Προς το περιεχόμενο

Απορία για τη μικρη διαδρομη στα wah


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γκαιζ μ αρεσει ιδιαιτερα η χροια του Bad Horsie 2. Ομως παιζοντας με το Classic Wah της Morley εμεινα εκπληκτος απο την υπερβολικα μικρη διαδρομη του. :o Και λεω εγω... Γιατι να πρεπει σε καθε σολο σου, ενω παλευεις να μεινεις συγκεντρωμενος για να μην κανεις κανα λαθος, να πρεπει να σκεφτεσαι και την κινηση του ποδιου σου που πρεπει να γινεται με χειρουργικη ακριβεια? :-\  Ειναι και το Bad Horsie ετσι? Η τελοσπαντων ενα wah που απ την αρχη μεχρι το τελος του να δουλευει κανονικα υπαρχει?? ???  >:(  ???  >:(

"ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, μην τα παίρνεις... ;D

 

Απ' ότι θυμάμαι ένα wah του jam που είχα δοκιμάσει είχε αρκετά μεγάλη διαδρομή, και δεν χρειαζόταν χειρουργική ακρίβεια...

 

http://www.jampedals.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλωσήρθες Διάφανε Εγκληματία, κι'ας είσαι λίγο ζοχαδιακός απόψε!  ;D ;D ;D

 

Να ξέρεις ότι πάρα πολλά wah της αγοράς έχουν μικρή διαδρομή. Αυτό δεν είναι απαραιτήτως αρνητικό. Προσωπικά ας πούμε το προτιμώ, από κει και πέρα είναι θέμα ελέγχου. Μη νομίζεις ότι με μια τεράστια διαδρομή θα ήταν πιο βολικά τα πράγματα... Το σημαντικό είναι το wah να έχει ωφέλιμο sweep και όχι να είναι μουσικά άχρηστα τα 2/3 της διαδρομής του.

 

Επομένως θα έλεγα να δοκίμαζες αρκετά, για αρκετή ώρα, στη μουσική που παίζεις, ώστε να αποφασίσεις.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσήρθες Διάφανε Εγκληματία, κι'ας είσαι λίγο ζοχαδιακός απόψε!  ;D ;D ;D

 

Να ξέρεις ότι πάρα πολλά wah της αγοράς έχουν μικρή διαδρομή. Αυτό δεν είναι απαραιτήτως αρνητικό. Προσωπικά ας πούμε το προτιμώ, από κει και πέρα είναι θέμα ελέγχου. Μη νομίζεις ότι με μια τεράστια διαδρομή θα ήταν πιο βολικά τα πράγματα... Το σημαντικό είναι το wah να έχει ωφέλιμο sweep και όχι να είναι μουσικά άχρηστα τα 2/3 της διαδρομής του.

 

Επομένως θα έλεγα να δοκίμαζες αρκετά, για αρκετή ώρα, στη μουσική που παίζεις, ώστε να αποφασίσεις.  ;)

Θα προσπερασω την κακιουλα ;D ;D... 

 

Κι οταν λεμε "ωφέλιμο sweep" εννοουμε?..........

 

Οσο για τη δοκιμη που λες... Αχ, ξυνεις πληγες. :'( Ο μονος ελευθερος χρονος μου ειναι οταν κοιμαμαι. Γι αυτο ζηταω γνωμες για να αποκλεισω πχ καποια που θα μου πειτε πως εχουν μικρη διαδρομη εφοσον δε μ αρεσει.

 

Ευχαριστω οσους απαντησαν και περιμενω κι αλλες αποψεις! :) :)

"ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.morleypedals.com/dvai-2.html

 

Κατατάλλα μόνο αμα το δοκιμάσεις μόνος σου θα καταλάβεις αν σε βολεύει η διαδρομή.

 

Αλλά δες εδώ μια βιρτουάλ επίδειξη με μπόλικη ποδαρίλα:

 

http://www.youtube.com/watch?v=0QQiF_0HrVA

 

Ψάξε για περισσότερα στο youtube και νομίζω θα καλυφθείς.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά δες εδώ μια βιρτουάλ επίδειξη με μπόλικη ποδαρίλα:

Παλι καλα που η τεχνολογια δεν εχει εξελιχθει τοσο ωστε να ικανοποιειται και η αισθηση της οσφρησης! :P :P

"ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το Μπαντ-Χορσι εχει διαφορετικο τροπο στηριξης του "ποδοχειριστηριου" απο ενα κλασικο γουα, και θελει οντως πιο απαλες κινησεις, για αυτον το λογο ομως, μηπως ειναι αυτο που σε παραξενεψε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπερασω την κακιουλα ;D ;D...   

 

Κι οταν λεμε "ωφέλιμο sweep" εννοουμε?..........

 

Οσο για τη δοκιμη που λες... Αχ, ξυνεις πληγες. :'( Ο μονος ελευθερος χρονος μου ειναι οταν κοιμαμαι. Γι αυτο ζηταω γνωμες για να αποκλεισω πχ καποια που θα μου πειτε πως εχουν μικρη διαδρομη εφοσον δε μ αρεσει.

 

Ευχαριστω οσους απαντησαν και περιμενω κι αλλες αποψεις! :) :)

 

Ποια κακιούλα βρε πασάμ'  ??? 8) ;D ;D

 

Ωφέλιμο sweep: να ανεβάζει/κατεβάζει το wah μέσα σε "σωστά" μουσικά πλαίσια, όχι από ένα σημείο και μετά να ξύνει σαν δαιμονισμένο ή να μπασσάρει τελείως θολά. Να έχει βρει το "sweet spot" ο κατασκευαστής. Δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά, είναι τελείως υποκειμενικό θέμα αλλά θα το καταλάβεις αν δοκιμάσεις πολλά.

 

Πράγμα που δυστυχώς είναι το μόνο που σε σώζει... πρέπει να βρεις χρόνο να το ψάξεις. Κακά τα ψέματα, το wah ΔΕΝ είναι ένα ακόμα εφφέ. Είναι τελείως προσωπικό/υποκειμενικό για τον κάθε μουσικό και θα το έβαζα στην ίδια κατηγορία με τον τύπο μπράτσου στην κιθάρα που προτιμάς, κλπ.

 

Δες και αυτό που σου λέει ο Ιησούς πιο πάνω, μπορεί να παίζει και αυτό ρόλο. Γενικά ξεκίνα από τα πιο "πρωτόγονα" wah, αντιγραφές των παλιών Clyde κλπ και μετά δες τα πιο σύγχρονα.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το Μπαντ-Χορσι εχει διαφορετικο τροπο στηριξης του "ποδοχειριστηριου" απο ενα κλασικο γουα, και θελει οντως πιο απαλες κινησεις, για αυτον το λογο ομως, μηπως ειναι αυτο που σε παραξενεψε?

Οχι οχι δεν ειναι αυτο το προβλημα μου. Ξερω γενικως τι παιζει με τη φωτοδιοδο και με την αυτοματη επαναφορα του. Το θεμα ειναι αποκλειστικα "εφετζιδικο" (αν καταλαβαινεις τι λεω). Δηλαδη στο Classic της Morley ενω μου αρεσε ο τονος και το ηχοχρωμα του δεν εμεινα καθολου ικανοποιημενος απο τη διαδρομη του, οπως λεω και στην αρχη... (αμαν! με βαζεις να τα ξαναγραφω και με παιδευεις! ;D ;D)

 

Πρέπει να βρεις χρόνο να το ψάξεις. Κακά τα ψέματα, το wah ΔΕΝ είναι ένα ακόμα εφφέ. Είναι τελείως προσωπικό/υποκειμενικό για τον κάθε μουσικό και θα το έβαζα στην ίδια κατηγορία με τον τύπο μπράτσου στην κιθάρα που προτιμάς, κλπ.

+1 Σ αυτο! Οντως ειναι πολυ υποκειμενικο..

 

Ωφέλιμο sweep: να ανεβάζει/κατεβάζει το wah μέσα σε "σωστά" μουσικά πλαίσια, όχι από ένα σημείο και μετά να ξύνει σαν δαιμονισμένο ή να μπασσάρει τελείως θολά. Να έχει βρει το "sweet spot" ο κατασκευαστής. Δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά, είναι τελείως υποκειμενικό θέμα αλλά θα το καταλάβεις αν δοκιμάσεις πολλά.

Χμμ... Εχεις κανει καθηγητης?? (το χεις το της εξηγησης ;) ;) ;))

 

Γενικά ξεκίνα από τα πιο "πρωτόγονα" wah, αντιγραφές των παλιών Clyde κλπ και μετά δες τα πιο σύγχρονα.

Εννοεις σε στυλ Crybaby? Εχω περασει κι απ αυτα. Απλα το Morley (εκτος του οτι ειναι πιο μουρατο ;D ;D ;D) εχει και πολυ βολικο ανοιξε-κλεισε.. Κι εφοσον δε σκοπευω να το χρησιμοποιησω ως φιλτρο, με βολευει κι η αυτοματη επαναφορα (οπως και για ενα γρηγορο σολο)

 

Αυτα!

 

Περιμενω κι αλλους!!! :D :D

"ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι οχι δεν ειναι αυτο το προβλημα μου. Ξερω γενικως τι παιζει με τη φωτοδιοδο και με την αυτοματη επαναφορα του. Το θεμα ειναι αποκλειστικα "εφετζιδικο" (αν καταλαβαινεις τι λεω). Δηλαδη στο Classic της Morley ενω μου αρεσε ο τονος και το ηχοχρωμα του δεν εμεινα καθολου ικανοποιημενος απο τη διαδρομη του, οπως λεω και στην αρχη... (αμαν! με βαζεις να τα ξαναγραφω και με παιδευεις! ;D ;D)

 

Χμου, δεν ενοουσα την διαφορα στον τροπο λειτουργιας, ενοουσα οτι σε ενα μπαντ-χορσι που ειχα παιζει, το πεταλι ηταν στερεωμενο πιο μπροστα και ψηλα απο ενα συνηθισμενο γουα, με αποτελεσμα το ποδι να ακολουθει μια περιεργη γωνια, και να ειναι πολυ πιο "επηρεπες" σε μετακινησεις, λογο του οτι με αυτη την γωνια δεν ηταν ιδιαιτερα σταθερο, ηταν και ο μηχανισμος πιο μαλακος, με αποτελεσμα το ποδι να κινηται  πολυ πιο ευκολα και πιο γρηγορα απο οσο θα ηθελα, ή απο οσο ειχα συνηθισει με ενα κλασικο γουα δηλαδη.

Ειπα μηπως αυτο σου εδωσε την αισθηση μικροτερης διαδρομης, δυστυχως δεν εχω δοκιμασει το Κλασικ να ξερω αν ειναι και αυτο το ιδιο.

Και απ'οτι καταλαβα μιλαμε για την διαδρομη στο ποδι και οχι το ευρος του εφε, γι'αυτο εγραψα τα παραπανω, σορυ αν σε κουρασα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου