Προς το περιεχόμενο

Φθηνά Active Monitor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω γιατι, αλα δεν με ικανοποιησε δεν μου εκανε το "κλικ".

Ισως τα κομματια που διαλεξα σαν demo να μην ταιριαζανε σε αυτο το ηχειο.Τα ενγχορδα οργανα ακουγοντουσαν πολυ καλα αλα καποιοα dub κομματια π.χ δεν ειχαν καθολου μπασο δεν ειχαν ογκο !

Ενω με τα alesis με το που το ακουσα ειπα το ηχειακι μαμαει, αλλα κατι θα πρεπει να κανω με τα μπασα !Ειχα στο μυαλο μου να τα χαμηλωνω απο τον μικτη, που δεν ηταν και τοσο καλη ιδεα τελικα.Τωρα με τις τρυπες ειναι super πολυ μεγαλη διαφορα !!!! (και ακους και μουσικη)

Αν ξαναπερνα monitor σε αυτα τα λεφτα θα τα ξαναπερνα !!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε μου πάντως ένα είναι σίγουρο. Αν με τα TASCAM VLX5 δεν άκουγες μπάσο και με τα άλλα άκουγες δυστυχώς δεν έχεις βάλει αρκετό μπάσο. Στα μπάσα το πιο αντικειμενικό ζύγισμα ήχου τον δίνουν τα tascam σε αυτή την κατηγορία τιμής. Δυστυχώς τα άλλα exoyn πολύ μεγαλύτερη απόκλιση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα μπάσα το πιο αντικειμενικό ζύγισμα ήχου τον δίνουν τα tascam σε αυτή την κατηγορία τιμής.

 

sorry,αλλά είναι η άποψη ΣΟΥ.

στα ηχεία-ειδικά στα φθηνά-παίζει πολύ υποκειμενικότητα...

 

προσωπικά δε μου άρεσαν τα tascam για χίλιους δυο υποκειμενικούς λόγους. όμως ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ :δεν υπαρχει ηχείο με 5άρι γούφερ που να κατεβαινει στους 45 κύκλους.ακόμη και η μεγάλη genelec με τα τόσα χρόνια στο χωρο δε τα κατάφερε.το πως τα κατάφερε η tascam στο πρώτο της (φθηνό) ηχείο είναι αξιοθαύμαστο :lol:

 

πέρα από την πλάκα τωρα,πρόκειται για καλό ηχείο ,όπως και πολλά άλλα στα ίδια λεφτά ,αρκεί να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου πως τελικα ,ότι πληρώνεις παίρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειμαι και πολυ υπερ της αποψης "αυτο ειναι καλο monitor και αυτο δεν ειναι τοσο καλο ή ειναι μαπα..."

 

τι να το κανω αν παρεις ενα monitor με 3.000euro,τελειωνεις μια μιξη,πας τo με το cdr σε ενα φιλο σου με hi-fi,το ακους και λες......?????γιατι ακουγεται ετσι????στα δικα μου ηχεια διαφορετικα ακουγεται.....!!!

 

οποτε,αυτο που εχει μεγαλη σημασια (για μενα) εναι να εχω ενα monitor(καλο,κακο,μαυρο,ασπρο,ακριβο,φτηνο) που το ξερω και οταν λεω "ξερω" ενοω ξερω πως θα συμπεριφερεται η μιξη μου σε αλλους χωρους/αλλα ηχεια...

 

τα NS10 Yamaha δεν νομιζω οτι τα εχουν τυχαια αρκετα studio για nearfield monitoring.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα μπάσα το πιο αντικειμενικό ζύγισμα ήχου τον δίνουν τα tascam σε αυτή την κατηγορία τιμής.

 

sorry' date='αλλά είναι η άποψη ΣΟΥ.

στα ηχεία-ειδικά στα φθηνά-παίζει πολύ υποκειμενικότητα...

 

[/quote']

 

Oχι φίλε μου με παρεξήγησες. Δεν ήταν η αποψή μου αυτή. Αυτό είναι γραμμένο στα συγκριτικά τεστ και στα reviews από επαγγελματίες και ειδήμονες του χώρου. Κάνε ενα ψάξιμο σε επίσημα συγκριτικά τεστ και θα δεις τι λέω. Δεν το έγραψα υποκειμενικά. Υποκειμενικά εγώ τα βρίσκω τέλεια σε σχέση με τα αλλα που άκουσα αλλά γενικά είμαι της άποψης ότι τα μονιτορ αφορουν παραγωγές που θα λάβουν χώρο σε κλαμπς και μεγάλα μαγαζιά. Τωρα για να φτιάχνεις μουσική που κατα βάση θα ακούσει ο μέσος χρήστης - φίλος σου - γνωστός σε σπίτι και απλά συστήματα τότε όχι απλά δεν θα ακούει ο άλλος τον ήχο που εφτιαξες εσύ σε μόνιτορ αλλά θα του φανεί και άσχημο μάλλον!

Παντως συμφωνα με τους ειδικούς τα tascam βγήκαν τα καλύτερα στην κατηγορία τους και σε μπάσα και σε άλλα,τώρα who knows. Ψαξιμο και πάλι ψάξιμο. Οτι ηχεί καλύτερα στον καθένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλώντας για φθηνά active monitors, τι γνώμη έχετε για τα event TR5;

Πώς στέκονται δίπλα σε αυτά που έχουν ήδη αναφερθεί;

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου