Προς το περιεχόμενο

Αλλαγές εν όψει στην ΑΕΠΙ


noe13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι πως εχει κ πολυ σημασια,ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα!

 

http://www.dimokratiki.gr/20-02-2014/pros-katargisi-kinigito-tis-aepi-gia-ta-mousika-dikeomata/

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οποιοσδηποτε ΖΕΙ απο τη μουσικη μπορει να εκτυπωσει και να στειλει στο πρωθυπουργικο γραφειο υπογεγραμμενο

το παρακατω κειμενο

 

Αξιότιμε κύριε Πρωθυπουργέ,

 

Ως συνθέτες και στιχουργοί των οποίων το κύριο βιοποριστικό έσοδο είναι τα πνευματικά δικαιώματα, σας στέλνουμε την παρούσα για να σας γνωστοποιήσουμε το ακόλουθο αίτημά μας.

Σας εκφράζουμε την απόλυτη αντίθεσή μας στην πρωτοβουλία νομοθέτησης, που κατεπειγόντως προωθεί το Υπουργείο Πολιτισμού για την αλλαγή του Νόμου για την Πνευματική Ιδιοκτησία, ως προς τον τρόπο είσπραξης και προστασίας των εκτελεστικών μας δικαιωμάτων, και της οποίας τα αποτελέσματα θα είναι άκρως καταστροφικά για όλους μας – τόσο για  εμάς τους δημιουργούς  (13.280 Έλληνες πνευματικούς δημιουργούς και 2.200.000 ξένους που εκπροσωπούνται στην Ελλάδα)  όσο και για χιλιάδες Έλληνες επαγγελματίες των οποίων η επιβίωση συνδέεται έμμεσα ή άμεσα με τη χρήση μουσικής.

Σας καλούμε να αναμείνετε τη νέα Οδηγία για τη Συλλογική Διαχείριση, που υιοθέτησε προσφάτως η Ευρωπαϊκή Ένωση και η οποία ρυθμίζει τα παραπάνω ζητήματα.

 

Παντως ετσι κι αλλοιως οτι και να...ψοηφισουνε....θα ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ μια και η ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ οδηγια που θα εκδοθει συντομα εχει μεγαλυτερη ισχυ.....απο οποιονδηποτε πρωκτονομο σαν και αυτο το εξαμβλωμα που πανε να περασουνε και το οποιο ουσιαστικα ΚΑΤΑΡΓΕΙ τα πνευματικα δικαιωματα στην Ελλαδα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Κοιτα SF, δεν μπορώ να σε αντικρούσω με επιχειρήματα στο συγκεκριμένο θέμα γιατί το κατέχεις πολυ καλά ενώ εγώ ουσιαστικά καθόλου.... Το μόνο που ξέρω είναι ότι:

 

  -  Το να ζητάς απο μια ταβέρνα 50 τετραγωνικά 700 ευρώ το χρόνο για να παίζει τετριμμένα λαϊκά είναι αδικία.  Μήπως δεν έχουν εισπράξει αρκετά οι απόγονοι του Τσιτσάνη για το μπαξέ τσιφλίκι?

 

  -  Με ρώτησε κανείς αν σκοπεύω να παίξω στο μαγαζί μου κομμάτια της ευρύτερης ομάδας συνθετών που υποτίθεται οτί εκπροσωπούν οι εν λόγω κύριοι? Αν θέλω να έχω ένα καφέ που θα παίζει μόνο κλασική μουσική (που ως γνωστόν δεν ανήκει σε κανένα λόγω παλαιότητας) τότε ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ να τους πληρώνω?

 

  -  Δεν έχω συγκεκριμένα στοιχεία για τα ποσοστά που παίρνει η ΑΕΠΙ και τι απ' αυτά αποδίδονται στους καλλιτέχνες. ΑΛΛΑ πάω στοίχημα οτι αν το ψάξω θα προκύψει οτι παίρνουν ψίχουλα.

 

  -  Έχω δει/ακούσει για τον τρόπο που μπουκάρουν σε μαγαζιά και το πως μιλάνε, και ο τρόπος τους είναι τουλάχιστον απαίσιος για να μην πω καμμιά άλλη κουβέντα.

 

    Κι εξάλλου:

 

 

Παντως ετσι κι αλλοιως οτι και να...ψοηφισουνε....θα ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ μια και η ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ οδηγια που θα εκδοθει συντομα εχει μεγαλυτερη ισχυ.....

 

    Μα....εσύ δε λες ΠΑΝΤΑ οτι οι Ευρωπαίοι ξέρουν τα ΠΑΝΤΑ καλύτερα από μας τους....Νεατερνταλ? 8) 8)

 

 

απο οποιονδηποτε πρωκτονομο σαν και αυτο το εξαμβλωμα που πανε να περασουνε

 

    Μην ξεχνάς οτι κι οι άλλοι ξέρουν απο βρισιές.... να αρχίσουμε όλοι να τις δουλεύουμε ?

 

 

 

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SF, εσένα μπορεί να σε ... τσούζει αλλά την αγορά την βοηθάει. Μην κοιτάμε μόνο το συμφέρον μας. Ειδικά από εσένα θα περίμενα διαφορετική αντιμετώπιση. Και μην ξεχνάς ότι το να τραβάνε τον κάθε κακομοίρη στα δικαστήρια δεν σου προσφέρει εσένα τίποτα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος ακριβώς τι αλλαγες θα γίνουν? Οχι ότι έχω καμια εμπιστοσύνη σε κρατικους φορεις, αλλα το να θεσμοθετηθουν σοβαροί όροι για τη λειτουργία των καταστημάτων, που θα ελαφρυνει το παράλογο (κατα το 99% των καταστηματαρχων που εχω μιλήσει επ'αυτου) κόστος της ΑΕΠΙ, δε μου φαινεται και τόσο κακό. Υποψιάζομαι οτι οι μαγαζάτορες που θα κερδίσουν είναι παραπάνω από τους μουσικους που θα χάσουν (που δεν πιστευω ότι 16.000 μουσικοί θα καταστραφουν αν χασουν το χαρτζιλικι της ΑΕΠΙ).

 

Βεβαια, ξαναλέω, δεν ξερω ποιες ακριβώς αλλαγες θα γινουν.

 

Δεν ξερω καν τι ισχυει τώρα. Ακουω μονο περιπτωσεις ανθρωπων που καταδικάζονται σε φυλακιση 10 μηνων από μηνύσεις της ΑΕΠΙ, και τελικα δεν εισπραττει κανεις τιποτα!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα εχει πολυ ενδιαφερον, και πιο πολυ, απο ποια σκοπια το βλεπει ο καθενας μας (δυστυχως ή ευτυχως...)

 

Κατ' αρχας, η ουσια του θεματος ερχεται και συναδει με την οοοολη ελλειψη εμπιστοσυνης που υπαρχει απο τον καθε πολιτη στις διαφορες υπηρεσιες/ φορεις, κρατικους ή μη

(aka, βλεπε ΜΚΟ)

 

"Ο καταστηματαρχης":

 

- Σιγα μην κατσω να πληρωσω εγω για το αυτονοητο, απλη μουσικουλα στο μαγαζι μου!

Αυτο δεν γινεται πουθενα, και στην τελικη, επειδη δεν πληρωνω εγω, θα πεθανει μουσικη;

Ας πανε πρωτα να πληρωσουνε ολοι αυτοι που τρωνε τα λεφτα του κοσμακη, και μετα να ερθουν σε εμενα!

Και στην τελικη δεν κανουν καλα την δουλεια τους και ειναι και βαρια τα προστιμα...

.....................

 

Σε ενα παραλληλο συμπαν, ο ιδιος ανθρωπος, μουσικος, που ζει απο αυτη....

 

 

"Ο μουσικος/ συνθετης κτλ"

 

- Δηλ εγω που δημιουργω, γραφω/παιζω/τραγουδαω μουσικη, τσαμπα πρεπει να το κανω;

Δηλ εγω δεν πρεπει να πληρωθω απο τον τελικο εκμεταλευτη της μουσικη μου;

Η μουσικη δεν ειναι τεχνη; Δηλ το "χαμογελο της τσοκοντα" αν το κλεψει καποιος, δεν θα πειραξει κανενα;

..........................

 

Δεν θα πω εγω ποιος εχει δικιο ή οχι...

 

Δυστυχως ολοι εχουμε δικιο και αδικο.

 

Με ενδιαφερον θα διαβασω απο τωρα και μετα τα παρακατω ποστς να δω σε πια κατηγορια ανηκουμε...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ολοκληρα χρόνια  τους πλήρωνα

 

μετα την ΑΕΠΙ ηρθε και άλλος μαγκας  " GRAMMO-ERATO-APOLLON " οι οποιοι ηταν τα συγγενικα τωρα δικαιώματα και όχι τα πνευματικα, αυτοι ζητουσαν ποσοστο επι του τζιρου μεχρι και 10% στα ακαθαριστα ... δεν ξερω αν υπαρχουν ακομα ...

 

οποιος  εχει μαγαζι θα ξερει ...τι τραβάγαμε

 

ουδέποτε πηγαν λεφτα στους καλλιτεχνες ,

σου έδιναν μια λίστα της πλάκας και καλά να βάλεις επιγραμματικά καμια 20αριά κομματια που παίζεις , σιγά μην καθόσουν και να τα γράψεις ένα ένα όλα ...

 

άσε που τους ελληνες τους εχουν γραμμενους δεν ξερω αν καν τους εκπροσωπουν ... νομιζω οχι

 

εγω συμπλήρωνα μόνο ξένα που έβαζα στο μαγαζι και ουδέποτε μου ανεφεραν ελληνικο ρεπερτοριο

 

οποιος μενει μαρουσι σαν εμενα και περναει από την φραγκοκλησιάς θα ξερει το μεγαρο-ανακτορο με τους γρανιτες της ΑΕΠΙ ...

 

οποιος το εχει ψαξει θα ξερει τι μισθους επαιρναν οι υπαλληλοι 1500 πρωτο μισθο και μετα 2500 αρια

 

προσφατα εμαθα ότι αποσυρθηκε ο υπάλληλος της περιοχης μου και ανελαβε ο γιος του ... αρα και οικογενειοκρατια ..

 

ρε αει στο διαολο με τα λαμογια πια

 

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει η επιλογη του Jamendo? Καινουριος καταστηματάρχης μου ειπε οτι με βεβαιωση απο κει, αρκει για να βγαλει την αδεια. Και η βιβλιοθηκη της μουσικής που μπορεις να παιξεις όλο και εξαπλωνεται, ενω οι συμμετέχοντες μουσικοι πληρώνονται με καλό ποσοστο.

 

Προσωπικα δε με ενδιαφέρει από καμιά σκοπιά το θεμα (ουτε πνευματικα δικαιωματα σε σοβαρη δουλεια κατεχω, ουτε μαγαζι), εκτος ίσως από το κατα πόσο μια διευκολυνση των μαγαζιών θα μεταφραστεί σε καλύτερες συνθηκες εμων των λαιβ μουσικών ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα....εσύ δε λες ΠΑΝΤΑ οτι οι Ευρωπαίοι ξέρουν τα ΠΑΝΤΑ καλύτερα από μας τους....Νεατερνταλ?

 

ακριβως,για αυτο και αυτος ο πρωκτονομος θα καταργηθει απο τους πολιτισμενους Ευρωπαιους με τη σχετικη οδηγια που συντομα θα εκδοθει.

 

ουσιαστικα το θεμα ειναι η κυβερνητικη στηριξη στους στις  ενώσεις ιδιοκτητών ραδιοφωνικών σταθμών των οποιων οι προτάσεις για την τροποποίηση του ισχύοντος Νόμου 2121/93 για την Πνευματική Ιδιοκτησία ουσιαστικα καθρεπτιζονται στο πρωκτονομο αυτο...

 

το πλεον τραγικο σε αυτο το νομο ειναι η αποποινικοποίηση της κλοπής πνευματικής ιδιοκτησίας κατι ΠΡΟΦΑΝΕΣ στον πολιτισμενο κοσμο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου