Προς το περιεχόμενο

Κατάλληλο recording software?


vukdim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συμφορουμίτες, θα ήθελα την γνώμη σας για ένα καλό εύχρηστο και συμβατό με macintosh, πρόγραμμα για ηχογραφήσεις (κιθάρα -φωνή) και επεξεργασία... είμαι κιθαρίστας και δεν έχω μεγάλη εμπειρία από recording software... ;D Έχω ένα macbook pro με επεξεργαστή 2.53 GHz  και 4 GB μνήμη και μία κάρτα ήχου m-audio fast track pro.

Υποερώτημα: θα χρειαστεί να αποθηκεύω τις ηχογραφήσεις μου αλλά και το software σε εξωτερικό σκληρό δίσκο;

Σας υπερευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ήδη το GarageBand στο μηχάνημά σου...και όταν το μάθεις, πήγαινε στο Logic.

Οχι, για αρχή δεν θα χρειαστείς εξωτερικό δίσκο. Βέβαια ένας για backup ποτέ δεν έβλαψε κανέναν.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά κάποια πράγματα θεωρούνται αυτονόητα, αν ήμουν οκ με το garageband δεν θα άνοιγα και το θέμα  ;D ;D ;D ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί δεν είσαι οκ με το GarageBand...από τη στιγμή που λές ότι δεν έχεις μεγάλη εμπειρία; Σε βεβαιώνω ότι με το GarageBand μπορείς να κάνεις παπάδες.

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Logic είναι προγραμματάρα, αλλά είναι και λίγο πυρηνική φυσική  ;D Οπότε, για μια ακόμη φορά, θα προτείνω το πιο εύχρηστο πρόγραμμα που υπάρχει, το οποίο στις πληρωτικές εκδόσεις του είναι και φουλ κομπλέ τούμπανο, το Studio One της Presonus. Εδώ μπορείς να κατεβάσεις τη free έκδοση και να το δοκιμάσεις...

 

http://studioone.presonus.com/free/

 

Αν έχεις κουράγιο βέβαια για μελέτη, το Logic σκοτώνει. Βέβαια ακόμα και το Garageband για απλή χρήση αρκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συμφορουμίτες, θα ήθελα την γνώμη σας για ένα καλό εύχρηστο και συμβατό με macintosh, πρόγραμμα για ηχογραφήσεις (κιθάρα -φωνή) και επεξεργασία... είμαι κιθαρίστας και δεν έχω μεγάλη εμπειρία από recording software... ;D Έχω ένα macbook pro με επεξεργαστή 2.53 GHz  και 4 GB μνήμη και μία κάρτα ήχου m-audio fast track pro.

Υποερώτημα: θα χρειαστεί να αποθηκεύω τις ηχογραφήσεις μου αλλά και το software σε εξωτερικό σκληρό δίσκο;

Σας υπερευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Logic,Digital Performer,Abledon live ακομα και το cubase βγαζει εκδοσεις για mac πλεον..κτλ κτλ κτλ.

 

Ολα αυτα ειναι εξαιρετικα και με περισσοτερες δυνατοτητες απο αυτες που ισως ποτε χρειαστεις(για μενα κορυφη ειναι το Logic παντως ;)).

 

Το θεμα για μενα ωστοσο δεν ειναι τοσο το DAW, οσο το ποσο σχετικος εισαι με την ηχογραφηση, την μιξη κτλ κτλ κτλ.Αυτα τα θεματα πρεπει να τα μελετησεις ανεξαρτητως DAW γιατι πολυ απλα πρεπει να τα κατεχεις οτιδηποτε software και να χρησιμοποιησεις.Γιαυτο και οπως ειπωθηκε και το απλο Garage Band  αρκει για αρχη.Ριξε λιγο διαβασμα για την ηχογραφηση,τσεκαρε εστω καποια ebook η οδηγους που κυκλοφορουν στο νετ, οποτε οτιδηποτε software και να χρησιμοποιεις, να ξερεις να εκμεταλλευτεις τις δυνατοτητες του ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτο και οπως ειπωθηκε και το απλο Garage Band  αρκει για αρχη.

Όλο αυτό το project

http://www.customshop.gr/?btp_work=urban-wispers

ηχογραφήθηκε αποκλειστικά στο Garageband...Eάν μας πείς, τι παραπάνω θέλεις, θα μπορέσουμε να σου προτείνουμε συγκεκριμένα -καλύτερα- DAW.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μουσική, δεν θα επέλεγα ποτέ ένα πρόγραμμα που να τρέχει μόνο σε μία πλατφόρμα. Υπάρχουν πολλοί και ψιλο-προφανείς λόγοι γι' αυτό, ανάμεσα στους οποίους περιλαμβάνονται α) η δυνατότητα μεταφοράς των αρχείων σε άλλη πλατφόρμα ή στούντιο για περαιτέρω επεξεργασία, β) η δυνατότητα ανταλλαγής αρχείων με άλλους που ίσως έχουν άλλη πλατφόρμα, γ) η πιθανότητα να εγκαταληφθεί/καταργηθεί το πρόγραμμα από την εταιρεία που το φτιάχνει κλπ.

 

Οπότε, οι επιλογές σου, από κάτω προς τα πάνω έχουν ως εξής:

 

α) Reaper

β) Ableton Live

γ) Cubase

δ) ProTools

 

:)

 

Φυσικά, το πιθανότερο είναι ότι δε θα χρειαστεί ποτέ να πας πέρα από το (α).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά, το πιθανότερο είναι ότι δε θα χρειαστεί ποτέ να πας πέρα από το (α).

Yeap.

Στα λεφτά του και τις δυνατότητές του, προσωπικά το κόβω για μονόδρομο για τον ερασιτέχνη.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου