Προς το περιεχόμενο

Retubing my XXX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά απο ένα μήνα πειράματα και συζητήσεις με διάφορα άτομα(thanks to electrictabs,toneless)αποφάσισα να αλλάξω λάμπες όχι γιατί ακούγεται άσχημα ο ενισχυτής αλλά δεν ακούγεται όσο "αμερικάνικος" θα ήθελα.Τίνει προς Marshall περισσότερο παρά Πχ σε Boogie.

 

Έπαιξα πολύ με ΕQ αλλά παρόλο που έφτανα πολύ κοντα στο επιθυμητό αποτέλεσμα η marshallίλα ήταν εκεί.

 

Ο ενισχυτής έχει 4 ΕΗ 12ΑΧ7 και 4 Ruby 6L6.

Οι ΕΗ έμαθα ότι έχουν έντονα πριμομεσαία(συχνότητες που συχαίνομαι περισσότερο :evil: )και πράγματι όσο και να έκοβα πάλι ήταν εκεί. 8O

Θα προτιμούσα έναν πιο balanced ήχο ώστε να είναι πιο ευέλικτος.

 

Ψάχνοντας στο noiz διαπίστωσα μια προτίμηση σε JJ(αν και δε βρήκα κάτι που να αναφέρεται σε high gain ενισχυτή).Διάβασα καλά λόγια και για τις Tung Sol και τις TAD.Η πρώτη μου επιλογή είναι JJ.

 

Αυτό που θέλω να μου πείτε είναι αν υπάρχουν κατα τη γνώμη σας εναλλακτικές προτάσεις σε ποιότητα λάμπας πέρα απο αυτές που ανέφερα.

 

Ευχαριστώ :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και γω καποιες αποριες σχετικα με retubing, οποτε για να μην ανοιξω καινουργιο θεμα ποσταρω εδω. Κοιταξτε πως εχει η κατασταση :

ενα χρονο, πριν πηρα απο αμερικη εναν τελικο boogie, πολυ καλος ενισχυτης, αν και ΠΟΛΥ δυνατος για τις απαιτησεις μου 8O 8O 8O

Το προβλημα ειναι το εξης, απο το 0 εως το 3 υπαρχει ενας θορυβος,οχι κατι φοβερο, ενα εκνευριστικο hisss, στο 3 εξαφανιζεται ,μετα επανερχεται το hissss οσπου στο 9 εξαφανιζεται παλι, και επανερχεται ως το 10.σκεφτηκα μηπως ηταν τα ποντεσιομετρα, αλλα συμβαινει και στα δυο καναλια στα ιδια σημεια οποτε δεν παιζει μαλλον :roll: οι λαμπες οταν τις τσιτωνω εχουν ενα μπλε χρωμα, που αν δεν κανω λαθος ειναι το φυσιολογικο.Τι φταει?πειτε μου πως ειναι μονο οι λαμπες του και οχι κατι αλλο :cry: :cry: :cry:

Υ.Γ. Ασχετο λιγο, μου εκανε πολυ μεγαλη εντυπωση το ποσο γλυκα επαιζε μονο με την κιθαρα στο input,ενα reverb και ενα fxloop να ειχε και δεν χρειαζομαι τιποτα αλλο!!! :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και γω καποιες αποριες σχετικα με retubing' date=' οποτε για να μην ανοιξω καινουργιο θεμα ποσταρω εδω. Κοιταξτε πως εχει η κατασταση :

ενα χρονο, πριν πηρα απο αμερικη εναν τελικο boogie, πολυ καλος ενισχυτης, αν και ΠΟΛΥ δυνατος για τις απαιτησεις μου 8O 8O 8O

Το προβλημα ειναι το εξης, απο το 0 εως το 3 υπαρχει ενας θορυβος,οχι κατι φοβερο, ενα εκνευριστικο hisss, στο 3 εξαφανιζεται ,μετα επανερχεται το hissss οσπου στο 9 εξαφανιζεται παλι, και επανερχεται ως το 10.σκεφτηκα μηπως ηταν τα ποντεσιομετρα, αλλα συμβαινει και στα δυο καναλια στα ιδια σημεια οποτε δεν παιζει μαλλον :roll: οι λαμπες οταν τις τσιτωνω εχουν ενα μπλε χρωμα, που αν δεν κανω λαθος ειναι το φυσιολογικο.Τι φταει?πειτε μου πως ειναι μονο οι λαμπες του και οχι κατι αλλο :cry: :cry: :cry:

Υ.Γ. Ασχετο λιγο, μου εκανε πολυ μεγαλη εντυπωση το ποσο γλυκα επαιζε μονο με την κιθαρα στο input,ενα reverb και ενα fxloop να ειχε και δεν χρειαζομαι τιποτα αλλο!!! :D :D :D[/quote']

 

Απο το 9 ώς το 10 πως τον άκουσες τον βόμβο??? Με κλειστή την κιθάρα φαντάζομαι... :lol: :roll: Στην τελική τι σε νοιάζει?? Βέβαια από το 1-3 είναι πράγματι πρόβλημα... γιατι φαντάζομαι ότι εκεί μέσα πρέπει να παίζεις τις περισσότερες φορές.

 

Για το Υ.Γ.: Είσαι μπροστά από την εποχή σου stavrillian... :wink: Σε λίγα χρόνια όλοι θα καταλάβουν ότι και η κιθάρα hi-fi (ή hi-end :lol: ) ήχο χρειάζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνοντας στο noiz διαπίστωσα μια προτίμηση σε JJ(αν και δε βρήκα κάτι που να αναφέρεται σε high gain ενισχυτή).Διάβασα καλά λόγια και για τις Tung Sol και τις TAD.Η πρώτη μου επιλογή είναι JJ.

 

Σύμφωνα με το φίλτατο electrictabs και οι JJ τονίζουν παραπάνω την μεσαία περιοχή, οπότε προσεξέ το πριν κάνεις κάποια κίνηση.

 

Ίσως αυτό σε βοηθήσει στην επιλογή (αν και μπορεί να το έχεις δεί)

 

http://www.tube-town.de/info/doc/tt-tubemap.pdf

 

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως όχι τόσο σπαστικός τονισμός όσο οι EH :wink:

Έκανα ήδη επιλογή JJ.Αναμένω αποτελέσματα τώρα :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απο το 9 ώς το 10 πως τον άκουσες τον βόμβο??? Με κλειστή την κιθάρα φαντάζομαι...

λαθος φανταζεσαι :twisted: :twisted: :twisted:

 

Για το Υ.Γ.: Είσαι μπροστά από την εποχή σου stavrillian... :wink: Σε λίγα χρόνια όλοι θα καταλάβουν ότι και η κιθάρα hi-fi (ή hi-end :lol: ) ήχο χρειάζεται...

Ελα ρε, αν σκεφτεις ποσοι παιζουν με ενισχυτες σε φαση μονο volume & tone (Pro Jr), δεν πιστευω πως εχει τεραστια διαφορα με το volume precence του boogie!!!

Υ.Γ ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ ΜΕ!!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ήρθαν σήμερα το σετ προενισχύτριες που παρήγγειλα.Για ακριβολογώ όχι ακριβώς μια και παρήγγειλα JJ ECC83S και ήρθαν JJ ECC803S το οποίο δε με χάλασε καθόλου βέβαια μια και το αποτέλεσμα με ικανοποίησε απόλυτα τηρουμένων των αναλογιών, μια και οι τελικές είναι ακόμη stock.

 

Σε σχέση με τις ΕΗ έχουν πολύ στρόγγυλότερο ήχο σφηχτά μπάσα ζεστά πρίμα και κατά 10% λιγότερο gain αλλά στον Peavey αυτό λειτούργησε ευεργετικά μια και είχε ήδη απο μάνα 10 τόνους και εμένα μου αρκούν οι 8 :lol: :lol: :lol:

 

Αλήθεια για τις τελικές ξέρω ότι χρειάζονται κάποιες ώρες παίξιμο να στρώσουν.Ισχύει το ίδιο και για τις προενισχύτριες;;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Μόλις παρέλαβα και μια τετράδα JJ 6L6GC οι οποίες τώρα που ποστάρω "ψήνονται" τα πιτσουνάκια μου :lol: :lol: :lol: Όταν μετά τον ανοίξω θα γράψω εντυπώσεις γιατί τώρα θα μου κάνουν έξωση.Ήδη ένας παππούς μου είπε "Παλικάρι το στερεοφωνικό σου λίγο πιο χαμηλά οκ; :lol: :lol: :lol: "

 

Σε πρώτη φάση όμως οφείλω να πω οτι και κατασκευαστικά παρόλο που δεν ξέρω την τύφλα μου απο κατασκευή λάμπας παρατήρησα κάποια πραματάκια.Οι stock λάμπες που έιχα ήταν Ruby 6L6GC-STR.

 

H πρώτη παρατήρηση είναι οτι οι JJ είναι πιο βαριά λάμπα.Το γυαλί φαίνεται πιο παχύ.Η κατασκευή στο εσωτερικό φαίνεται λίγο πιο περίπλοκη και ογκώδης.Είναι και μισο εκατοστό πιο ψιλή.Γενικώς η λάμπα είναι ένα ζώο :lol: :lol:

 

Τώρα ηχητικά αναμείνατε στο ακουστικό σας... :D :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια για τις τελικές ξέρω ότι χρειάζονται κάποιες ώρες παίξιμο να στρώσουν.Ισχύει το ίδιο και για τις προενισχύτριες;;

 

να..στρωσουν? 8O

πως να στρωσουν δηλαδη???

ποιος ειδικος στο ειπε αυτο παλι??? :roll:

 

παιξε παιδι μου με τον ενισχυτη σου σαν ανθρωπος και ασε τα...στρωσιματα για τα ...αμαξια....ουτε στρωσιμο ουτε απλωμα θελουν οι λυχνιες (απλα ανοιξε το power και μετα απο 2-3 λεπτα ανοιξε και το stand by & θα εισαι οκ)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου