Προς το περιεχόμενο

Αλλαγές εν όψει στην ΑΕΠΙ


noe13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

 

Την απόφαση που αναφέρει το link δεν την ξέρω.

 

Το χα γράψει παραπάνω στο παρόν thread.

 

Κανένας συνθέτης δεν έχει καμία υποχρέωση να πληρώσει σε οποιονδήποτε φορέα συλλογικής διαχείρισης πνευματικών δικαιωμάτων , προκειμένου να εκτελέσει δικά του έργα (είτε είναι μέλος του , είτε όχι).

 

Το ότι το ζήτησαν στο Νικόλα (εκτός αν μιλάμε για έργα άλλων συνθετών και όχι δικών του), ΔΕΝ μου φαίνεται καθόλου παράξενο, γιατί τέτοιες ανοησίες , χωρίς καμία βάση , νομική η λογική, είχε το θράσος (ναι, η Α.Ε.Π.Ι.) να υποστηρίξει και ενώπιον Τριμελούς Εφετείου επί Πλημμελημάτων, στο ακροατήριο.

 

 

Αν εξακολουθεί η Α.Ε.Π.Ι να μετέρχεται τέτοιες πρακτικές, πραγματικά πρέπει να «κάτσουν στο σκαμνί», τουλάχιστον για το 229 Π.Κ. «ψευδής καταμήνυση».

 

Στην απίθανη περίπτωση που οι νομικοί της Α.Ε.Π.Ι  ΔΕΝ γνωρίζουν τα όρια προστασίας των συμβάσεων που υπογράφουν, και τίθεται θέμα ερμηνείας αυτών, είναι θέμα πολιτικιών δικαστηρίων να επιλύσουν την μεταξύ των συμβαλλόμενων διαφορά, και φυσικά όχι των ποινικών.

 

Δεν χρειάζεται να σαι και κανας περισπούδαστος νομικός , για την ακρίβεια ΔΕΝ χρειάζεται να σαι καν νομικός για να καταλάβεις το αυτονόητο.

 

ΔΕΝ μπορείς να έχεις παραπάνω δικαιώματα από εμένα, εσύ που σε «προσέλαβα» να υπερασπίσεις τα δικαιώματά μου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου