Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση m-audio keystation 61es σε λαπτοπ


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου δημιουργήθηκε το εξής πρόβλημα?

 

Σε συνέχεια του άλλου μου post για επιλογή stand alone vst.

 

Δεν είχα επιχειρήσει ποτέ να συνδέσω το m-audio keystation es στο laptoπ μου acer aspire, με κάρτα on board realtek hi definition audio.

 

Τελικά σήμερα έριξα το sonar 4 μου , και αφου ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση , έβαλα το controller θεωρώντας οτι θα το αναγνωρίσει ως midi input.

 

Ελα όμως που ενώ το σύστημα το βλέπει, το sonar δεν το βλέπει με τίποτα σαν συσκευή midi.

 

Μην μου πείτε οτι οι onboard καρτες των laptop δεν τα βλέπουν και θέλει κάτι άλλο?

 

Ειναι θέμα καποιου interface που χρειάζομαι?

 

μην μου πείτε οτι πρέπει να μπλέξω με εξωτερική κάρτα ήχου, έλεος , δεν θέλω να το μπλέξω το laptop με αυτά.

 

(Υποψη με το μαλακό , ,είμαι μετριος pc user, μόνο τα βασικά και ελάχιστα παραπάνω)

 

Δωστε λύσεις φίλοι μου και σώστε

 

Σώστε τον ¶νθρωπο με την Μοναδική Λάμψη!!

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να επισπεύσω τις απαντήσεις, με ενδιαφέρει και μένα. Acer Aspire κι εγώ και ψήνομαι να βάλω midi keyboard.

 

Σόρρυ cos_dr αν χάρηκες ότι πήρες απάντηση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας περιμένουμε , να δούμε τι θα γίνει, κανε υπομονή, θα έρθουν οι απαντήσεις των επίλεκτων του noiz

 

H Νοιz Task Music Force, αθορυβοι, γρήγοροι, αποτελεσματικοί

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη φοβάστε, κατέφθασε βοήθεια αεριωθούμενη!!! :lol:

 

Λοιπόν, το αν αναγνωρίζεται το MIDI keyboard από το Sonar πιθανότατα δεν είναι θέμα της on-board κάρτας ήχου. Ίσως αν χρησιμοποιούταν η τελευταία έκδοση του driver για το MIDI keyboard (από το site της M-Audio) να λυνόταν το θέμα. Επίσης, μπορείς να βάλεις τους ASIO 4ALL drivers αντί για τους οδηγούς της Realtek για να σιγουρέψεις το θέμα της κάρτας ήχου.

 

Για δοκιμάστε και ενημερώστε... 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν είχα πρόβλημα καθώς δεν το δοκίμασα. θα το δοκιμάσω πρώτα όπως είναι για να τεστάρουμε αν όντως έχει πρόβλημα το default του λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθε ο Ανδρέας ο Captain της task force noiz.

 

Με την πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσω, τωρα είναι αργά για εμένα, αυριο το πρωί.

 

!!!1 !!! !!

 

Αντε, γιά να δούμε!!

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, το MIDI δεν έχει σχέση με την audio κάρτα. Μπορεί να είναι (και είναι στην περίπτωση σου) δύο ανεξάρτητα πράγματα. Το Keystation συνδέεται μέσω USB (to MIDI).

 

Τώρα, είτε κάτι μπλοκάρει τη USB πόρτα στο SONAR ή έχεις πρόβλημα τροφοδοσίας. Δοκίμασε:

 

α. Να απενεργοποιήσεις την RealTek από το device manager

 

β. Να εγκαταστήσεις latest drivers καθώς και το ASIO4All που ήδη προτάθηκε

 

γ. Να τροφοδοτήσεις από μετασχηματιστή το Keystation. Πριν το κάνεις αυτό, πήγαινε στο Device Manager, στα USB και έλεγξε σε όλα τα hubs το "Power". Θα δεις την κατανάλωση σε mA που έχει το hub. Υπάρχει όριο 500mA. Τσέκαρε το.

 

Υ.Γ. Acer; :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου φίλε γεράσιμε!

 

Δεν νομίζω να φταίει τόσο το ρευμα, αφού ανάβει κανονικά και λειτουργεί κανονικά, (τουλαχιστο οσων αφορα τα led και την ένδειξη στο device manager)

 

θα το δώ,

 

Το συγκεκριμένο acer τα είχε όλα core duo, 1giga ddr2, ati x1300 , wifi, 100αρη σκληρό, και ήταν οτι πρέπει πέρσυ για την τιμή του, για παιχνίδια και τέτοια, πιο πολύ η τιμή του με τράβηξε και το οτι είναι πολύ ελαφρύ , τουλάχιστον τότε, και wide oθονη,

 

Επειδή είχα υπολογίσει οτι απλά θα χρειαζόμουν μόνο το controller και κανα sonar πάνω, μονο για μελέτη , δεν πίστευα οτι θα υπήρχε πρόβλημα

 

Για μουσικές δουλειες έχω το deskop μου και το triton μου, δεν ήθελα να το κουράσω και με το λάπτοπ.

 

Ελα όμως που χρειάστηκε να το έχω τώρα

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου φίλε γεράσιμε!

 

Γειά σου αδελφέ.

 

Δεν νομίζω να φταίει τόσο το ρευμα' date=' αφού ανάβει κανονικά και λειτουργεί κανονικά, (τουλαχιστο οσων αφορα τα led και την ένδειξη στο device manager)[/quote']

 

Όχι αυτό δεν έχει σχέση. Όταν λέω για τροφοδοσία εννοώ το ρεύμα στο USB buss. Το keyboard μπορεί να ανάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς εβαλα και τους drivers asio και τους τελευταίου ς drivers του Keystation και πάλι δεν το βλέπει.

 

Στο hub στην ενέργεια δεν βγάζει στο συγκεκριμενο port κατανάλωση, απλά την αναγνωρίζει σαν συνθετη συσκευή ήχου, και δεν δείχνει κατανάλωση όπως στις άλλες θύρες όπως π.χ. 200μα για την Αcer Orbitcam

 

Δείχνει οτι λειτουργεί κανονικά,

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου