Προς το περιεχόμενο

Johnny Marr -BOSS GT100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω το μονο που θελω να πω ειναι οτι οταν η αδερφη μου ακουγε smiths πισω στο 1988 την

εκραζα λεγοντας την φλορουμπα....χρονια αργοτερα της ζητησα συγνωμη οταν καταλαβα τι

γ@ματο συγκροτημα ηταν οι smiths και ποσο εκπληκτικος κιθαριστας ειναι ο Marr.

 

Πολλοί καθώς ωριμάζουν ξεκολλάνε από το classic-rock/hard-rock/etc. και ανακαλύπτουν νέα ακούσματα. Εξελίσσονται μαζί με τη μουσική. Άλλοι πάλι παραμένουν κολλημένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παντα ξεχωριστος ο Marr με παρα πολυ ωραια προσεγγιση και αισθητικη στο θεμα του ηχου και του παιξιματος,ευχαριστες και οι συνεντευξεις του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αναλογικα πεταλια οπως επισης και pod hd500x και εχει τυχει να δοκιμασω και την gt100.

 

Σε προβες εαν κατσω μπορω να βγαλω τον ηχο των αναλογικων πεταλιων με το pod hd χωρις να υπαρχει διαφορα. Επισης πολλες φορες πολλοι δε μπορουν να διακρινουν καποια διαφορα. σε live δε το συζηταμε. Παντα με pod hd μιας και βολευει απιστευτα και χωρις soundcheck. Tελευταια χρησιμοποιω αναλογικα drives μπροστα απο την pod hd500x και ενα Mxr eq στην λουπα του pod βγαινοντας κατευθειαν σε μονιτορ.

 

Ειμαι σιγουρος οτι και με gt100 μπορεις να κανεις θαυματα.

 

 

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκτορα, μη λέμε έτσι ελαφρά τη καρδία ότι ο Marr δεν έχει signature ήχο. Έχει και παραέχει, και μάλιστα πολύ διακριτό και δύσκολα αναπαράξιμο. Είναι, άλλωστε, κι από τους λόγους που τον επικαλούνται ως επιρροή πολυάριθμοι κιθαρίστες. Και δεν είμαι και Marr-ικός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπερα σε ολους.Ξεθαβω αυτο το θεμα για να κανω μια ερωτηση.Εχω την boss gt-100...αν φτιαξω ενα patch χρησιμοποιοντας simulation 2 ενισχυτων ταυτοχρονα και το patch ειναι φτιαγμενο STEREO (εχει 2 επιλογες STEREO/PAN) τοτε στον ενισχυτη για να παρω αυτο τον ηχο θα πρεπει να συνδεσω και τη left και τη right εξοδο της πεταλιερας η ενα καλωδιο αρκει;Ευχαριστω

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα stereo effects λειτουργουν αν εχεις ΔΥΟ ενισχυτες,ή stereo ενισχυτη ,οπως ο Jazz chorus της Roland,αλλοιως αστο θα εχεις ακριβως το ιδιο αποτελεσμα με το να παιξεις εναν στερεοφωνικο δισκο σε ενα μονοφωνικο συστημα ή σε ενα συστημα με ΕΝΑ ηχειο .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.SF Τι θα προτεινες για μικρα live...2 ηχεια frfr η καποιον στερεο ενισχυτη και ποιον ;

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε δυο μικρους ΛΑΜΠΑΤΟΥΣ combo 1Χ12  & θα εισαι πασας.Δυο VHT SPECIAL π.χ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου