Προς το περιεχόμενο

Joey Alexander


Spyros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Joey Alexander, 10 years old jazz pianist who start as a jazz musician since 7 years old.

 

Round Midnight - Thelonious Monk (cover)

Armando Rhumba - Chick Corea (cover)

Giant Steps - John Coltrane (cover)

 

πηγη http://shine.yahoo.com/ellen-good-news/10-old-music-prodigy-magical-jazz-hands-162200716.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Απίστευτο. Πως γίνεται αυτό? Πως γίνεται ένα δεκάχρονο παιδί να αυτοσχεδιάζει έτσι, σε ένα από τα δυσκολότερα test pieces της τζαζ? Το σόλο του στο Giant Steps είναι καλύτερο-εννοώ πιο δημιουργικό και περιπετειώδες-από το πρώτο του Coltrane-που ήταν εκπληκτικό μεν, με πολλά patterns  και στοιχεία etude δε.Απίστευτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά μένεις άφωνος με τέτοιες εικόνες, μαγευτικός ο πιτσιρικάς με feeling !! όχι απλά "παίζω τις νότες" !! , κάθομαι και σκέφτομαι ότι έχω τα διπλάσια χρόνια της ηλικίας του πάνω στην κιθάρα μου και .. μελαγχολώ με το αποτέλεσμα  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά μένεις άφωνος με τέτοιες εικόνες, μαγευτικός ο πιτσιρικάς με feeling !! όχι απλά "παίζω τις νότες" !! , κάθομαι και σκέφτομαι ότι έχω τα διπλάσια χρόνια της ηλικίας του πάνω στην κιθάρα μου και .. μελαγχολώ με το αποτέλεσμα  ;D ;D ;D

δεν εισαι ο μόνος, ειμαι στο υπερτριπλάσιο ;D

 

και μια συνέντευξη του πιτσιρικά

http://www.polishookstudio.com/2014/02/interview-with-joey-alexander.html

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Με αφορμή αυτό το παιδί, παρατηρώ ότι τα περισσότερα, αν όχι όλα, παιδιά θαύματα που έχω κατά καιρούς δεί στο youtube και ασχολούνται-διαπρέπουν με την δυτική μουσική, είτε κλασική είτε σύγχρονη, ανήκουν στην "κίτρινη" φυλή, προέρχονται δηλ από χώρες εκτός δυτικού πολιτισμού.

Απλώς μου κάνει εντύπωση. Είναι ιδέα μου;;  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή αυτό το παιδί, παρατηρώ ότι τα περισσότερα, αν όχι όλα, παιδιά θαύματα που έχω κατά καιρούς δεί στο youtube και ασχολούνται-διαπρέπουν με την δυτική μουσική, είτε κλασική είτε σύγχρονη, ανήκουν στην "κίτρινη" φυλή, προέρχονται δηλ από χώρες εκτός δυτικού πολιτισμού.

Απλώς μου κάνει εντύπωση. Είναι ιδέα μου;;  ::)

 

Όχι,δεν είναι ιδέα σου.

Φυσικά τούτο δεν οφείλεται σε κάποια ανωτερότητα/κατωτερότητα μεταξύ των φυλών,αλλά είναι απόρροια πολιτιστικής κληρονομιάς,κουλτούρας και νοοτροπίας.

Άλλο π.χ.ένα παιδί-ταλέντο που μεγαλώνει σε μια κοινωνία φραπέ και ωχαδερφισμού,

και άλλο ένα παιδί που μεγαλώνει σε μια κοινωνία με επίκεντρο έννοιες όπως:ταπεινότητα,μόχθος,εργατικότητα.

(Δεν μιλάω για καταπιεστικές υπερβολές που καθιστούν τα παιδάκια μηχανάκια αναπαραγωγής νοτών.)

 

Και φυσικά όσα γράφω δεν αφορούν τόσο κραυγαλέες περιπτώσεις όπως το παιδί του βίντεο που το ταλέντο του είναι εξωπραγματικό.

Αφορούν παιδιά με ταλέντο και προοπτική,που για εξωγενείς λόγους(οικογένεια,κοινωνία,κ.λ.π.) μπορούν να μην το αναδείξουν όσο θα μπορούσαν.

 

Αν πετύχεις ποτέ κανέναν απόφοιτο του Berklee,όπου φοιτούν μουσικοί όλων των εθνοτήτων,ρώτησέ τον ποιοι έφευγαν τελευταίοι από τις αίθουσες μελέτης..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παιδια, οι Ασιάτες γονείς έχουν δύο δασκάλους για κάθε παιδί τους, σε κάθε θέμα (μουσική, πχ). Ο ένας είναι που κάνει το μάθημα και ο άλλος που προσέχει πως διαβάζει ο μαθητής... Τόσο απλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου