Προς το περιεχόμενο

midi για EZDrummer με 5/8 & 7/8


byzantinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας κυριοι.

Θελω τη βοηθεια σας.

Εχω το EZDrummer και μου λειπουν καποιοι ρυθμοι οπως τα 5/8 και 7/8.

 

Μηπως υπαρχει περιπτωση να κανει καποιος μια καλη πραξη

και να μου φτιαξει ενα μετρακι απο το καθενα?

 

Ξερω πως μοιραζονται τα χτυπηματα, πχ.στα 5/8 (θεση-αρση-θεση-αρση-αρση), αλλα

δεν γνωριζω τι κρουστο να βαλω σε καθε χτυπημα...

 

Γιαυτο καλυτερα να εχω κατι ετοιμο απο καποιον γνωστη,

παρα να βαζω απο μονος μου μποτα και ταμπουρο...οπου να'ναι...χαχαχα

ευχαριστω εκ των προτερων για τον κοπο...

 

ΥΓ. και κανενα μπρεικ...δε θα με χαλαγε...χεχε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε, ειδικά από τη στιγμή που δεν διευκρινίζεις είδος, δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο beat για 5 ή 7 όγδοα, αφού οι επιλογές είναι απεριόριστες.

 

Ενδεικτικά, ξεκινώντας για το 5άρι μπορείς να πάρεις κάποιον ρυθμό σε 4/4 και απλά να προσθέσεις ακόμα ένα τέταρτο. Αν υποθέσουμε πως τονίζεις το 2 και το 4 (παίζοντας ταμπούρο για παράδειγμα), μπορείς να τονίσεις με τον ίδιο τρόπο και το 5.

 

Αντίστοιχα, για να φτιάξεις το 7άρι σου, χωρίς φυσικά να υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες, θα μπορούσες να "κολλήσεις" δύο 4/4 από τα ήδη έτοιμα presets του Ez Drummer και να παραλείψεις το τελευταίο τέταρτο, ξεκινώντας τη λούπα σου από το 7ο όγδοο του grid.

 

Από εκεί και πέρα, 7άρι είναι το "Το δικό μου πάπλωμα", 7άρι είναι και αρκετά riffs των Opeth, οπότε οι επιλογές είναι δικές σου και πάντα ανάλογα τη χρήση

 

 

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε, ειδικά από τη στιγμή που δεν διευκρινίζεις είδος, δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο beat για 5 ή 7 όγδοα, αφού οι επιλογές είναι απεριόριστες.

 

Ενδεικτικά, ξεκινώντας για το 5άρι μπορείς να πάρεις κάποιον ρυθμό σε 4/4 και απλά να προσθέσεις ακόμα ένα τέταρτο. Αν υποθέσουμε πως τονίζεις το 2 και το 4 (παίζοντας ταμπούρο για παράδειγμα), μπορείς να τονίσεις με τον ίδιο τρόπο και το 5.

 

Αντίστοιχα, για να φτιάξεις το 7άρι σου, χωρίς φυσικά να υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες, θα μπορούσες να "κολλήσεις" δύο 4/4 από τα ήδη έτοιμα presets του Ez Drummer και να παραλείψεις το τελευταίο τέταρτο, ξεκινώντας τη λούπα σου από το 7ο όγδοο του grid.

 

Από εκεί και πέρα, 7άρι είναι το "Το δικό μου πάπλωμα", 7άρι είναι και αρκετά riffs των Opeth, οπότε οι επιλογές είναι δικές σου και πάντα ανάλογα τη χρήση

εχεις δικιο...βασικα με ενδιαφερουν τα κλασσικα λαικα μονοπατια..

ενα παραδειγμα για 5/8 ειναι η τζαμαικα ας πουμε...

ενα αλλο για 7/8 ειναι η μουρμουρα...

τετοιο στυλακι ελεγα...αλλα εκτος απο μποτα και ταμπουρο, υπαρχουν τα χαι-χατ

τα τομς τα ραιντ κλπ...αυτα που μπαινουν συνηθως?

επισης οταν λεω 5/8 ή 7/8, εννοω παντα θεση-αρση,θεση-αρση-αρση..

θα μπορουσες να μου φτιαξεις ενα μετρο κ να μου το στειλεις σε παρακαλω???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου