Προς το περιεχόμενο

Marshall ή Vox ??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο ηχος του vox θ λεγα οτι μ αρεσει αρκετα ,και δεν ειναι και τοσο πολυ γκαζι σαν του μαρσαλ.Ισως κ ολας να μη χρειαζεται και καποιο distortion πεταλι μπροστα.. !Σε αντιθεση με τους φεντερ που η βρωμια τους ειναι καπως αστεια ,τουλαχιστον ετσι μ φαινεται ! θ περασω απο το μαγαζακι που τον πηρε το ματι μου για να τον τεσταρω !!! Αν ηταν να μπει και καποιο πεταλακι μπροστα ,υπαρχει καποιο που θα προτεινατε ?

Επι την ευκαρια ...ξερετε γτ δεν εχουν στο equaliser τους τα μεσαια ?!?! Τι φαση παιζει ?!?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μιάς και το ανέφερες την MA σειρά τη θεωρείς καλή; 

 

Εχει ωραια british Κανονικό καθαρό καναλι και φοβερο crunch (εως hard rock) καναλι. Εχει και μια επιλογη για boost (διπλο footswitch) αλλα δεν ρυθμιζει και στα αυτια μου ειναι καπως fuzzy. Εχει loop (ο vox οχι) ειναι σχετικα ελαφρης (1χ12 o combo). Αξιοπιστος και πολυ φθηνος! Κριμα που τον σταματησαν!

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επι την ευκαρια ...ξερετε γτ δεν εχουν στο equaliser τους τα μεσαια ?!?! Τι φαση παιζει ?!?!

 

o Vox εχει 2 input. Φαντασουτο σαν 2 καναλια (γιαυτο σου ειπα για ABY box). Στο ενα καναλι (καθαρο) εχει μονο vol (gain στην ουσια) και Tone. Εδω αν παιζεις χαμηλα με μονους θα ακουσεις καθαρα αλλα μαζι με τυμπανα θα αρχισει το σπασιμο/γρεζι (που πραγματικα ειναι φοβερος ηχος). Στο δευτερο καναλι αντι για tone εχει μπασα πριμα και gain. Εδω το γρεζι ερχεται ακομα πιο νωρις και φτανει αρκετα ψηλα για να ροκαρεις.

Αν βαλεις Humbackers τα γκαζια περνουν αμεσως τα πανω τους.

 

Παρολο που δεν εχει πολλα ρυθμιστικα βγαζει πολυ ωραιο ηχο, φουλ σε δυναμικες, ακομπρεσαριστο, χωρις πολυ ψαξιμο και αυτη ειναι η μαγεια του!

Το μονο ελατωμα ειναι οτι δεν εχει Loop αν το θες.

Για πεταλι δοκιμασε κανενα tubescreamer. Θα σφιξει αρκετα και θα αγριεψει.

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζεις την έκδοση του AC15?Είναι αυτός με το greenback μεγάφωνο?

Πάντως ειδικά αν παίζεις με μονούς, νομίζω ότι έχει άπλετο headroom και δεν σπάει τόσο γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζεις την έκδοση του AC15?Είναι αυτός με το greenback μεγάφωνο?

Πάντως ειδικά αν παίζεις με μονούς, νομίζω ότι έχει άπλετο headroom και δεν σπάει τόσο γρήγορα.

 

ναι φίλε αυτός είναι ! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι φίλε αυτός είναι ! ;D

 

Με το greenback θεωρώ πως δεν θα έχεις αρκετό headroom σε συνθήκες μπάντας, είναι όμως πολύ καλό μεγάφωνο και του ταιριάζει.Βέβαια, it's your call.Τους δοκιμάζεις και αποφασίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

VOX!

 

Μη σε φοβίζει το ένα κανάλι, γιατί όπως θα διαπιστώσεις κι εσύ αν τον δοκιμάσεις, καθαρίζει τελείως αν χαμηλώσεις από το volume knob της κιθάρας σου.

Ο συγκεκριμένος Marshall θεωρώ ότι έχει μόνο το όνομα.

Θα σου έλεγα να κοιτάξεις και τους Orange, ειδικά τον OR 15 αλλά και τον Tiny Terror. Εκεί να δεις ένταση για 15W θεωρώ ότι θα σε καλύψουν ηχητικά για το είδος σου. Και αυτοί μονοκάναλοι είναι, αλλά ισχύει αυτό που σου είπα πιο πάνω.

 

 

Κι εγώ πριν χτυπήσω το ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΚΙ το OR15 τον ιδιο φόβο είχα...αλλά τελικά με τρέλανε ο ενισχυτης και με το volume καθαρίζει φοβερά!!!

 

Τώρα τι να σου πω?Κάνε αμα θες και ένα τσεκ και στο πορτοκάλι (Λογοθέτης) μπορεί να σου αρέσει η χροιά του (Britila)...να φανταστείς στα 7W που παίζω στο σπίτι γίνεται Ο χαμός ::) :P!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει κι ένας στους μεταχειρισμένους αν σε ενδιαφέρει ο συγκεκριμένος.. (καμία σχέση δεν έχω με την αγγελία για να μην παρεξηγούμαι, απλά όσο μπορούμε να σπρώχνουμε την εσωτερική αγορά..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου