Προς το περιεχόμενο

Κρίσιμος παράγοντας σε ένα PC για χαμηλό latency;


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ό,τι λέει ο τίτλος. Με ενδιαφέρει να ξέρω που να επενδύσω.

Υποψιάζομαι επεξεργαστής / μητρική.

Ακούω σας.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατά τη γνώμη μου, το σημαντικότερο είναι οι drivers της κάρτας ήχου, και γενικά η υλοποίησή της και η επικοινωνία της με το PC. Αυτή θα σου επιτρέψει να κατέβεις σε πολύ χαμηλό latency. Από τη στιγμή όμως που θα κατέβεις, αυτό θα σημαίνει ότι θα ζορίζεις (πολύ) παραπάνω το PC σου, οπότε πλέον θα παίζει μεγάλο ρόλο ο επεξεργαστής και όλα τα άλλα. Δηλαδή, για να κατέβεις πολύ χαμηλά χρειάζεσαι καλή κάρτα, αλλά για να δουλέψεις εκεί έχοντας άφθονο processing power θα χρειαστεί να έχεις και δυνατό μηχάνημα.

 

ΤΙ εννοείς όμως χαμηλό latency; Λιγότερο ας πούμε από 7 ms;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν εχει σχεση παντος όταν είχα lynx aurora με aes 16 τη δούλευα με windows xp με 2g ram  ,ειχε απίστευτα χαμηλό latency ακόμα και όταν έγραφα σε 192kh 24bit . Και παραδόξως ουτε πολυ ζόριζοταν  ο pc.

Ασε που γράφαμε ζωντανά  13 -14 κανάλια σε 192 και δε κατάλαβε ναι τίποτα . Βγάλε άκρη τωρα  :).

Πολυ σοβαρό μηχάνημα η lynx  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε κοντά στα 10ms, λίγο πάνω, λίγο κάτω.

 

Γενικα μιλωντας, για τετοιο latency δε χρειαζεται να κανεις επενδυση, οπως το λες..

 

Τι καρτα ηχου εχεις ηδη (αν εχεις)? Τι υπολογιστη? Ποσο latency πετυχαινεις με αυτα? Ποσα καναλια γραφεις? Πως τα γραφεις (μικροφωνο/καρφι/midi)?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την Desktop Konnekt 6 της TC Electronics σε εναν Intel Core 2 Duo E6300, διάρα μνήμη και SSD δίσκο.

Για να κάνω μια απλή δουλειά (2 audio κανάλια guitar rig, 2 midi) πρέπει να έχω την κάρτα σε Safe mode με 512 buffer και πάλι να προσέχω τι τρέχει (δεν είναι dedicated PC). Σε αυτά τα settings μιλάμε για 11,6 ms στην κάρτα πριν ανοίξω Ableton, Guitar Rig.

 

Ναι, η RME είναι κορυφαία.

 

Εντάξει ρε παιδιά αλλά είδα τις τιμές και τρόμαξα. ;D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την Desktop Konnekt 6 της TC Electronics σε εναν Intel Core 2 Duo E6300, διάρα μνήμη και SSD δίσκο.

Για να κάνω μια απλή δουλειά (2 audio κανάλια guitar rig, 2 midi) πρέπει να έχω την κάρτα σε Safe mode με 512 buffer και πάλι να προσέχω τι τρέχει (δεν είναι dedicated PC). Σε αυτά τα settings μιλάμε για 11,6 ms στην κάρτα πριν ανοίξω Ableton, Guitar Rig.

 

Εντάξει ρε παιδιά αλλά είδα τις τιμές και τρόμαξα. ;D

 

δυστυχως η TC Electronics δεν μου εχει αφησει τις καλυτερες εντυπωσεις....

ειδικα και μετα το φιασκο και με το powercore....

 

γενικα και ενας φιλος κιθαριστας τελικα την πουλησε γιατι ολο προβληματα ειχε....

ειναι θεμα drivers

(και για να φτιαξουν κατι... κανουν ή 100χρονια.. η το παρατανε τελειως...)

 

 

δεν ειναι αναγκη να παρεις κατι καινουργιο. τη fireface800 μου την ειχα παρει 800 ευρω πριν 5 χρονια απο αγγελιες στο νοιζ.. και μου βγηκε μια χαρα (και με το παραπανω...)

εβαλα και με ADAT αλλα 16 Ιn / outs kαι ειναι σκυλι.. ποτε δεν ειχε προβλημα...

 

και υπαρχει και η fireface400 που με ενα 400-500 μεταχειρισμενη.. ειναι καλη επισης....

 

 

επισης +1 για lynx

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου