Προς το περιεχόμενο

Unbuffer και fuzz


Προτεινόμενες αναρτήσεις

fruno μπορείς να μου στείλεις photo πως είναι το κύκλωμα μέσα να το φτιάξω? Μου περισσεύει ένας μαγνήτης κιθάρας και πιάνει το χεράκι μου!

 

Το κύκλωμα είναι αυτο

http://www.muzique.com/news/amz-un-buffer/

 

Νομιζω καλύτερα να το κατασκευάσεις απο αυτο. Αν παρ'ολα αυτά χρειάζεσαι και φώτο, να το επιχειρήσω αλλα δεν ξέρω ποσο καλά θα φαίνονται αυτα που χρειάζεσαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τελευταίο ποστ βρήκα αυτό το σχεδιάγραμμα, αν ισχύει είμαι λογικά οκ.... ανάβω κολητήρι

http://www.diystompboxes.com/smfforum/index.php?topic=79611.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ενδιαφέρουσα η λύση, τι εμπέδηση εισόδου έχει ένα τέτοιο κύκλωμα; Οι passive λύσεις με πηνίο έχουν συνήθως χαμηλή εμπέδηση εισόδου και ίσως δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα απ'όσα λύνει (μειωμένο treble, presence, phase distortion κτλ)

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ενδιαφέρουσα η λύση, τι εμπέδηση εισόδου έχει ένα τέτοιο κύκλωμα; Οι passive λύσεις με πηνίο έχουν συνήθως χαμηλή εμπέδηση εισόδου και ίσως δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα απ'όσα λύνει (μειωμένο treble, presence, phase distortion κτλ)

 

 

 

Δεν εχω ιδέα απο τεχνικά ζητήματα.. πάντως σε εμένα δεν άλλαξε κάτι στον ήχο. Επίσης το δικο μου έχει πανω διακοπτάκι on-off (οχι stomp, δεν χωρουσε καθως ειναι πολυ μικρή κατασκευη) για να το παρακάμπτεις ανα πάσα στιγμή, καθως και ενα διακοπτάκι που το κάνει να μιμείται μονοπήνιο ή διπλό μαγνήτη (αυτό κανει το φαζ να ακούγεται διαφορετικά). Πάντως το βέβαιο ειναι πως δεν επηρέασε σε τίποτα τον ήχο μου, πλην αυτου που ήθελα, να ακουγεται δηλαδή το fuzz σαν να ήταν πρώτο στην αλυσίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ιδέα απο τεχνικά ζητήματα.. πάντως σε εμένα δεν άλλαξε κάτι στον ήχο. Επίσης το δικο μου έχει πανω διακοπτάκι on-off (οχι stomp, δεν χωρουσε καθως ειναι πολυ μικρή κατασκευη) για να το παρακάμπτεις ανα πάσα στιγμή, καθως και ενα διακοπτάκι που το κάνει να μιμείται μονοπήνιο ή διπλό μαγνήτη (αυτό κανει το φαζ να ακούγεται διαφορετικά). Πάντως το βέβαιο ειναι πως δεν επηρέασε σε τίποτα τον ήχο μου, πλην αυτου που ήθελα, να ακουγεται δηλαδή το fuzz σαν να ήταν πρώτο στην αλυσίδα.

 

;D Βασικά και γω ετσι νόμιζα με ενα DI που είχα μέχρι που τα ηχογράφησα παράλληλα το σήμα με DI και χωρίς... στην περίπτωση αυτή εδώ ίσως όντως να μην κάνει διαφορά και σημασία έχει να πετύχει ο φίλος sgian αυτό που θέλει, οπότε και να υπάρχει.... ;D ;D

 

Good luck, πες μας τις εντυπώσεις σου όταν το φτιάξεις sgian!

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ενδιαφέρουσα η λύση, τι εμπέδηση εισόδου έχει ένα τέτοιο κύκλωμα; Οι passive λύσεις με πηνίο έχουν συνήθως χαμηλή εμπέδηση εισόδου και ίσως δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα απ'όσα λύνει (μειωμένο treble, presence, phase distortion κτλ)

 

 

 

Θα βοηθούσε αν μπορούσε ο φίλος frunobulax να κάνει μία ηχογράφηση μόνο με fuzz(κιθάρα,fuzz,ενισχυτής)και μία με το κυκλωματάκι(κιθάρα,κύκλωμα,fuzz,ενισχυτής)να δώσει λίγο προσοχή που θα βρίσκεται η πέννα του για να μην πάρει χροιά από το σημείο της πέννας.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βοηθούσε αν μπορούσε ο φίλος frunobulax να κάνει μία ηχογράφηση μόνο με fuzz(κιθάρα,fuzz,ενισχυτής)και μία με το κυκλωματάκι(κιθάρα,κύκλωμα,fuzz,ενισχυτής)να δώσει λίγο προσοχή που θα βρίσκεται η πέννα του για να μην πάρει χροιά από το σημείο της πέννας.

 

Αν και έχω τη συσκευή, δεν εχω πια το fuzz  :P :P

δυστυχως δεν μπορώ λοιπον να βοηθήσω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχω τη συσκευή, δεν εχω πια το fuzz  :P :P

δυστυχως δεν μπορώ λοιπον να βοηθήσω....

 

Εμένα θα μ ενδιέφερε να το ακούσω χωρίς το φαζζ... αν έχεις κανα σπλίττερ ειδικά και γράψεις ταυτόχρονα με το unbuffer και χωρίς.... Όπως και να χει, thanks!

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου