Προς το περιεχόμενο

Αλλαγές εν όψει στην ΑΕΠΙ


noe13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Ο χώρος έχει κλείσει και το πρόγραμμα είναι σχεδόν έτοιμο. Θα παίξω κι εγώ, αλλά όχι μόνον εγώ... :)

 

Όταν πλησιάζει ο καιρός, θα κάνω έρανο να βγάλω τα 2000 για την ΑΕΠΙ... και έτσι θα το μάθετε όλοι σας για τη συναυλία!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γιατί αλλίως θα προσπαθούσε ο καθένας να βγάλει τον πισινό του απ'έξω...

 

Το λες σαν να προκειται για κάτι κακο ???

 

Δηλαδή εγω αν θελω να κανω μια βραδια με κομμάτια μου, πρέπει να πληρωσω ΑΕΠΙ? Ρωταω με την ελπίδα να κατάλαβα κάτι ΠΟΛΥ λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το λες σαν να προκειται για κάτι κακο ???

 

Δηλαδή εγω αν θελω να κανω μια βραδια με κομμάτια μου, πρέπει να πληρωσω ΑΕΠΙ? Ρωταω με την ελπίδα να κατάλαβα κάτι ΠΟΛΥ λάθος

Για εσένα κι εμένα είναι βλακεία.

 

Αλλά για τους άλλους. Αν μπορεί να εξαιρεθεί έτσι εύκολα ο δημιουργός ή κάποιος εκ των δημιουργών... τρέχα γύρευε. Γιατί μη ξεχνάς ότι εγώ είμαι εκδότης και εκπροσωπό 20 συνθέτες από όλο το κόσμο αυτή τη στιγμή. Μπορώ να κάνω ότι γουστάρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εσένα κι εμένα είναι βλακεία.

 

Αλλά για τους άλλους. Αν μπορεί να εξαιρεθεί έτσι εύκολα ο δημιουργός ή κάποιος εκ των δημιουργών... τρέχα γύρευε.

 

Βρε Νικολα, εξακολουθώ να μην καταλαβαινω. Τι την είχα την ΑΕΠΙ για να την πληρώσω να παιξω εργα μου, αυτο δεν καταλαβαίνω. Και γιατι να μην παω εγω στην ΑΕΠΙ και να της πω δωσε μου λεφτα για να μπορεις να χρησιμοποιείς το ασανσερ?

 

Ενταξει ας πουμε οτι οταν εκπροσωπεις 20 δημιουργους, οκ (που παλι μου φαινεται αδικο, αλλα όχι τοσο τρελό όσο το να πληρώσεις κάποιος μεμονωμένος καλλιτεχνης για να παιξει τα εργα του). Μεμονωμενα λοιπον...πρέπει να πληρώσουμε*?

 

 

 

 

 

 

*αν ναι...χρωσταω πολλά ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νικόλα, για να καταλάβω.

1. Είσαι γραμμένος στην ΑΕΠΙ ?

2. Τα έργα που θα παίξεις, οι συνθέτες, είναι γραμμένα(οι) στην ΑΕΠΙ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κανένας συνθέτης δεν έχει καμία υποχρέωση να πληρώσει σε οποιονδήποτε φορέα συλλογικής διαχείρισης πνευματικών δικαιωμάτων , προκειμένου να εκτελέσει δικά του έργα (είτε είναι μέλος του , είτε όχι).

 

Το ότι το ζήτησαν στο Νικόλα (εκτός αν μιλάμε για έργα άλλων συνθετών και όχι δικών του), ΔΕΝ μου φαίνεται καθόλου παράξενο, γιατί τέτοιες ανοησίες , χωρίς καμία βάση , νομική η λογική, είχε το θράσος (ναι, η Α.Ε.Π.Ι.) να υποστηρίξει και ενώπιον Τριμελούς Εφετείου επί Πλημμελημάτων, στο ακροατήριο.

 

Επί του πρακτέου.

 

Θεωρητικά η ιδέα των φορέων συλλογικής διαχείρισης πνευματικών δικαιωμάτων είναι εξαιρετική.

Πρακτικά , ειδικά η Α.Ε.Π.Ι., εδώ και χρόνια έχει ξεφύγει….κατά πολύ.

 

Τόσο στις σχέσεις της με τους συνθέτες/στιχουργούς, όσο και με τους τρίτους.

 

Η άποψη μου είναι ότι ο 2121/93 έπρεπε να τροποποιηθεί εδώ και χρόνια , σε πολλά σημεία.  

 

Εις αναμονή λοιπόν, των τροποποιήσεων αυτών.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ΚΑΝΕΙΣ δεν είναι στην ΑΕΠΙ.

 

Αλλά ΟΛΟΙ ειναι κάπου! Και αυτό φτάνει! Γιατί υπάρχει σύνδεση μεταξύ των διαφόρων PROs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί τέτοιες ανοησίες , χωρίς καμία βάση , νομική η λογική, είχε το θράσος (ναι, η Α.Ε.Π.Ι.) να υποστηρίξει και ενώπιον Τριμελούς Εφετείου επί Πλημμελημάτων, στο ακροατήριο.

 

Αρα μπορεί εμένα να με σύρει στα δικαστήρια η ΑΕΠΙ, ότι κι αν κανω? Δηλαδή από τη στιγμή που παίζω ζωντανα, αν δεν πληρωσω τους "μπραβους", κινδυνευω από το πουθενα μου το κάνουν "λαμπογυαλο"?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αρα μπορεί εμένα να με σύρει στα δικαστήρια η ΑΕΠΙ, ότι κι αν κανω? Δηλαδή από τη στιγμή που παίζω ζωντανα, αν δεν πληρωσω τους "μπραβους", κινδυνευω από το πουθενα μου το κάνουν "λαμπογυαλο"?

 

 

 

Θεωρητικά, ναι.

Πρακτικά έχει γίνει.

Έχουν γίνει και χειρότερα. Μπορεί να σε "γράψουν" ακόμα και αν έχεις μαγαζί και έχεις ηχοσύστημα (χώρις να αναπαράγει τίποτα) τη δεδομένη στιγμή του ελέγχου (και αυτό έχει γίνει) (διότι δυνητικά μπορείς να αναπαράγεις έργα προστατευόμενων μελών της).

 

Το ότι έχουν ξεφύγει....δεν το πά τυχαία.

 

Υ.Γ. Τις λέξεις μέσα στο εισαγωγικά δεν τις ενστερνίζομαι, όχι γιατί σοκάρομαι, απλά δεν τις ενστερνίζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου