Προς το περιεχόμενο

Marshall ή Vox ??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίζει κι ένας στους μεταχειρισμένους αν σε ενδιαφέρει ο συγκεκριμένος.. (καμία σχέση δεν έχω με την αγγελία για να μην παρεξηγούμαι, απλά όσο μπορούμε να σπρώχνουμε την εσωτερική αγορά..)

 

αα οκ δεν το ειδα καν !! Θα το ριξω μια ματια να δω τι παιζει ! thanks ! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ακόμα καλύτερα treble booster

 

Treble booster? ειναι αρκετα πριμος. με το tr-booster δεν ξυριζει? τι αποτελεσμα βγαζει? με τι μαγνητες τον δουλευεις? δεν το εχω δοκιμασει ποτε ετσι....

 

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Κι όμως θεωρείται κλασικός συνδυασμός. Απ'ότι φαίνεται κολακεύει τα πρίμα των vox (και των marshall) δίνοντας ένα χαρακτηριστικό 70s ηχο. Πολύ πιθανό να δουλεύει σε μεγαλες εντασεις αλλα σημερα πιστευω υπαρχουν πεταλια που το πετυχαίνουν και σε bedroom εντασεις. Φαντάσομαι features σε στυλ mid boost...

 

Δυστυχώς, δεν εχω προσωπική εμπειρία γιατί κινούμαι σε fender ήχο, οπότε δεν παίζω (δεν ρισκάρω αγορά-δεν εχει τύχει να δανειστώ) με treble booster επειδή δεν ταιριάζει -θεωρητικά παλι-με τον ενισχυτή μου (σε αντίθεση με tubescreamer).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Κάτι ακόμα, το έχω δει και με μονούς αλλά και με διπλούς μαγνήτες και τα πάει περίφημα. Σε vox το πλέον χαρακτηριστικό set up θεωρείται του Brian May (single coil υποθέτω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμενα με "φοβιζει" το treble boost ..  :P Θα χει παρα πολυ πριμα και δεν πιστευω οτι θα ακουγεται ετσι οπως θελω ... δεν ξερω αν οντως θα χρειαζεται πεταλι μπροστα αλλα αν χρειαστει προτιμω σιγουρα ενα το οποιο θα "δεσει" τον ηχο..

Θα κοιταξω για tubecreamer που ειπατε ...

Thanks !! ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμενα με "φοβιζει" το treble boost ..  :P Θα χει παρα πολυ πριμα και δεν πιστευω οτι θα ακουγεται ετσι οπως θελω ... δεν ξερω αν οντως θα χρειαζεται πεταλι μπροστα αλλα αν χρειαστει προτιμω σιγουρα ενα το οποιο θα "δεσει" τον ηχο..

Θα κοιταξω για tubecreamer που ειπατε ...

Thanks !! ;D ;D

 

Έχω την εντύπωση ότι το αποτέλεσμα του treble booster το ακούς καλύτερα σε υψηλές εντάσεις ενισχυτών τύπου VOX, όπου εκτός από το overdrive ανεβαίνουν αισθητά και οι χαμηλές συχνότητες, οπότε το treble booster θα δώσει λίγο περισσότερο gain και έμφαση στα μεσαία/πρίμα. Δες και το παρακάτω video από έναν κύριο που...κάτι ξέρει από τέτοια (3:20-5:35).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αλήθεια ότι Vox + Treble Booster θεωρείται perfect match, κάτι σαν μπακαλιάρος + σκορδαλιά ένα πράγμα ;D

 

Ουσιαστικά καθαρίζει τον ήχο και του δίνει περισσότερο bite αφού η λειτουργία του στην πραγματικότητα είναι να δίνει περισσότερο gain στα πρίμα.

 

Σκέψου ότι και ο Iommi χρησιμοποιούσε treble booster μπροστά από τους Laney (συγκεκριμένα το Dallas Rangemaster) και δεν τον λες υπερβολικά πριμάτο τον ήχο του...

 

Πάντως κι εμένα και με φοβίζει και ενώ λέω συχνά ότι θα ήθελα να δοκιμάσω ένα, τελικά δεν πείθομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου