Προς το περιεχόμενο

Resynth?


gpiad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το κάνει εξαιρετικά το Melodyne  

ένα απλό πιανάκι που είχα δοκιμάσει κάποτε...έφαγα μεγάλη ήτα. (Όποτε θέλετε, τα ανεβάζω). Βέβαια δεν ήταν πιάνο με 1 δάκτυλο. Από την άλλη εάν είναι μελωδία με 1 δάκτυλο...δεν χρειάζεται κανένα melodyne. Το κάνει και μόνος του με τις τελίτσες του midi ;D

Για πολυφωνίες δεν το συζητάμε...αμφιβάλω εάν υπάρχει software που να το κάνει.

 

Εάν έχεις κάποιο δείγμα που έχεις κάνει εσύ (wav-midi melodyne) με ενδιαφέρει να το ακούσω.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι θες να κάνεις, αν θες να μετατρέψεις ένα θέμα που έπαιξες στο πιάνο και να το κάνεις midi και να το ξαναφορτώσεις σε ένα Vsti και να το κάνεις να ακούγεται πάλι σαν πιάνο .. ε δεν κάνει το Melodyne αλλά και ούτε κανένα άλλο πρόγραμμα μπορεί να το κάνει, ειναι προτιμότερο να πάρεις ένα μιντι keyboard να κάνεις "παπάδες" !!  ;)

Το Melodyne είναι ένα εξαιρετικό πρόγραμμα και άμα το μάθει καλά κανείς και μπορεί να κάνει πολύ δημιουργικά πράγματα. Ο φίλος που ρώτησε πριν θέλει απλά να πειραματιστει περισσότερο παρά να βγάλει επαγγελματικό αποτέλεσμα από το μιντι, εγώ κατά καιρούς έχω μετατρέψει από την κιθάρα μου απλές μελωδίες και αρπισματα σε εξαιρετικά Ambient soyndscapes με Pads και "γέμισα" όμορφα διάφορες μουσικές μου στο DAW.Σε φιλικό συγκρότημα που έπαιζε λίγο "πειραγμένο" GarazeRock μετατρέψαμε καθαριστικά θέματα ( που εξαρχής ξέραμε οτι θα τα μετατρέψουμε και άρα τα παίζαμε όσο πιο καθαρά και στακάτο ) σε εκκλησιαστικό organ και ήταν -τουλάχιστον στα δικά μας αυτιά- πολύ όμορφο αποτέλεσμα. Επίσης ηχογραφημένο ρυθμό από γραφομηχανή το μετατρέψαμε σε Midi (με κάποιες διορθώσεις μέσα στο melodyne) και βγάλαμε απίστευτα beats , triphop !!

Γενικά όλα είναι συνάρτηση της όρεξης που έχεις για πειραματισμό και της φαντασίας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Melodyne είναι ένα εξαιρετικό πρόγραμμα και άμα το μάθει καλά κανείς και μπορεί να κάνει πολύ δημιουργικά πράγματα.

Σίγουρα....το έχω πάνω από 6-7 χρόνια...αλλά θα επιμείνω, το τελευταίο που κάνει εξαιρετικά και δημιουργικά είναι η μετατροπή wav-midi, όπως θα τη φαντάζεται ο απλός χρήστης. Εγώ πάντως επειδή το προσπάθησα πολύ (και με απλά αρχεία) δεν έβγαλα ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

 

εγώ κατά καιρούς έχω μετατρέψει από την κιθάρα μου απλές μελωδίες και αρπισματα σε εξαιρετικά Ambient soyndscapes με Pads και "γέμισα" όμορφα διάφορες μουσικές μου στο DAW

θα με ενδιέφερε (και αρκετούς πιστεύω) πραγματικά το πριν και το μετά.

 

ΥΓ. Με ενδιαφέρει εγκυκλοπαιδικά γιατί έχω midi κιθάρα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα....το έχω πάνω από 6-7 χρόνια...αλλά θα επιμείνω, το τελευταίο που κάνει εξαιρετικά και δημιουργικά είναι η μετατροπή wav-midi, όπως θα τη φαντάζεται ο απλός χρήστης. Εγώ πάντως επειδή το προσπάθησα πολύ (και με απλά αρχεία) δεν έβγαλα ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

θα με ενδιέφερε (και αρκετούς πιστεύω) πραγματικά το πριν και το μετά.

 

ΥΓ. Με ενδιαφέρει εγκυκλοπαιδικά γιατί έχω midi κιθάρα

 

Όντως εν είναι εύκολο πράγμα η μετατροπή WAV>Midi , θέλει να ξέρεις τι θέλεις εξαρχής να κάνεις, δυστυχώς θέλει ένα ολόκληρο tutorial για να σου εξηγήσω αναλυτικά, απλά η λογική είναι το να μετατρέψεις κάποιο παίξιμο που είναι στακάτο και "καθαρό" και επίσης θέλει και αρκετό κόψε-ράψε ! Δεν είναι κάτι εύχρηστο όπως ένας μαγνήτης midi + Controller όπως έγραψα και νωρίτερα. Αν θες να πειραματιστείς σε ήχους (αυτό ρώτησε στο αρχικό ποστ ο Gpiad) μπορείς να πάρεις εξαιρετικά αποτελέσματα αλλά δεν μίλησα για πίστη απόδοση μετατροπής ενός αρχείου WAV σε Midi γιατί αυτό είναι φυσικά αδύνατον να γίνει με το Melodyne.

 

Για το "πριν" και "μετά" που σε ενδιαφέρει ευχαρίστως να βοηθήσω, σύντομα θα "ανεβάσουμε" κάποια κομμάτια στο bandcamp και στο jumpingfish.gr , πιστεύω πριν το πάσχα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το "πριν" και "μετά" που σε ενδιαφέρει ευχαρίστως να βοηθήσω, σύντομα θα "ανεβάσουμε" κάποια κομμάτια στο bandcamp και στο jumpingfish.gr , πιστεύω πριν το πάσχα  :)

Thanks man...με ενδιαφέρουν τέτοια πειράματα ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου