Προς το περιεχόμενο

Ποιο μικρόφωνο για εγγραφή ηλεκτρικής κιθάρας?


Iliaspap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Σίγουρα το θέμα εχει συζητηθεί πολλάκις αλλά θα ήθελα να σας ρωτήσω λίγο πιο συγκεκριμένα.

 

Χρησιμοποιώ εδω και κάποια χρόνια μια M-audio profire610 και ένα sm57 για να γράφω κιθάρες (ηλεκτρική κυρίως rock-blues).

Θα ήθελα να αναβαθμίσω την ποιότητα εγγραφής με την αγορά ενός καλού μικροφώνου.

Σίγουρα θα ήθελα ενα royer121 ή ενα AKG414 αλλά δεν είναι εφικτό για την ώρα.

 

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο mic στα 400-500 ευρώ max?

 

Μέχρι στιγμής έχω εντοπίσει τρία για τα οποία θα με ενδιέφερε η γνώμη σας:

 

-AKG C214

-Audio Technica 4040

-Fathead II (ribbon)

 

Ευχαριστώ εκ τών προτέρων.

 

Hate it when people compare David Gilmour to God..... He is a great guy but he is not Gilmour!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα μικροφωνα που αναφερεις ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ με το 57αρι και αν ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΟΥΝ σωστα θα σου δωσουν διαφορετικο,και οχι αναγκαια καλύτερο,ηχο.

 

Αν το συνδιασεις με το ribbon θα εχεις περισσοτερα χαμηλομεσαια  ,ενω αν το συνδιασεις με τα πυκνωτικα περισσοτερα υψηλομεσαια.

 

Στη θεση σου παντως τα 500 ευρω θα τα εδινα για εναν καλυτερο ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗ και οχι για μικροφωνο αν η αναβαθμιση του ηχου μου ηταν ο στοχος μου  ;)

 

Ο Focusrite ISA One Analog ειναι σε αυτα τα λεφτα μια καλη λυση.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε τιθεται θεμα αναβαθμισης. Διαφορετικος ηχος ναι, αναβαθμιση οχι :)

Ο,τι μικροφωνο και να διαλεξεις θα δεις οτι πολλες φορες θα προτιμας το 57.

 

Στη λιστα με τα 3 που παρεθεσες θα προτεινα και το beyer m160 (απ'τα αγαπημενα μου για κιθαρες στο genre που ανεφερες και οχι μονο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις γρήγορες και εύστοχες απαντήσεις και λέω εύστοχες γιατί πολλές φορές έχω την εντύπωση ότι η κάρτα είναι αυτη που με περιορίζει.

 

Οπότε να βάλω στο παιχνίδι και προτάσεις για pre-amps ή άλλας κάρτες ήχου.

Να πάρω μια RME? να κρατήσω την m-audio και να ψάξω για προενισχυτή μόνο;

Κάτι τέτοιο πχ; http://www.uaudio.com/hardware/mic-preamps/710-twin-finity.html

(το κακό με αυτό είναι οτι είναι μονοκάναλο), θα προτιμούσα κάτι σε 2κάναλο ώστε να μπορώ να συνδυάσω το sm57 με κάτι άλλο στο μέλλον.

 

Είμαι όλος αφτιά  :)

 

θα προτεινα και το beyer m160

 

+1000

 

Χμμ, ωραία επιλογή το M160, μου είχε ξεφύγει τελείως.

 

 

Hate it when people compare David Gilmour to God..... He is a great guy but he is not Gilmour!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κρατήσω την m-audio και να ψάξω για προενισχυτή μόνο;

 

ναι

 

θα προτιμούσα κάτι σε 2κάναλο ώστε να μπορώ να συνδυάσω το sm57 με κάτι άλλο στο μέλλον.

 

εχεις δικιο αλλα καλυτερα ενα καναλι και καλο παρα 2 και μετρια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη αν παρεμβενω στο θεμα αλλα βρισκομαι και εγω σε "παρομοια" κατασταση.Εχω 2 μικροφωνα,Sennheiser MD421 και Samson VR88.H καρτα ηχου μου ειναι η Focusrite Scarlett 2i4 και θα ηθελα η επομενη αγορα μου να ειναι ενας προενισχυτης γυρω στα 600 ευρω,κατα προτιμηση 2καναλος.Πειτε μου τις προτασεις σας γιατι στο θεμα προενισχυσης δεν γνωριζω και πολλα.Ευχαριστω και αν θεωρειτε οτι δεν εχει σχεση με το θεμα να διαγραφει και θα ανοιξω καινουριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το budget μου ηταν μονο 600 ευρω θα επερνα ενα preamp και θα εκανα υπομονη μεχρι να μαζεψω για ενα δευτερο.

 

Στη περιπτωση του Iliaspap (που θελει 2 preamps για να γραφει ταυτοχρονα με 2 mics τη κιθαρα, θα επερνα 1 preamp και ενα reamp box μεχρι να ειχα τα χρηματα για ενα 2ο preamp).

 

Γενικα και στισς 2 περιπτωσεις συμφωνω με αυτο που λεει ο SF... (και πιστεψε με, δε συμβαινει συχνα  ;D )

εχεις δικιο αλλα καλυτερα ενα καναλι και καλο παρα 2 και μετρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου