Προς το περιεχόμενο

Νεκρος...Harley Benton GA5


zade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ,

για άλλη μια φορά κάνω επίκληση στους σοφότερους για ένα θέμα που προέκυψε. Ο φτηνός και πολύ όμορφος ενισχυτάκος μου HB GA5 σταμάτησε να παίζει. Το λαμπάκι ανάβει κανονικά. Τον ανοίγω και βλέπω ότι μια από τις 3 ασφάλεις έχει γίνει ένα με το πλαστικό της "καβούκι" ενώ μια άλλη κρέμεται καθώς το πλαστικό της έχει σπάσει και δεν κάνει επαφή με το υπόλοιπο καλώδιο. Συνολικά δλδ 2 από τις 3 ασφάλειες, ή μάλλον οι θήκες τους τα έπαιξαν. Είναι κάτι το οποίο μπορώ να επισκευάσω μόνος μου; Γιατί να το πάω σε τεχνικό και να σκάσω 50ρικο όταν ο ενισχυτής κόστισε 90 είναι κρίμα κ άδικο...

 

 

ευχαριστώ ex ante....

 

 

Βρήκα και μια φωτο. Τα άσπρα πλαστικά είναι το ένα λιωμένο και το άλλο ανοιγμένο. Ευχαριστώ

ga5.jpg.bf1373326bc283769e73fddf817800ad.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το συνηθισμένο πρόβλημα που έχουν οι GA5h.

Όσους έχω δει το έχουν πάθει...

 

Εγώ προσωπικά τις αφαίρεσα τελείως τις συγκεκριμένες ασφάλειες!

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ψαχνεις να βρεις ασφαλειες, πηγαινε τον ενισχυτη σου στον ηλεκτρονικο της γειτονιας σου και πες οτι θες να σου αλλαξει τις ασφαλειες - κατι ψιλα θα σε χρεωσει λογικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλως ή κακως ενας ενισχυτης που εχει 90 ευρω ειναι λογικο να βγαζει τετοια προβληματακια.ειναι γνωστο οτι οτι πληρωσεις παιρνεις.το θεμα ειναι παντα οτι ενας τεχνικος χρεωνει την εργασια του με βαση τη δουλεια που κανει και οχι με βαση την αξια αυτου που φτιαχνει.γι'αυτο καλυτερα ρωτα 2-3 ηλεκτρονικους για το ζητημα και οποιος ειναι πιο φτηνος, πηγαινε να στον φτιαξει και αν σου ξαναβγαλει προβλημα παρε αλλον.Δυστυχως η λογικη των πολυ φτηνων πραγματων ειναι οτι ειναι αναλωσιμα.δυστυχως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ψαχνεις να βρεις ασφαλειες, πηγαινε τον ενισχυτη σου στον ηλεκτρονικο της γειτονιας σου και πες οτι θες να σου αλλαξει τις ασφαλειες - κατι ψιλα θα σε χρεωσει λογικα.

Στους συγκεκριμένους δεν "καίγεται" η ασφάλεια. Χαλάει το πλαστικό που έχει που είναι οι θήκες για τις ασφάλειες (το οποίο είναι πολύ χάλια κατασκευή!).

 

Δοκίμασε με μονωτική να σταθεροποιήσεις τις δύο τους άκρες έτσι ώστε να σφίξουν και να κάνουν καλά επαφή οι ασφάλειες.

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τις εχει βαλει εκει τις ασφαλειες ο κατασκευαστης κατι θα ηξερε...

 

Τωρα αν ειναι αναγνωρισμενη αστοχια υλικου της ασφαλειοθηκης, εχει (σχετικα) καλως. Μπορεις απλα να ψαξεις για καλυτερης ποιοτητας.

 

Αν οχι, υπαρχει βαθυτερος λογος που καιγονται οι ασφαλειες, αρα η τυφλη αντικατασταση τους απλα καταπολεμα το αποτελεσμα και οχι την αιτια (η οποια θα μπορουσε να προκαλεσει πολυ μεγαλυτερη ζημια).

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το συνηθισμένο πρόβλημα που έχουν οι GA5h.

Όσους έχω δει το έχουν πάθει...

 

Εγώ προσωπικά τις αφαίρεσα τελείως τις συγκεκριμένες ασφάλειες!

 

 

Τι εννοείς; Μπορώ να τις βγάλω και θα δουλέυει κανονικά; Όπως καταλαβαίνετε η σχέση μου με τα ηλεκτρολογικά είναι όπως με το καλλιτεχνικό πατινάζ...ΚΑΜΙΑ!!!

 

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις, που θαβρω πλαστικά καπάκια τέτοια ξέρει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους συγκεκριμένους δεν "καίγεται" η ασφάλεια. Χαλάει το πλαστικό που έχει που είναι οι θήκες για τις ασφάλειες (το οποίο είναι πολύ χάλια κατασκευή!).

 

A σορρυ, εγω καταλαβα οτι (για τον χψ λογο) τιναξαν τα πεταλα οι ασφαλειες και πηραν μαζι τους και τις βασεις.

 

Στο δικο μου δεν ειχα καποιο προβλημα αλλα τον ειχα κρατησει για πολυ λιγο καιρο να πω την αληθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο φόρουμ,

για άλλη μια φορά κάνω επίκληση στους σοφότερους για ένα θέμα που προέκυψε. Ο φτηνός και πολύ όμορφος ενισχυτάκος μου HB GA5 σταμάτησε να παίζει. Το λαμπάκι ανάβει κανονικά. Τον ανοίγω και βλέπω ότι μια από τις 3 ασφάλεις έχει γίνει ένα με το πλαστικό της "καβούκι" ενώ μια άλλη κρέμεται καθώς το πλαστικό της έχει σπάσει και δεν κάνει επαφή με το υπόλοιπο καλώδιο. Συνολικά δλδ 2 από τις 3 ασφάλειες, ή μάλλον οι θήκες τους τα έπαιξαν. Είναι κάτι το οποίο μπορώ να επισκευάσω μόνος μου; Γιατί να το πάω σε τεχνικό και να σκάσω 50ρικο όταν ο ενισχυτής κόστισε 90 είναι κρίμα κ άδικο...

 

 

ευχαριστώ ex ante....

 

 

Βρήκα και μια φωτο. Τα άσπρα πλαστικά είναι το ένα λιωμένο και το άλλο ανοιγμένο. Ευχαριστώ

 

 

Πρέπει να αλλάξεις τις ασφαλειοθήκες (και τις ασφάλειες) για να ξαναπαίξει ο ga5 και να μην τις ξανακάψει. Δεν είναι ακριβή εργασία, αλλά αυτό εξαρτάται απ το μάστορα(π.χ. 30ευρω χρεώνουν μερικοί απλά για να τον πας στο μαγαζί να τον κοιτάξουν...).

Επίσης, η πόλωση και η τάση είναι πολύ υψηλές στον τελικό του ga5 κι αυτό κάνει τα πάντα πιο "hot" μέσα στον ενισχυτή κι έχει ρίσκο... Κι αυτό διορθώνεται από ηλεκτρονικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου