Προς το περιεχόμενο

Πως μπορω να φτιαξω κατι τετοιο?


andreas93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα Boss PS-6 και σκεφτομαι να παρω και ενα delay με effects loop (τυπου electro harmonix memory boy deluxe).

 

Μπορω με καποιο τροπο να φτιαξω ενα switch πεταλακι το οποιο θα μου επιτρεπει να χρησιμοποιω το PS6 μεσα και εξω απο την λουπα του delay?

 

Δηλαδη να εχω:

amp<delay<PS6<guitar

και με ενα πατημα να γινεται

amp<delay (με το PS6 στη λουπα του delay)<guitar

 

εψαξα λιγο και βρηκα αυτο που καποιος λεει οτι μπορει να κανει το ιδιο (με το ehx superego στην προκειμενη αλλα φανταζομαι ειναι ακριβως για οτιδηποτε εχει effects loop):

http://www.ehx.com/forums/viewthread/5989/#34828

αλλα δεν ειμαι σιγουρος πως το κανει ακριβως...

 

φανταζομαι πως κατι τετοιο θα μπορει να ειναι χρησιμο και σε καποιον που θελει να βαζοβγαζει πεταλακια απο το effects loop του ενισχυτη του!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως τα λέει ο τύπος είναι αν και είναι λίγο μπέρδεμα να το καταλάβεις.

 

Χρειάζεσαι 1 ΑΒ Βox (amp ή line selector switch , ή ακόμα και loop box αλλά δεν θα χρησιμοποιείς το return του) και ένα loop box με in out και send return. και ένα y splitter cable για την είσοδο του ps6 και άλλο ένα για την έξοδο εκτός αν δεν υπάρχει πρόβλημα στο να χρησιμοποιείς τις δυο εξόδους Α και Β για το σήμα σου.

 

Στο παρακάτω σχεδιάγραμμα φαίνεται η συνδεσμολογία, κανονικά είσαι στη μαύρη καλωδίωση με delay , ps6 , amp. Όταν πατήσεις τα δυο switch στα AB BOX και Loop BOX περνάς στην κόκκινη καλωδίωση με το PS6 στη λούπα.

 

Υπάρχει τρόπος να το φτιάξεις μόνος σου ολο αυτό με ένα switch σε ένα κουτάκι αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς που είχα δει ανάλογο σχέδιο , αν σε ενδιαφέρει θα το ψάξω να το βρω, η αν μπορεί ας ποστάρει τη λύση κάποιος περισσότερο σχετικός με τα ηλεκτρονικά.

 

2uyn9er.jpg

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ φανταζομαι πως με εναν 3PDT διακοπτη γινεται ευκολα.

Σχετικα με το Υ cable αν καταλαβα καλα αυτο που κανει ειναι να "μοιραζει" το σημα απο 1 σε 2 tips?

και αν ειναι ετσι χανεται καθολου σημα πρακτικα η οχι?

Ακομα: ετσι οπως βλεπω το σχημα δεν θα μπορουσε καποιος να εχει ανοιχτο το loop box και το ab box στο Α και ετσι να εχει το PS6 μεσα ΚΑΙ εξω απο την λουπα?

 

1000 θενκς για το διαγραμμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου