Προς το περιεχόμενο

M-audio EX-P + Nord Electro 2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, μπορει να μου πει κανεις γιατι  το expression pedal της Μ-audio EX-P δεν λεει να δουλεψει με την καμια πανω στο Electro 2???? >:( >:( >:(

 

Εχει κλασσικά διακοπτη για την πολικοτητα(?) αλλα δεν με βοηθησε φυσικα. Συνδεσα το electro με καλωδιο midi με την καρτα ηχου μου και ειδα οτι δεν μεταδιδει σημα midi στο Nuendo χρησιμοποιωντας το πεταλι...Η πλακα ειναι οτι ειχα googlαρει πριν το παρω και ειχα δει με μια πρωτη ματια οτι δουλευει κανονικά με το συγκεκριμενο πληκτρο.Πάντως δεν το εχω δοκιμασει ακομα σε αλλο synth ακομα αλλα ειναι ολοκαιρνουγιο για να υπαρχει η περιπτωση να ειναι χαλασμενο!Τι να πω ελεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο manual:

 

USING A SUSTAIN PEDAL

 

Σελίδα 14

βγαζεις ακρη?

 

 

Αν δεν βγαζεις ακρη..οποιος χρησιμοποιει pedal>..ας μας πει ποιο χρησιμοποιει.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω κοιταξει το manual. H αλλαγη πολικοτητας αφορά το systain/rotary pedal και εκει ευτυχώς δεν εχω κανενα προβλημα. Για το expression pedal σου λεει οτι απλα δεν λειτουργουν στο electro 2 τα Yamaha pedals... Αυτο. Οχι οτι υπαρχουν ρυθμίσεις  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στειλε ενα μειλ στην εταιρεια?..να παρουμε μια επισημη γνωμη/αποψη.Ειλικρινα αυτο θα ειναι οτι καλυτερο.Και θα απαντησουν σιγουρα.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας από τους λόγους που δεν μπορεί να λειτουργεί το exp. πεντάλ είναι η συνδεσμολογία.

 

τι πρεπει να προσεξουμε σε μια αγορα ενος τετοιου πενταλ?

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για να αποφύγουμε κακοτοπιές, να αγοράζουμε το πεντάλ που προτείνει ο κατασκευαστής, εάν προτείνει. Υπάρχει λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας από τους λόγους που δεν μπορεί να λειτουργεί το exp. πεντάλ είναι η συνδεσμολογία.

 

 

Αυτός πως στην ευχή το δουλεψε τοτε? Εκτος αμα λεει ψεματα..τι να πω! :P

 

Γιατι σας ξαναλέω googlaρα το exp pedal για το NE2 και ειδα απο 1-2 φορουμ οτι δουλευει κανονικά.. Πως την πατησα... Τεσπα, τώρα στελνω στην Clavia οπως ειπε ο Korgious

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το πεντάλ σου με το όργανο δουλεύει ?

Δλδ. το όργανο διαβάζει το πεντάλ για παράδειγμα σαν expression ή volume ?

 

Εάν ναι, τότε δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν.

1. Κάτι έχεις κλειστό στις midi λειτουργίες του οργάνου ώστε δεν στέλνει το όργανο προς τα έξω το ανάλογο Midi σήμα.

ή

2. Κάτι έχεις κλειστό από τον Η/Υ - πρόγραμμά σου ώστε δεν λαμβάνει τις εντολές που του στέλνει το όργανο.

 

Εάν όχι, τότε κάτι έχεις κλειστό από το όργανο ώστε δεν διαβάζει το πεντάλ ή είναι χαλασμένο το πεντάλ ή η συνδεσμολογία του πεντάλ δεν κάνει.

Αποκλείω την περίπτωση χαλασμένου οργάνου ή πεντάλ.

 

Φαντάζομαι ότι το μικρό ρυθμιστικό στο πλάϊ του πεντάλ είναι στη σωστή θέση. Γιά έλεγξέ το σε παρακαλώ πολύ. Άνθρωποι είμαστε και ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός πως στην ευχή το δουλεψε τοτε? Εκτος αμα λεει ψεματα..τι να πω! :P

 

Γιατι σας ξαναλέω googlaρα το exp pedal για το NE2 και ειδα απο 1-2 φορουμ οτι δουλευει κανονικά.. Πως την πατησα... Τεσπα, τώρα στελνω στην Clavia οπως ειπε ο Korgious

Στειλε να δουμε τι θα μας πουν..καλημερα...για να δουμε τι θα δουμε...το googlαρα κι εγω... ::) ???

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου