Προς το περιεχόμενο

fm4 help


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

η ιστορία που ακολουθεί πρόκειται για ιστορία νεύρων, θυμού και απίστευτης ξενέρας γενικότερα. Καθώς έπαιζα λοιπόν αμέριμνος κιθάρα, πατώντας τα πεταλάκια μου και πιο συγκεκριμένα τα drives, σε κάποια φάση (και χωρίς να το αγγίξω καθόλου) το fm4 line 6 μου άναψε από μόνο του (φώτισαν 3/4 presets) και μετά έσβησε έτσι στο ξεκάρφωτο. Από τότε δεν ανταποκρίνεται σε τίποτα και γενικότερα δεν δουλεύει. Το τροφοδοτούσα με το voodoo lab 2 στην 5 θέση (away from normal) και με το καλωδιάκι με το κόκκινο βύσμα. Έβαλα και άλλα πετάλια στην ίδια θέση του vodoo lab και παίζουν μια χαρά... να σημειωθεί ότι όλα τα άλλα πετάλια παίζουν μια χαρά. Δεν ξέρω τι μπορεί να πήγε στραβά και γιατί πέθανε έτσι μάταια το πετάλι, το οποίο λατρεύω και θέλω οπωσδήποτε να επιδιορθώσω. Αν καταλαβαίνετε τι πήγε στραβά, ρίχτε μια απάντηση, αλλιώς προτείνετε μου κάποιον καλό μάστορα που να μπορεί να βοηθήσει.

 

p.s. * το σύνδεσα και μόνο του και δεν παίζει

        * το είχα πάρει b stock από thomann εδώ και 2-3 μήνες αλλά δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα- ήταν ολοκαίνουριο από όλες τις απόψεις

 

 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανω λαθος το voodoo lab 2 βγαζει DC ρευμα ενώ το FM4 θελει AC.

Μήπως εκεί παίχτηκε ζημιά?

 

Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο για να σε βοηθησω, ανέμενε απαντήσεις και από άλλους!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Line 6 Modeling Pedals

You can power the Line 6 modeling pedals (but not POD) using outputs 5 or 6 and setting the corresponding switch away from NORMAL. Remember to use the RED 5.5x2.5mm barrel cable for these pedals."

 

το αποπάνω είναι από το manual της voodoo lab ( και ένας από τους λόγους που συνέβαλαν για να το αγοράσω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα εδω http://www.voodoolab.com/pedalpower_2.htm στο πινακα στο κεντρο λεει DC και εδω στο manual http://line6.com/data/6/0a06434d11faa507f391b9c82c/application/pdf/FM4%20Quick%20Start%20Pilot%E2%80%99s%20Handbook%20-%20English%20%28%20Rev%20B%20%29.pdf

σελ 5 στο νουμερο 10 λεει ξεκαθαρα AC!

 

Υποθέτω οτι αυτό δημιούργησε προβλημα..Με οσα ξερω ως χρονια χρηστης προιοντων της Line 6.

 

Για χτυπα ενα restore to factory settings αν μπορεις! (Το λεει στο manual το πως)

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα εδω http://www.voodoolab.com/pedalpower_2.htm στο πινακα στο κεντρο λεει DC και εδω στο manual http://line6.com/data/6/0a06434d11faa507f391b9c82c/application/pdf/FM4%20Quick%20Start%20Pilot%E2%80%99s%20Handbook%20-%20English%20%28%20Rev%20B%20%29.pdf

σελ 5 στο νουμερο 10 λεει ξεκαθαρα AC!

 

Υποθέτω οτι αυτό δημιούργησε προβλημα..Με οσα ξερω ως χρονια χρηστης προιοντων της Line 6.

 

Για χτυπα ενα restore to factory settings αν μπορεις! (Το λεει στο manual το πως)

 

 

 

 

 

ναι αυτό που λες έχει λογική και εκεί όντως εντοπίζεται ένα σφάλμα αλλά

1) η ιδια η voodoolab λέει στο manual ξεκάθαρα ότι μπορώ να τροφοδοτήσω τα modelers της line6  (or unregulated Line 6 Modelers) στις θέσεις 5-6

2) για 3 μήνες που είχα το πετάλι το τροφοδοτώ με τον παραπάνω ενδεδειγμένο τρόπο που παρέθεσα και πιο πάνω και πάλι δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα.

μακάρι να μπορούσα να κάνω restore settings αλλά δεν ανάβει τίποτα στο πετάλι, σα να έχει καεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε αναγκαστικα αν δεν σου προτεινουν καποια λυση τα παιδια εδω περα πρεπει να το πας στο σερβις του Νακα, στο site του θα βρεις ολη την λιστα με τα εξουσιοδοτημενα σερβις του..

 

Εμενα δεν μου έρχεται κατι αλλο που θα μπορουσες να κανεις

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κρασιά με το σέρβις του Νάκα. Πήρα τηλέφωνο και εκτός του ότι πρέπει να πάω ταξίδι μέχρι την Παιανία, θα πρέπει να πληρώσω ταρίφα 38 ευρώ μόνο για να το δουν + ό,τι έξοδο προκύψει.Το φαντάζομαι από τώρα το 60άρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι πια! δεν χρειαζεται να πας Παιανια, εχει και αλλους συνεργάτες

http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=454

 

πας πιο κατω εκει που λεει

ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ ΤΕΧΝΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Δεν ισχυει η παραπανω ταριφα, αλλα παρτους ενα τηλέφωνο πριν το πας.

Προσωπικα εχω παει σε δυο απο αυτα, στο Περιστερι (line 6 podxt live - zoom r24) και στην Πανορμου (randall) και εχω μεινει ευχαριστημένος.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου