Προς το περιεχόμενο

Σειρές που αξίζουν!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

  Επειδή με τις ταινίες δεν τα πάω και πολύ καλά τώρα τελευταία, είπα να κάνω αυτό που φοβόμουν, δηλαδή να το γυρίσω σε καμιά σειρά. Τις σειρές τις φοβάμαι επειδή ακριβώς είναι σειρές, δηλαδή εκεί που θα έβλεπες την ταινία και θα χαλάρωνες και μετά θα την έπεφτες για ύπνο νωρίς, μπορεί να ''κολλήσεις'' και να θες να δεις το επόμενο επεισόδιο, και το επόμενο μετά από αυτό κ.ο.κ. Ο δεύτερος λόγος που τις φοβάμαι είναι επειδή ανάλογα με την επιτυχία τους, ''τραβούσανε'' το σενάριο υπερβολικά από τα μαλλιά, με αποτέλεσμα να καταλήγουν σε 243 σεζόν με 1.476 επεισόδια...

 

  Γι' αυτό αποφάσισα να ξεκινήσω με το True Detective. Μόνο 8 επεισόδια, μια σεζόν. Θα βγεί και δεύτερη σεζόν βέβαια, αλλά θα έχει άλλους χαρακτήρες και άλλη πλοκή και ανεξάρτητη ιστορία, οπότε no problemo.

 

  Προς το παρόν μου αρέσει πολύ, νομίζω πως πρόκειται για εξαιρετική σειρά. Η σκηνοθεσία και οι πρωταγωνιστές καταπληκτικοί. Το σενάριο επίσης. Δεν πρόκειται για κλασσικό αστυνομικό μυθιστόρημα σε καμία περίπτωση. Το προτείνω ανεπιφύλακτα.

 

true.jpg

 

  Απ'ότι φαίνεται έχουν βγει πολλές αξιόλογες σειρές, με αρχαία ρώμη, ζόμπι, εξωγήινους, πειρατές, πολιτική κ.τ.λ. Προτείνετε αν θέλετε αυτές που σας ενθουσίασαν (ή απογοήτευσαν) και γιατί.

 

  Υ.Γ. Α ρε thread που βρήκα να ανοίξω ο άνθρωπος τώρα που ανοίγει ο καιρός...  ;D

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι σειρες πλεον ειναι σχεδον καλυτερες απο τις ταινιες... ;D

 

Μια και λογω του μπεμπη εχω να παω σινεμα κανα χρονο τις εχω σκισει.. ;D

 

Το True Detective το τελειωσα χθες και απλα ΜΑΜΕΙ και ΔΕΡΝΕΙ ...

 

Εκπληκτικες σειρες που ειδα επισης ειναι

 

1.Strike Back (στρατιωτικο-κατασκοπευτικο-αντιτρομοκρατικη βρεττανικη παραγωγη που σπαει κοκαλα)

 

2.Walking Dead (εξαιρετικο σηριαλ βασισμενο στο ομωνυμο κομικ)

 

3.The SHIELD (ισως η καλυτερη αστυνομικη σειρα μαζι με το the Wire)

 

4.The Wire

 

5.ACCUSED (βρεττανικη δικαστικη σειρα,ΠΟΛΥ ενδιαφερουσα με τρομερη σκηνοθεσια)  

 

6.Die Brücke (ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ σηριαλ  http://de.wikipedia.org/wiki/Die_Br%C3%BCcke_%E2%80%93_Transit_in_den_Tod ,το οποιο βγηκε και σε αμερικανικο version )

 

& τελος ΤΟ σηριαλ

 

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Killing_(Danish_TV_series)

 

(και αυτο βγαινει τωρα σε αμερικανικο version )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από σειρές, αρκετές και καλές. Περιγραφές εύκολα βρίσκονται στο δίκτυο οπότε αρκούμαι στους τίτλους.

 

Breaking Bad

The Wire

House of Cards

Deadwood

Ripper Street

Homeland

The Tudors

The Good Wife

Boston Legal

Weeds

 

...και η καλύτερη κωμική σειρά εδώ και δεκαετίες: Seinfeld

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από σειρές άλλο τίποτα!  ;D

 

True Detective μαμεί! Breaking Bad φυσικά! Και το Killing βέβαια! Οι Δανοί έχουν ατμόσφαιρα.

 

Θα ξεκινήσω με κωμωδία,

Bored to Death

http://www.imdb.com/title/tt1255913/

 

poster.jpg

 

Απλά δεν υπάρχει!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και λογω του μπεμπη εχω να παω σινεμα κανα χρονο τις εχω σκισει.. ;D

Πω, πω......

Ρε συ πρέπει να ξοδεύεις μια περιουσία να τις αγοράζεις όλες αυτές...... ;D ;D ;D

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Game of Thrones - no comment. Απλά αν είσαι ο ένας που δεν το έχει δει, δες το.

 

Breaking Bad -           "                "              "             "              "           "

 

The Fringe - ψυχεδέλα και sci-fi του κερατά, παράλληλα σύμπαντα, παραεπιστήμη, πειράματα που δεν πήγαν καλά, και όλα τα σχετικά που δεν θα περίμενα ποτέ από μια σειρά.

 

Mad Men - η ιστορία ενός διαφημιστικού γραφείου στη "Mad"ison Avenue στην Αμερική των 60s με πολύ ενδιαφέρουσα επισκόπηση της αμερικάνικης κοινωνίας, τεχνολογίας και ζωής της εποχής

 

Homeland - Κατασκοπία / αντικατασκοπία και αντιτρομοκρατία της CIA με αφορμή την προδοσία ενός αμερικάνου ήρωα - είναι πολύ καλύτερο απ' ό,τι μπορεί να φανταστεί κάποιος από την περιγραφή

 

Californication - τι τραβάει ένας επιτυχημένος, καλοστεκούμενος και ψιλοκαντέμης συγγραφέας στο LA

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι παλιοι θα το ξερουν σιγουρα (vintage γαρ), αλλα για τους νεοτερους (σαν και του λογου μου) να προσθεσω και το Twin Peaks. Απλα πρεπει :P

 

TwinPeaks_openingshotcredits.jpg

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Curb your Enthusiasm, με τον υπέρτατο Larry David:

 

sn2lg5.jpg

 

Και φυσικά Homeland.Μόλις τελείωσα την τρίτη σεζόν και ανυπομονώ για την έναρξη της τέταρτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Homeland - Κατασκοπία / αντικατασκοπία και αντιτρομοκρατία της CIA με αφορμή την προδοσία ενός αμερικάνου ήρωα - είναι πολύ καλύτερο απ' ό,τι μπορεί να φανταστεί κάποιος από την περιγραφή

 

Όντως. Τόσο καλό που μου υποσχέθηκα να προσπαθήσω να μη ξαναρχίσω σειρά που δεν έχει ολοκληρωθεί, γιατί τώρα μείναμε με τον Brody στο χέρι και καλά κρασιά.  ;D

 

Δεν έχω δει/επιχειρήσει να δω καμιά άλλη σειρά.

 

 

Υ.Γ:

 

Εντάξει, πλην των κλασσικών:

 

[move]retire.jpg?dc3577[/move]

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου