;

 

Για να δούμε..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καφριλες οσο περισσοτερα βαττ τοσο καλυτερο,ενα cast frame speaker γυρω στα 200-400 βαττ (τυπου EVM12L) ειναι η καλυτερη επιλογη,ειδικα αν ο ενισχυτης σου εχει πολλα βαττ και παιζεις δυνατα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ξεκάθαρη απάντηση δε μπορεί να δωθεί μιας και μεγάλο ρόλο παίζει η καμπίνα και τα χαρακτηριστικά της! To να πάρεις μια φθηνή καμπίνα και να της βάλεις καλά μεγάφωνα ας πούμε μπορεί να μη σου δώσει το αποτέλεσμα που θα περίμενες! Προσωπικά θα έπαιρνα μια καλή, επώνυμη καμπίνα που να έχει ήδη μέσα ποιοτικά και επώνυμα μεγάφωνα! Για high gain μπορείς να πάρεις κάτι σχετικά φθηνό αλλά ποιοτικό σε Orange ή Engl με v30 κλπ ή φυσικά αν θες να τα σκάσεις καλά και να πάς για κορυφαία καμπίνα όπως Mesa, Diezel, Fryette (πρώην VHT), πιο ακριβή Engl κλπ! Προσωπικά επέλεξα το 2ο, πήρα μεταχειρισμένη μια VHT 2x12 Fat Bottom (με Eminence P50E μεγάφωνα, που φτιάχνονται αποκλειστικά για αυτή τη καμπίνα) που είναι η αγαπημένη μου καμπίνα και την είχα άχτι να την πάρω εδώ και πολύ καιρό και κάθε φορά που παίζω το χαμόγελο μου φτάνει στα αφτιά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ηχος ειναι το αποτελεσμα μιας αλυσιδας την οποια σχηματιζουν πολλοι και διαφοροι κρικοι...

Μεγαφωνα-καμπινα-ενισχυτης-λαμπες-καλωδια-πεταλια-καλωδια-μαγνητες-κιθαρα-χερια...

ολα ταιριαζουν με ολα αναλογα με το γουστο...

 

ΥΓ:κανενας απο αυτους τους ενισχυτες που εγραψες δεν ειναι "ομοσημοι" του high gain...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γεγονός ότι κάποια ηχεία βγάζουν έναν πιο επιθετικό ήχο. Παρόλα αυτά η καμπίνα παίζει τεράστιο ρόλο αλλά πολλές φορές μάρκες πουλάνε μόνο όνομα. Μια engl που είχε περάσει από τα χέρια μου ήταν από νοβοπαν, ούτε καν από Mdf. Οπότε για εμένα μια στιβαρή καμπίνα για αρχή και από μεγάφωνα για εμένα ev 12l ή eminence delta pro 12a που είναι το ίδιο ηχείο και celestion g12k 100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ηχος ειναι το αποτελεσμα μιας αλυσιδας την οποια σχηματιζουν πολλοι και διαφοροι κρικοι...

Μεγαφωνα-καμπινα-ενισχυτης-λαμπες-καλωδια-πεταλια-καλωδια-μαγνητες-κιθαρα-χερια...

ολα ταιριαζουν με ολα αναλογα με το γουστο...

 

ΥΓ:κανενας απο αυτους τους ενισχυτες που εγραψες δεν ειναι "ομοσημοι" του high gain...

 

 

Δίκιο έχεις φίλε blackie, απλά κρίνω επηρεασμένος από αυτούς που τον ήχο τους γνωρίζω καλύτερα. Σαφώς κάποιος Peavey, VHT, Diezel ή ENGL είναι πιο κοντά σ' αυτό που λέμε high gain, απλά τους συγκεκριμένους τυχαίνει να τους γνωρίζω καλά.. Όσο για την αλυσίδα, είναι αυτονόητο ότι κάνουν όλα ένα σύνολο ήχου και πρωτίστως ΤΑ ΧΕΡΙΑ. Γι αυτό το έθεσα τόσο συγκεκριμένα για τα μεγάφωνα.

 

Για τη Red Cοat σειρά της Emminence σε σχέση πχ με τα Celestion V30 ή άλλα πρωτοκλασσάτα της Celestion, ποιά είναι η γνώμη σας;

Γενικά με βάση την εμπειρία σας, (άσχετα με τα προαναφερθέντα) ποιά κερδίζουν σε low-end και όγκο; Σαφώς είναι θέμα και η κατασκευή της καμπίνας, αλλά σίγουρα και τα μεγάφωνα από μόνα τους έχουν κάποια βασικά χαρακτηριστικά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου