Προς το περιεχόμενο

Jazz Basses


kk.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και πάλι!

 

Μεταξύ των:

- http://www.thomann.de/gr/fender_american_standard_jbass_rw_3t.htm

- http://www.thomann.de/gr/fender_70_classic_jazz_bass_3ts.htm

 

Γνωρίζετε τις διαφορες μεταξύ των μαγνητών (έστω και θεωρητικά)?

 

Η διαφορα vintage style και medium frets είναι μεγάλη στο παίξιμο (έστω και θεωρητικά)?

 

Το ζήτημα είναι πως μου αρέσει πολύ το Classic εξωτερικά (κυρίως για τα block inlays) αλλα μάλλον το American είναι καλύτερο. Βασικά δε με αφορά τόσο ο ήχος (δε με νοιάζει ο θόρυβος - δε παίζω jazz, παίζω melvins με πένα & fuzz) αλλα η ευκολία στο παίξιμο και η "ποιότητα κατασκευής" αν είναι δόκιμος ο ορος, το πιο εύκολο σετάρισμα κ.λπ κ.λπ.

 

(Δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση στο να τα δοκιμάσω (αυτά η αλλα).)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Classic ειναι αν θυμαμαι καλα Mexico, οποτε (θεωρητικα τουλαχιστον) ενα κλικ πιο κατω σε ποιοτητα. Τα vintage style frets ειναι πιο "μικρα", προσωπικα δεν τα πολυπηγαινω. Τα νεα US standard ειναι παρα πολυ καλα οργανα και εχουν και τη high mass vintage bridge, που ειναι μακραν η καλυτερη γεφυρα που εχω δει ποτε σε Fender μπασο. Απο μαγνητες, το κλου με το Classic 70s ειναι οτι εχει τον bridge μαγνητη στη 70s (προφανως) θεση, δηλαδη πιο κοντα στη γεφυρα, κατι το οποιο σημαινει πιο μεσαιο/nasal ηχο σε σχεση με την "παραδοσιακη" τοποθετηση των μαγνητων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Classic ειναι αν θυμαμαι καλα Mexico, οποτε (θεωρητικα τουλαχιστον) ενα κλικ πιο κατω σε ποιοτητα.

Και πρακτικά στο μικρό δείγμα που έχω πιάσει.

 

Τα vintage style frets ειναι πιο "μικρα", προσωπικα δεν τα πολυπηγαινω.

Συμφωνώ

 

Τα νεα US standard ειναι παρα πολυ καλα οργανα και εχουν και τη high mass vintage bridge, που ειναι μακραν η καλυτερη γεφυρα που εχω δει ποτε σε Fender μπασο.

Όντως όμορφη. Aπό την άλλη, για να πω τη μαύρη μου αλήθεια, τρομερές διαφορές στον ήχο με high mass από απλή καλή γέφυρα δεν έχω ακούσει (αλλά οι ρυθμίσεις γίνονται πολύ καλύτερα). Με διαφορά στο υλικό (μπρούτζινη) νομίζω ότι έχω ακούσει.

 

Απο μαγνητες, το κλου με το Classic 70s ειναι οτι εχει τον bridge μαγνητη στη 70s (προφανως) θεση, δηλαδη πιο κοντα στη γεφυρα, κατι το οποιο σημαινει πιο μεσαιο/nasal ηχο σε σχεση με την "παραδοσιακη" τοποθετηση των μαγνητων.

Είμαι παραδοσιακός.  ;D

 

Επίσης επιλογή που θα μπορούσες να σκεφτείς είναι το Reggie Hamilton & το Aerodyne. Οι λόγοι προσωπικοί και εμφανείς.

 

Από την άλλη, σε αυτά τα λεφτά (http://www.dv247.com/guitars/fender-highway-one-jazz-bass-honey-blonde--41657), η επιλογή φαίνεται μονόδρομος  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως όμορφη. Aπό την άλλη, για να πω τη μαύρη μου αλήθεια, τρομερές διαφορές στον ήχο με high mass από απλή καλή γέφυρα δεν έχω ακούσει (αλλά οι ρυθμίσεις γίνονται πολύ καλύτερα). Με διαφορά στο υλικό (μπρούτζινη) νομίζω ότι έχω ακούσει.

 

Μη νομιζεις, κι εγω θεωρω λυσεις τυπου Badass πεταμενα λεφτα. Για μενα καλη γεφυρα ειναι αυτη που σου επιτρεπει να ρυθμισεις action και intonation με ακριβεια, χωρις να νιωθεις οτι πολεμας εναντια στη γεφυρα και που "κραταει" τις ρυθμισεις αυτες καλα. Με αυτο το δεδομενο, θεωρω την HMV as good as they come.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη νομιζεις, κι εγω θεωρω λυσεις τυπου Badass πεταμενα λεφτα. Για μενα καλη γεφυρα ειναι αυτη που σου επιτρεπει να ρυθμισεις action και intonation με ακριβεια, χωρις να νιωθεις οτι πολεμας εναντια στη γεφυρα και που "κραταει" τις ρυθμισεις αυτες καλα. Με αυτο το δεδομενο, θεωρω την HMV as good as they come.

Συμφωνώ απολύτως. Επί θεωρητικού επιπέδου.  ;D

Επειδή όμως τα μισά (αν όχι τα περισσότερα / όλα) λεφτά είναι στο μάτι και στη παραμύθα, ομολογώ ότι πήρα μία απομίμηση (China πάντα) μιας τέτοιας γέφυρας για το Γυφτολούλουδο και δείχνει πρώτη μούρη (για μένα πάντα) και με ψιλοφτιάχνει. Ευκολορύθμιστη και τις κρατάει και στοίχισε next to nothing. Ασε που βοηθάει και λίγο στο balance λόγω μικρότερου σώματος του μπάσου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο τα 3 μπασα που εχουν αναφερθει ως τωρα το highway one εχει μακραν το καλητερο value for money και το classic το χειροτερο.

        Τα highway one μετα τις αλλαγες στα specs τους πριν καναδυο χρονια ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ μπασα.Graphite reinforced neck(τα παλια δεν ειχαν),american pickups(τα παλια ειχαν μεξικανικους),pre grooved badass bridge(οι οποιες πανε κανα 150αρι στο ebay).Το matt finish τους δεν μου αρεσει τοσο,αλλα δεν τρεχει το honey blonde ειναι τοσο ωραιο χρωμα που το προσπερνω.Αυτο το matt finish ειναι και ο μοναδικος λογος που προτιμω ελαφρως το american standard μου απο το highway one μου.

      Το classic 70s σε συγκριση με τα δυο προαναφερθεντα μπασα:

1.Ειναι mexico k oxi Usa

2.Εχει σαφως υποδεεστερους μαγνητες

3.Δεν εχει graphite reinforced neck

4.Εχει τα απαλευτα σε μπασα vintage frets και τo ακρως απαλευτo σε jazz bass 7.25 radius που θα δινει και ανισορροπια στην ενταση μεταξυ χορδων(στα precision to σωζει o split pickup)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το matt finish τους δεν μου αρεσει τοσο,αλλα δεν τρεχει το honey blonde ειναι τοσο ωραιο χρωμα που το προσπερνω.Αυτο το matt finish ειναι και ο μοναδικος λογος που προτιμω ελαφρως το american standard μου απο το highway one μου.

 

Ναι, αλλά τα hwy είναι νίτρο και για αυτό αναπνέει καλύτερα το ξύλο.

Τα άλλα παίζουν ασθματικά (σε κάθε 20 ώρες παιξίματος απαιτούν και ψέκασμα με Aerolin).

 

Κατα τα άλλα, απόλυτα σύμφωνος.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου