Προς το περιεχόμενο

Δακτυλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να κανω μια ερωτηση, που ισως να ειναι γελοια. Διαβαζα καποια αρθρα στο internet . Τα οποια ανεφεραν οτι παιζοντας ηλεκτρικη κιθαρα μακραινουν τα δαχτυλα. Ισχυει κατι τετοιο , η ειναι τελειως μπουρδα???

tube tube tube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αμα σ' αρέσει πολύ το κομμάτι, άλλα άκρα μακραίνουν ......... προσωρινά.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την άλλη ψήλωσα ξαπλωμένος

 

torture.rack.jpg

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Δεν μακραίνουν. Το μόνο που παθαίνουν παίζοντας κιθάρα είναι το ότι δυναμώνουν και "stretch-άρουν" πιο άνετα. Αυτό και οι κάλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιες... κιθαρες γουσταρουν μακρια ενω καποιες αλλες χοντρα.

Μην απογοητευεσαι ομως, αυτα ειναι λεπτομερειες, το παν ειναι η χημεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παν ειναι η χημεια...

Φυσική, μαθηματικά, ηλεκτρολογία, ηλεκτρονικά, ξυλουργική, ξυλογλυπτική, σιδηρουργία, αστρολογία και άλλα πολλά παίζουν τον ρόλο τους.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις δεν ειναι καθολου παραλογο αυτο. Εξαρταται απο το ατομο βεβαια, αλλα οπως και το basket βοηθαει πολλα παιδια να ψηλωσουν ισως παραπανω απο το αν δεν ασχολουνταν, το ιδιο και η κιθαρα. Παρτε οσους γνωστους σας θελετε που να ασχολουνται πολλα χρονια με πιανο, κλασσικη, ηλεκτικη κλπ και δειτε αν τα δαχτυλα και τα χερια τους ειναι ολιγον τι μεγαλυτερα απο το συνηθισμενο.

 

Εννοειται βεβαια οτι αυτο εξαρταται και απο τον καθε ανθρωπο. Πχ εγω αν και ασχολουμαι αρκετα χρονια δεν εχω τρομερα μακρια δαχτυλα, τυγχανει ομως να ειναι μακρυτερα ολων των φιλων μου με παρομοια σωματικη διαπλαση. Και σαν "ανοιγμα" δαχτυλων κανει διαφορα. Αν πιασω πχ 1ο ταστο με τον δεικτη μου μπορω με το μικρο μου δαχτυλο να πιασω μεχρι και το 7ο και να παιξω και τις δυο νοτες καθαρα. Καποιος που να εχει παρομοιο μηκος δαχτυλων με εμενα αλλα λιγοτερη/καμια εμπειρια πανω σε ενα παρομοιο οργανο θα δυσκολευτει αρκετα να φτασει μεχρι το 5ο.

 

 

O Robert Mitchell πχ δεν γεννηθηκε με τετοια τεραστια δαχτυλα. Αν ξεκολωθεις στο πιανο για δεκαετιες θα κανεις και εσυ τετοια δαχτυλα? Οχι. Αλλα θα αναπτυχθουν σιγουρα παραπανω απο οτι θα αναπτυσονταν αν δεν ελιωνες πανω στο πιανο.

 

 

Εν ολιγοις ωραια η πλακα, αλλα η διαρκης και εντονη ενασχοληση με ενα οργανο μπορει imho να βοηθησει και να συμβαλει σημαντικα στην αναπτυξη των δαχτυλων, του χεριου, των πνευμονων η δε ξερω τι.

 

Όχι. Δεν μακραίνουν. Το μόνο που παθαίνουν παίζοντας κιθάρα είναι το ότι δυναμώνουν και "stretch-άρουν" πιο άνετα. Αυτό και οι κάλλοι.

 

+1 για το stretch αλλα πιστευω οτι μπορουν ΚΑΙ να μακρυνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου