Προς το περιεχόμενο

Θέλω να σε ξαναδώ διασκευή στο κομματι του Σφακιανάκη


paokz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Κιθάρα : Αντώνης Χονδρογιάννης

Φωνητικά : Δήμος Ζαγάρης

 

 

Ελπίζω να σας αρέσει η καινουργια μας διασκευή..

 

Γνωρίζω οτι θα υπάρχουν ισως ατομα που θα τους αρέσει η διασκευή μας ενω σε καποιους αλλους δεν θα τους αρέσει ο τρόπος ερμηνίας σε κάποια σημεία..Απλα θεώρησα καλο να βάλω τον προσωπικό μου χαρακτήρα στο κομματι

Απευθυνομαι σε μουσικούς : Λόγω οτι είμαι αυτοδίδακτος θα ήθελα να μου πείτε οτιδήτποτε ακουστικό λάθος εντπίσετε στην ερμηνεία μου..Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια φωνη και χροια ,θες λιγη δουλεια στα γυρίσματα ..επισης τα τελειώματα σου πρεπει να ειναι πιο "απαλα"....προσεχε και τα "ω" σου  (στο "κρυωνει" σκοτωνουν.. ;D)....το ΛΕΣ παντως το τραγουδι  ;) και χωρις να αντιγραφεις το Νοτη.

 

και μια διορθωση :το τραγουδι δεν ειναι του Σφακιανακη αλλα του τεραστιου Γιώργου Μουκίδη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου άρεσε περισσότερο αν στο chorus τα γυναικεία φωνητικά τραγουδούσαν harmony και όχι οκτάβα.

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον Superfunk (ειδικά για τις καταλήξεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ!..Νομίζω δεν ήθελε πολλά γυρίσματα το κομματι γιατι θα πλησίαζε περισσοτερο με λαικό παρα με το εντεχνο στυλ που ήθελα να το προσεγγίσω..Οταν ενοοεις οι καταλήξεις ποιο απαλές τι ενοοεις?..Θα μπορούσα να το κάνω με απαλά γυρίσματα και ερμηνία απλα ήθελα να δώσω περισσότερο πάθος σ αυτο το κομμάτι..Οσον αφορα τα γυναικεία φωνητικα θα μπορούσε να γίνει με δεύτερες..Θα μ'αρεζε περισσότερο αλλα η κοπέλα δεν ασχολείται γενικότερα οπότε οταν ήταν δύσκολο..Τώρα ξεκίνησε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο για την προσπάθεια καταρχάς, σε παίξιμο, τραγούδι, ηχογράφηση και βίντεο. Είναι σε καλό επίπεδο όλα. Τώρα για τη φωνή-ερμηνεία που ρωτάς, έχεις καλή-σωστή φωνή, αλλά έχω ένσταση. Η ερμηνεία μου ακούστηκε αρκετά θεατρινίστική, σαν να το προσπαθείς παραπάνω από όσο πρέπει σε τονισμένες συλλαβές κτλ, γενικά στην ερμηνευτική σου προσέγγιση. Προσωπικά, δεν είναι στα γούστα μου κάτι τέτοιο, βέβαια τραγουδιστες σαν τον Λέκκα πχ έχουν κάνει καριέρα έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ..Προσπάθησα αυτη τη φορα το video να βγει καλύτερο σε σχέση με τα αλλα βιντεάκια..Θεατρινίστικη?..Μάλλον έτσι ακούγεται επειδη βγαίνει ο ψιλος τόνος σε συνδυασμό με γρέζι γιατι η αλήθεια είναι οτι εκείνα τα σήμεία για μενα εκφράζουν το πάθος που βγάζεις στην φωνή κατα κάποιο τρόπο..Αποψη μου βέβαια αλλα το πάθος είναι το παν σε ένα τραγούδι γιατι αυτο θέλεις να μεταφέρεις και σ αυτον που το ακούει και οχι απλα να τραγουδήσεις!..Δεν ήθελα να βγει οπως του Νότη αλλα οπως το ενιωθα εγω εκεινη τη στιγμη και σε διαφορετικό στυλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Τί ενοοεις όμως θεατρινίστικη?..Είναι τόσο κακό να βάζεις τον προσωπικό σου χαρακτήρα σε ένα κομμάτι και να βγάζεις παραπάνω συναίσθημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να του φάνηκες υπερβολικός ως προς την εκφραση του συναισθήματος. Εμένα δεν μου άρεσε να πω την αλήθεια γτ δεν πιστεύω ότι ταιριάζει ο έντεχνος τρόπος προσέγγισης σε αυτό το κομμάτι. Για τη φωνή θα συμφωνήσω με τον Superfunk αλλά δεν ξέρω αν είναι κάτι που πρέπει γενικά να το βελτιώσεις ή απλά να αλλάξεις μόνο για το συγκεκριμένο κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί ενοοεις όμως θεατρινίστικη?..Είναι τόσο κακό να βάζεις τον προσωπικό σου χαρακτήρα σε ένα κομμάτι και να βγάζεις παραπάνω συναίσθημα?

 

Δεν είναι απαραίτητα κακό. ΕΝΤΟΥΤΟΙΣ, υπάρχει και ένα μέτρο. Μπορείς να πεις ένα κομμάτι λυπητερό με ποικίλους τρόπους. Πχ ψυχρά (flat) ,πονεμένα ή και να κλαις σαν γιαγιά την ώρα που θάβουν τον 85χρονο άντρα της (ενώ αυτή είναι 70) και το καπάκι από το φέρετρο δε χωράει να μπει στη γούρνα για να σκεπάσει το πτώμα  ;D Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράδειγμα του τι εννοώ με το "θεατρινίστικο"

 

και να μια πιο μετρημένη, πιο άμεση και φυσικά καλύτερη (για μένα) προσέγγιση.

 

Το συγκεκριμένο είναι ένα "λάθος" που έκανα για πολύ καιρό στο τραγούδι και όταν άκουγα ηχογραφημένη τη φωνή μου είχε μια αίσθηση επιτηδευμένου, ψεύτικου. Μην θεωρείς ότι με αυτή τη γνώμη υποτιμώ ή ακυρώνω την προσπάθειά σου. Η συμβουλή μου είναι τραγούδα απλά, και τραγούδα πολύ, και θα υπάρξει βελτίωση στην ερμηνεία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου