Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση κιθάρας και effects


Rockid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(έβαλα το θέμα στη κατηγορία Computers γιατί στης κιθάρας δεν απάνταγε κανείς.. sorry mods!  :-\ )

 

Χαιρετώ!

Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα να μη κουράζω.

 

Θέλω κάτι για να ακούγομαι σπίτι μέσω του PC, κυρίως.

 

Πρόκειται να αγοράσω την avid fast track solo και έχω τα Yamaha hs 5.

Είμαι ανάμεσα σε (ενδεικτικές τιμές ) :

Pod gx + podfarm(50~60€ )

Κάρτα ήχου για το tablet + jamup~bias(100€)

Pod HD + shortboard(200~250€)

Απλά την κάρτα ήχου και plugins(120€)

Ίσως ένα di με cab Sim για να συνδέσω την πραγματική μου πεταλιερα με τη κάρτα ήχου; (80€)

 

Τι έχετε να προτείνετε; Έχει κάνεις εμπειρία με κάτι από αυτά η κάποια πρόταση;

Ευχαριστώ !!  :)

We roll tonite to the guitar bite...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχοντας παίξει με όλες τις επιλογές που θέτεις θα σου πω να πας προ το JamUp Pro.

 

Και εξηγούμαι:

-Η ποιότητα των ήχων του Pod Gx με το PodFarm είναι πολύυυυ μέτρια,μόνο για practice κάνει.

 

-Το Pod Hd με shortboard είναι καλή λύση με πληθώρα επιλογών και για live και για πρόβες και για σπίτι,αν και απ'ό,τι βλέπω σε νοιάζει μόνο για το σπίτι.Το Pod Hd είναι το Axe Fx των ''φτωχών''.Πολύ καλές προσομοιώσεις,ειδικά των high gain amps!

 

-Η λύση της κάρτας ήχου με Plugins είναι καλή μεν,αλλά έχει δυσκολίες στο tweeking και θα πρέπει να ασχοληθείς και με τα daw programms γιατί δεν έχουν όλα standalone versions.

 

-Την τελευταία λύση δεν την έχω δοκιμάσει,αλλά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα.Δεν έχει σημασία αυτό όμως,ίσως εσένα να σου κάνει!

 

-Τώρα για το JamUp.Είναι το πιο πρόσφατο software για bedroom players,πάαααρα πολύ παραμετροποιήσιμο,με πληθώρα ενισχυτών,πεταλιών,μικροφώνων,λαμπών κλπ.Το κακό είναι ότι θα πρέπει να το συνδέσεις με καλά ηχεία/monitors για να το χαρείς real time,γιατί σε ηχογραφήσεις έτσι κι αλλιώς σκίζει.

 

Ελπίζω να βοήθησα κάπως! :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς επειδή πιο παλιά είχα ένα iRig και δεν την πάλεψα πολύ καλά, θα πρέπει να σκάσω κανα 100αρι στην κάρτα ήχου του iPad, αλλιώς δεν βλέπω προκοπή  :P Θα κάτσω να δω αν  βρω καμιά αγγελία και τι συμφέρει κλπ.. Αν η διαφορά είναι κανα 50αρι νομίζω αξίζει το Pod!

We roll tonite to the guitar bite...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Απλώς επειδή πιο παλιά είχα ένα iRig και δεν την πάλεψα πολύ καλά, θα πρέπει να σκάσω κανα 100αρι στην κάρτα ήχου του iPad, αλλιώς δεν βλέπω προκοπή  :P Θα κάτσω να δω αν  βρω καμιά αγγελία και τι συμφέρει κλπ.. Αν η διαφορά είναι κανα 50αρι νομίζω αξίζει το Pod!

 

Ναι,για ένα 50αρι αξίζει αυτή η επένδυση.

 

Δες αυτό. :)

 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου